Az észak-alföldi régióban működő gyógyszertárak összesen 20 ezer doboz receptköteles gyógyszert adtak ki vény nélkül, pedig orvosi felügyelet nélkül veszélyesek lehetnek az orvosságok. Négy gyógyszertárat bezáratott az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).
Az OGYÉI a honlapján azt írta: tisztigyógyszerészeik a csengeri Patika Csenger, a porcsalmai Patika Porcsalma, a rozsályi Erdőhát Gyógyszertár, és a debreceni Sas Patika tevékenységét ellenőrizve azt tapasztalták, hogy a gyógyszerészek nagy mennyiségben vény nélkül adtak ki betegek számára fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszereket, antibiotikumokat, szteroid gyulladáscsökkentő injekciókat, illetve altatókat.
Az észak-alföldi régióban működő gyógyszertárak összesen 20 ezer doboz receptköteles gyógyszert adtak ki vény nélkül, a hatóság ezért mintegy 21 millió forint bírságot szabott ki rájuk – írta az MTI.
Kitértek arra is, hogy a porcsalmai és a rozsályi lakosoknak nehézséget okozhat a gyógyszertárak működési engedélyének visszavonása. A Porcsalmához legközelebbi gyógyszertár a falutól 3,5 kilométerre, Tyukodon található, Rozsály lakosai pedig a 15 kilométerre lévő Jánkmajtison érik el a legközelebbi patikát.
Az OGYÉI az engedélyek visszavonásával egy időben tájékoztatta a gyógyszertárak nélkül maradt Porcsalma és Rozsály polgármestereit a határozat tartalmáról, egyúttal jelezte: partnerek abban, hogy mielőbb megoldást találjanak, hogy a település lakosai a korábban megszokott közelségben tudjanak gyógyszerhez jutni. Csenger és Debrecen nem marad gyógyszertár nélkül, ott nem kell nehézséggel számolni – fűzték hozzá.
“A gyógyszerek kiadására vonatkozó jogszabályok megsértése a betegekre nézve súlyos következményekkel járhat” – emelték ki, hozzátéve: nem véletlen, hogy bizonyos gyógyszerek csak recept ellenében válthatók ki, hiszen a beteg által szedett egyéb gyógyszerek kölcsönhatásba is léphetnek egymással, illetve a társbetegségek is befolyásolhatják állapotát, emiatt csakis orvosi felügyelettel, orvosi javaslatra az előnyök-kockázatok szigorú mérlegelésével, illetőleg a laborértékek gyakori ellenőrzése mellett adhatók ki biztonsággal a vényköteles készítmények.
Az OGYÉI – folyamatosan vizsgálva a hazai gyógyszertárak működését – az elmúlt három évben hét gyógyszertár engedélyét vonta vissza – írták.