A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az európai földgázkereslet jövőre visszaesik, mivel a magas árak miatt a nemzetek energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be az orosz kínálat korlátozása közepette.
Az IEA negyedéves gázjelentésében közölte, hogy a magas gázárak következtében az európai fogyasztás az idei rekordmértékű, 10%-os visszaesés után 2023-ban 4%-kal fog csökkenni. A csökkenés az ipari ágazatban a legjelentősebb, de az energiatermelésben is megfigyelhető, ami idén 0,8%-kal nyomja vissza a globális gázkeresletet.
“Oroszország ukrajnai inváziója és az Európába irányuló földgázszállítások erőteljes csökkenése jelentős károkat okoz a fogyasztóknak, a vállalkozásoknak és egész gazdaságoknak – nemcsak Európában, hanem a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban is” – írta a jelentésben Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.
Az EU intézkedéseket hozott az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságának kezelésére, amelyet a blokk egykor legnagyobb gázszállítójának számító Moszkva erősen csökkentett gázellátása súlyosbít. Az európaiaknak hideg téllel kell szembenézniük, mivel a földgáz árának emelkedése miatt az energiaszámlák az egekbe szöktek. Az EU sürgette, hogy a gázkeresletet önkéntes alapon 15%-kal csökkentsék az ötéves átlaghoz képest.
Ha nem sikerül visszafogni a keresletet, a régió tárolói februárban kritikusan alacsony, 5%-os szintre süllyednek, amennyiben az orosz gázvezetékek áramlása november 1-jétől teljesen leáll - becsüli az IEA. Az ilyen alacsony készletek fennakadásokat okozhatnak, ha a tél végén hidegbetörés következik be.
“A gáztakarékossági intézkedések kulcsfontosságúak lesznek a tárolókivonások minimalizálásához és a készletek megfelelő szinten tartásához a fűtési szezon végéig” – közölte az IEA.
Az előrejelzések szerint a globális gázfogyasztás jövőre csak 0,4%-kal fog növekedni, “de a kilátások nagyfokú bizonytalansággal terheltek, különösen Oroszország jövőbeli intézkedései és a tartósan magas energiaárak gazdasági hatásai tekintetében” – tették hozzá.
A gyenge kereslet ellenére a tény, hogy Európa alternatív forrásokat keres, fokozza a cseppfolyósított földgázért (LNG) folyó globális versenyt. Az IEA előrejelzése szerint Európa LNG-importja idén több mint 60 milliárd köbméterrel fog növekedni, ami több mint kétszerese a globális LNG-exportkapacitás bővítésének.
“A gázpiacok kilátásai továbbra is borúsak, nem utolsósorban Oroszország meggondolatlan és kiszámíthatatlan magatartása miatt. De minden jel arra mutat, hogy a piacok még 2023-ban is nagyon feszesek maradnak” – írta Sadamori. (Bloomberg)