Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz
No menu items!

Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz

Illusztráció: Bigstock

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az európai földgázkereslet jövőre visszaesik, mivel a magas árak miatt a nemzetek energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be az orosz kínálat korlátozása közepette.

Az IEA negyedéves gázjelentésében közölte, hogy a magas gázárak következtében az európai fogyasztás az idei rekordmértékű, 10%-os visszaesés után 2023-ban 4%-kal fog csökkenni. A csökkenés az ipari ágazatban a legjelentősebb, de az energiatermelésben is megfigyelhető, ami idén 0,8%-kal nyomja vissza a globális gázkeresletet.

Oroszország ukrajnai inváziója és az Európába irányuló földgázszállítások erőteljes csökkenése jelentős károkat okoz a fogyasztóknak, a vállalkozásoknak és egész gazdaságoknak – nemcsak Európában, hanem a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban is” – írta a jelentésben Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

Az EU intézkedéseket hozott az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságának kezelésére, amelyet a blokk egykor legnagyobb gázszállítójának számító Moszkva erősen csökkentett gázellátása súlyosbít. Az európaiaknak hideg téllel kell szembenézniük, mivel a földgáz árának emelkedése miatt az energiaszámlák az egekbe szöktek. Az EU sürgette, hogy a gázkeresletet önkéntes alapon 15%-kal csökkentsék az ötéves átlaghoz képest.

Ha nem sikerül visszafogni a keresletet, a régió tárolói februárban kritikusan alacsony, 5%-os szintre süllyednek, amennyiben az orosz gázvezetékek áramlása november 1-jétől teljesen leáll - becsüli az IEA. Az ilyen alacsony készletek fennakadásokat okozhatnak, ha a tél végén hidegbetörés következik be.

A gáztakarékossági intézkedések kulcsfontosságúak lesznek a tárolókivonások minimalizálásához és a készletek megfelelő szinten tartásához a fűtési szezon végéig” – közölte az IEA.

Az előrejelzések szerint a globális gázfogyasztás jövőre csak 0,4%-kal fog növekedni, “de a kilátások nagyfokú bizonytalansággal terheltek, különösen Oroszország jövőbeli intézkedései és a tartósan magas energiaárak gazdasági hatásai tekintetében” – tették hozzá.

A gyenge kereslet ellenére a tény, hogy Európa alternatív forrásokat keres, fokozza a cseppfolyósított földgázért (LNG) folyó globális versenyt. Az IEA előrejelzése szerint Európa LNG-importja idén több mint 60 milliárd köbméterrel fog növekedni, ami több mint kétszerese a globális LNG-exportkapacitás bővítésének.

A gázpiacok kilátásai továbbra is borúsak, nem utolsósorban Oroszország meggondolatlan és kiszámíthatatlan magatartása miatt. De minden jel arra mutat, hogy a piacok még 2023-ban is nagyon feszesek maradnak” – írta Sadamori. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.