Vérvörösre színezte a tájat egy hóban élő alga az Antarktiszon egy ukrán kutatóállomás körül.
A hetek óta észlelhető szokatlan jelenség a klímaváltozással függ össze, mert magasabb hőmérsékleten jobban szaporodik a Chlamydomonas nivalis nevű, mikroszkopikus méretű algafaj – közölte Facebook oldalán az ukrán gazdasági minisztérium.
Nemrég 20 Celsius-fok körüli hőmérsékleteket mértek a Déli-sarkvidék több pontján is.
Kutatók szerint a jelenség meggyorsítja a hóolvadást, mert a pirosas hó több napfényt nyel el, mint a sugarakat jobban visszaverő fehér hó.
A pirosodást okozó algafaj ott fordul elő, ahol állandóan tél van, így az Antarktisz mellett az Északi-sarkvidéken, sőt az Alpok egyes pontjain is.
A potsdami Geológiai Kutatóközpont tudósai már egy 2016-os tanulmányukban megállapították, hogy eddig alábecsülték a hóalgák hatását a gleccserolvadásra és ezt a jövőbeni klímamodelleknél számításba kell venni.
Ugyanakkor “nehezen elképzelhetőnek” tartja Thomas Leya, az algakutatással is foglalkozó potsdami Fraunhofer Sejtterápiai és Immunológiai Intézet szakember, hogy az algák számottevő hatást gyakoroljanak a klímára.
Azt mondta, erre vonatkozólag még nem folytak átfogó kutatások és a tudomány még túl keveset tud arról is, miként képes ez a mikroszkopikus alga olyan nagy tömegű sejtet előállítani, amilyen a vörös hó jelenségéhez szükséges.