A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az olajárak jövőre emelkedhetnek, mivel a szankciók beszűkítik az orosz kínálatot, a kereslet pedig felülmúlja majd a korábbi várakozásokat.
Oroszország kitermelése – amely dacol az ügynökség korábbi, idei összeomlást jósló előrejelzéseivel – az első negyedév végére 14%-kal zuhanni fog – áll a párizsi székhelyű IEA szerdai jelentésében. Ha ez az előrejelzés beigazolódik, az megfordíthatja a közelmúltbeli tendenciát az olaj határidős jegyzéseiben, amelyek négy hónap óta a legnagyobb heti visszaesést követően 80 dollárra estek vissza hordónként Londonban.
“Miközben az alacsonyabb olajárak üdvözlendő megkönnyebbülésként hatnak a fogyasztókra, akiknek szembe kell nézniük az emelkedő inflációval, az orosz nyersolaj- és termékellátásra vonatkozó embargók teljes hatása még várat magára” – írta az IEA a Bloomberg beszámolója szerint. “Ahogy átérünk a téli hónapokon és a második negyedévben a szűkebb olajalap felé haladunk, nem zárható ki egy újabb árrally” – tették hozzá.
Az IEA, amely tanácsokat ad a nagy gazdaságoknak, napi 300 ezer hordóval növelte a 2023-as globális olajkeresletre vonatkozó előrejelzését, tekintettel az erőteljes indiai növekedésre és a meglepő kínai rugalmasságra. A fogyasztás jövőre napi 1,7 millió hordóval, átlagosan napi 101,6 millió hordóra nő az ügynökség várakozása szerint.
Ez mégis enyhébb figyelmeztetés az árakra vonatkozóan, mint az ügynökség legutóbbi üzenetei, amely néhány hete még a kínálat beszűkülésének kockázatát hangsúlyozta, és az OPEC+ koalíciót a legutóbbi termeléscsökkentés visszavonására szólította fel.
Az IEA elismerte, hogy az orosz export tovább nőtt annak ellenére, hogy többször is azt jósolta, hogy a nemzetközi bojkott csökkenteni fogja a szállításokat. A jelentés szerint Moszkva olajszállításai novemberben hét hónapos csúcsra, napi 8,1 millió hordóra emelkedtek, bár a bevétel az alacsonyabb árak miatt csökkent.
Az IEA szerint Oroszország rugalmassága hozzájárult ahhoz is, hogy az OPEC+ részéről a vártnál csekélyebb mértékű csökkentések történtek. A Szaúd-Arábia által vezetett 23 országból álló csoport a múlt hónapban a bejelentett napi 2 millió hordónak csupán a negyedével csökkentette a készleteket, mivel sok tag már a kijelölt kvóták alatt termelt ki.
A globális piacok azonban az IEA szerint 2023-ra szűkülni fognak.
Az orosz kitermelés már decemberben meginog, mivel az Európai Unió szankciói az ukrajnai invázió miatt arra kényszerítik az országot, hogy naponta mintegy 400 ezer hordónyi mennyiséget zárjon el – jósolja az ügynökség.
A termelés a jelenlegi napi 11,2 millió hordó körüli szintről az első negyedév végére napi 9,6 millió hordóra esik vissza a jelentés szerint. Vlagyimir Putyin elnök a múlt héten azt mondta, hogy az ország inkább csökkenteni fogja a kitermelést, mintsem a G7 által megkövetelt, maximált árszinten eladni a vevőknek.
Eközben a feltörekvő gazdaságok “élénk” gázolajfogyasztása arra utal, hogy a világ olajkereslete a korábban becsültnél gyorsabb ütemben fog növekedni jövőre. Az elmúlt hónapokban India vezette a bővülést, de jövőre Kína ismét megelőzi, mivel az ázsiai óriás felszabadul a szigorú zéró-Covid korlátozások alól – közölte az IEA.
“Bár az országban a korlátozások szintje továbbra is magas, a színpad most már készen áll a fokozatos újranyitáshoz 2023-ban” – áll a jelentésben.