Megjelent a Világgazdasági Fórum (WEF) 2019-es versenyképességi rangsora. Magyarország javított, mégis rontja az uniós átlagot. Németország rontott, ennek ellenére jól áll. Tanulságos a sorrend.
Éllovasok és a sereghajtók
Az 50 éves múltra visszatekintő WEF szervezi a davosi Világgazdasági Fórumot és több más top szakkonferenciát. E mellett minden év októberében globális gazdasági elemzéssel áll elő, amely több mint 100 szempont alapján vizsgálja az országok versenyképességét.
Az első helyen idén is Szingapúr áll, megelőzve az USA-t és Hongkongot. A legjobb helyezést Európából Hollandia (4.) és Svájc (5.) érte el. Az EU tagországok pontátlaga alig változott (72). Így az USA (83) és Japán (82) továbbra is versenyképesebb. Az uniós átlagot a kelet-közép-európaiak húzzák le, a nyugatiak szignifikánsan jobban teljesítenek (67, illetve 76). Szinte valamennyi európai országok a lista első harmadán végezett. A rangsort afrikai és dél-ázsiai országok zárják. Az utolsó helyre Csád került.
Németország rontott, mégis jól áll
Németország négy hellyel esett vissza, de még így is az előkelő 7-en van a 141 országot tartalmazó listán. Az információtechnológia területén jelentősek a lemaradás. A vezetékes internetkapcsolat minőségében a megalázó 72., a mobilnet lefedettségben pedig az 58. hely jutott Németországnak. Ez a terület húzza magával a teljes gazdasági versenyképességet.
Az ok régóta ismert: a szolgáltatóknak nem kifizetődő a vidéki hálózatfejlesztés. Szakértők szerint a változáshoz állami ösztönzés kellene, a vidék önmagától nem lesz attraktívabb az internetszolgáltatóknak. Az illetékes miniszter, Andreas Scheuer bízik a szolgáltatók Berlinnek tett szándéknyilatkozatában.
E szerint 2021-ig a háztartások 99%-ban hozzáférhető lesz az LTE kapcsolat. Ha ez be is következik, az 1 százaléknyi kimaradó háztartással területileg az ország jóval több, mint 1%-a lesz továbbra is gyors internet nélkül.
Több szempont is van, amelyek alapján Németország a legversenyképesebbek közé tartozik. Az eladósodottság és az infláció tekintetében nagyon jó a helyezés, és az új szabadalmak számára is a legjobb osztályzatot kapták a németek. Ebben oroszlánrészük volt a nagy múltú német iparcégeknek, például a Boschnak és a Siemensnek, amelyek tucatnyi szabadalmat jelentenek be évente. Csak az USA-ban volt tavaly több levédett innováció. Elbizakodottságra azonban nincs ok. A jövő legfontosabb területének tartott mesterséges intelligenciához kapcsolódó szabadalmakban az amerikaiak jóval megelőzik a németeket.
Magyarország javított, egyet lépett előre
Magyarország javított tavalyhoz képest. 0,8 többletponttal egy helyet lépett előre, a 47 helyen áll. Összesen 65 pontot ért el a 100-ból. Jobb az idei osztályzat a kommunikációs technológiák terén, tehát éppen ott, ahol a németek csúnyán leszerepeltek. Javult az infrastruktúra, különösen az úthálózat sűrűségének és a közműellátottságának a megítélése. Magas pontokat kapott Magyarország a kedvező makroökonómiai mutatóknak, elsősorban a relatíve alacsony inflációnak köszönhetően is.
A Pénzügyminisztérium (PM) a kormány által 2018 novemberében elfogadta “Program a versenyképesebb Magyarországért” című intézkedéscsomagnak tudja be a javulást. Ez 6 fő területen, az adózás, a foglalkoztatás, a közszféra, az egészségügy, az oktatás és a vállalati környezet működését illetően tesz javaslatot konkrét lépésekre a versenyképesség javítása érdekében. A PM szerint a program végrehajtásnak elindulása már most érezteti kedvező hatását.
Tanulságos besorolás
A kép ennél árnyaltabb. A Magyarország által elért 65 pont nem csak az uniós átlagot múlja alul (72), a kelet-közép-európaitól is elmarad (67). A magyar gazdaság a lista 24. helyén végezte. A régió éllovasai Csehország (32), Szlovénia (35), Lengyelország (37) és Szlovákia (42). Nekünk csak Bulgáriát (49), Romániát (51), Görögországot (59) és a horvátokat (63) sikerült megelőzni az EU-ból.
Rosszak az osztályzatok. Komoly a romlás az egészségügyben, valamint a monopólium-ellenes szabályokkal összefüggésben. Összességében romlottak az innovációhoz kapcsolódó pontszámok is: több volt ugyan a tudományos publikáció és a szabadalom, de a k+f-költések és a kutatóintézetek teljesítménye terén a WEF 2019-ben rontott a korábbi, 2018-as osztályzaton.