Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kínai olajfinomító nem hajlandó magasabb árat adni az orosz nyersolajért
No menu items!

A kínai olajfinomító nem hajlandó magasabb árat adni az orosz nyersolajért

A friss adatok szerint Kína oroszországi olajvásárlásai 14 százalékkal csökkentek májushoz képest. Illusztráció: Bigstock

Ázsia legnagyobb olajfinomítója júliusban csökkentette az orosz nyersolaj vásárlását, mivel nem volt hajlandó magasabb árakat fizetni, mint amilyeneket más vevők máshol kínáltak.

A kínai Sinopec volt az elmúlt két hónapban az orosz nyersolaj egyik fajtájának, az ESPO-nak a legnagyobb vásárlója, mintegy 20 millió hordóval. Júliusban azonban a vállalat várhatóan kevesebb szállítmányt fog felvásárolni, miután alacsonyabb ajánlatot tett az orosz exportőröknek.

A Reuters jelentése szerint a Sinopec ajánlata hordónként 20 dollárral alacsonyabb volt a közel-keleti referenciaárnál a júliusi szállítmányokért. A dubaji székhelyű Coral Energy kereskedő, a CNOOC, a PetroChina és a Shandong Port International Trade állami vállalatok azonban túllicitálták a Sinopecet az e havi szállítmányokért.

Az orosz ESPO nyersolaj várhatóan Indiába is elindul, ami korábban a hosszú szállítási idő miatt ritkán fordult elő, mivel az ottani vevők az olcsóbb nyersolajra csapnak le. E hónap elején négy, közel 3 millió hordónyi olajat szállító tartályhajó indult Indiába, szemben a júniusi hárommal, mivel az ottani finomítók a Perzsa-öbölből és Nyugat-Afrikából származó olajminőségek alternatíváit vásárolják fel.

Mióta Oroszország megszállta Ukrajnát, Kína és India növelte az orosz energia kedvezményes áron történő vásárlását. Eközben Oroszország szép profitot termelt az eladásokból, amelyek során május végéig tartó három hónap alatt 24 milliárd dollárt keresett a két országnak eladott energiával.

A kínai kereslet csökkenésével azonban ezek a nyereségek visszaeshetnek. Az új adatok szerint Kína oroszországi olajvásárlásai 14 százalékkal csökkentek májushoz képest, mivel a Covid-zárlatok ismét sújtották a gazdaságot.

A kínai olajvásárlások visszaesése felveti azt a kérdést, hogy az orosz gazdaság sikeresen talál-e ázsiai vevőket az Európába már nem szállított hordókra. (Business Insider)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések