Egyelőre stabil a földgáz ára Európában, mivel Oroszország követelése, hogy a szállításaiért rubelben fizessenek, nem tekinthető elég kockázatosnak. A piacok szerint az átállás nem okozhat azonnali hiányt a bőséges alternatív kínálat és a tél végével enyhülő kereslet közepette.
Az árak csütörtökön kisebb nyereségek és veszteségek között mozogtak, és az elmúlt napokban nagyrészt a megawattóránkénti 95 euró közelében stabilizálódtak. Az Európába irányuló cseppfolyósított földgázimport magas szintek közelében maradt. A gázszállítás rubelre való átállása még nem történt meg, a legtöbb kifizetés a jövő hónap folyamán esedékes.
Surlódások azonban vannak. Németország szerdán elutasította, hogy a vállalatoknak külön számlákat kellene létrehozniuk, hogy a gázért orosz valutában fizethessenek. Olaszország szintén elutasíthatja a teljesítést. Az Európai Unió jogászai előzetes megállapítást készítettek arról, hogy a fizetési mechanizmus sérti az Oroszországgal szemben az ukrajnai inváziót követően bevezetett uniós korlátozásokat. Oroszország azonban arra figyelmeztetett, hogy a szállítások korlátozódhatnak, ha a vevők nem térnek át az új fizetési rendszerre.
“Még egy hónapra vagyunk attól, hogy ez valóban azonnali kérdéssé váljon. A következő hónapban nem látok semmilyen kockázatot a csővezetékes szállításra a valutarendelet kapcsán, és igazából júniusban sem” – mondta Tom Marzec-Manser, az ICIS londoni gázelemző intézetének vezetője a Bloombergnek.
Az európai országok sürgetik a Moszkvától való energiafüggőségük csökkentését is. Olaszország afrikai szállítókra vadászik, és kész a vártnál hamarabb csökkenteni az orosz gáztól való függőségét.
“Nem hiszem, hogy ennek jelentős hatása lesz az árakra, mivel a Gazpromnak a szerződések szerint továbbra is kötelessége lesz gázt küldeni Európába. Ha Putyin úgy dönt, hogy elzárja a csapot, az az árakat az egekbe repítené, de ez megoldja az EU oldalán a hosszadalmas vitákat arról, hogy mikor tiltsák be az orosz exportot”
– mondta Thierry Bros, a párizsi Politikai Tanulmányok Intézetének professzora.
Eközben az Oroszországból Ukrajnán keresztül érkező gázáramlás csütörtökön várhatóan a kapacitás alatt marad, miután a húsvét előtt visszaestek a megrendelések. Az LNG-hajók azonban folyamatosan haladnak Európa felé, az üzemanyagot az Egyesült Államokból és Katarból szállítják, de Oroszországból is, amelynek szállítmányai mentesülnek a rubelfizetési tilalom alól.