Hirdetés
Kezdőlap Ingatlan Az új építésű vagy a használt lakásoké volt a főszerep az első...
No menu items!

Az új építésű vagy a használt lakásoké volt a főszerep az első negyedévben?

Az elmúlt időszak bizonytalansága az ingatlanpiacon is érezhető változást okozott. A használt lakások áremelkedése lelassult, az új építésűeké viszont az átlagos mértékben folytatódott, így az idei első negyedévben elérte a 2015-ös átlagár kétszeresét.

A 2021-es év eddigi időszaka egy általános fellendülést mutat a teljes lakáspiacon, az ingatlan értékesítés 15%-kal magasabb az előző év aktuális időszakához képest.

Mi történt az új építésű ingatlanok piacán?

Folyamatos növekedés figyelhető meg évről évre, nem csupán az értékesített lakások számában, hanem arányában is:

  • 2020 első negyedévében az értékesített 17 ezer 500 lakásból ötszáz volt új építésű, ami az összes eladott lakás 3 százaléka. Ezzel szemben 2021 első negyedévében 20 ezer lakást értékesítettek, amelynek 4 százaléka, nyolcszáz darab volt új ingatlan.
  • Az idei első 3 hónapban 6946 építési engedélyt adtak ki, amely ugyan 1,2%-os csökkenést mutat, az átadott lakások száma viszont 29%-kal meghaladja a tavalyi év azonos időszakának értékét.
  • Az értékesítési céllal épült lakások száma a 2020 első negyedévi 2 ezer 700-hoz képest az aktuális időszakban 4 ezer 400 volt.

2021 első negyedévében az épített lakások területi megoszlásában erősen dominál Pest megye, azon belül is Budapest, amelyet az ingatlannet.hu adatai is igazolnak. A hirdetőportálon jelenleg több mint 80 ezer eladó ingatlan található, ezek közül tízezer új építésű, amelyből közel kétezer a fővárosban helyezkedik el.

Egy új lakás átlagos ára 36,1 millió forint volt az első 3 hónapban, ami csupán 1,7 százalék emelkedés az előző évhez képest. A legmagasabb átlagos négyzetméterár Budapesten volt, ami 8 százalékkal haladta meg a 2020-as értéket. A megyeszékhelyeken átlagosan 18 százalék, a kisebb városokban 24 százalék, a községekben pedig 34 százalék drágulás figyelhető meg.

Területi átrendeződés zajlik a használt lakások piacán?

Az eladott 20 ezer ingatlan közül 19 ezer 400 volt használt, amelyeket főként a kisebb településeken és községeken értékesítettek. Az elmúlt években a nagyvárosok súlya ezen kategórián belül folyamatosan csökkent, azonban az idei első negyedévben ez változni látszik. Továbbra is a kisebb települések dominálnak, arányuk azonban 63 százalékról 59-re csökkent. Területi szempontból az Alföld és az Északi régió emelkedik ki, itt adták el a használt lakások 48 százalékát.

Átlagosan egy ilyen ingatlan 18,6 millió forintba került, ami egy százalékos visszaesést jelent az előző évi átlaghoz képest. Átlagos négyzetméterár szempontjából az új lakásoktól eltérő változás figyelhető meg a KSH adatai alapján:

  • A budapesti használt lakások esetén nem történt emelkedés
  • A kisebb városokban 7 százalékos, a községekben 10 százalékos csökkenés figyelhető meg.
  • Áremelkedés csupán a megyeszékhelyeken történt, ahol átlagosan 10 százalékkal emelkedett a négyzetméterár.ÖsszefoglalvaA növekvő értékesítés a piac erősödését mutatja, és habár még jelenleg is a használt lakáspiac dominál, az új építésű ingatlanok egyre nagyobb szeletet tesznek ki. Az épített lakások esetén Pest megye, a használtak esetén a vidéki települések szerepe a jelentősebb. A teljes piacot tekintve Budapest mellett Győr és Debrecen is kiemelkedő szereppel bír. Az új lakások piacán országos szinten, a használt lakások esetében azonban csak a megyeszékhelyeken történt áremelkedés. Az MNB lakásárindexe alapján a vidéki nagyvárosokban 8,8 százalékkal, a községekben 10,8-al, Budapesten 2,1 százalékkal nőttek a lakásárak. Ez országosan 8,2 százalék átlagos növekedést jelent.Összességében tehát elmondható, hogy a lakáspiac kezd felébredni a világjárvány okozta bizonytalanságból.
Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.