Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Riválisa veszi meg a bajba került svájci bankot

Riválisa veszi meg a bajba került svájci bankot

Illusztráció: Bigstock

Rendeződni látszik a csőd szélére került Credit Suisse ügye, a UBS ugyanis hárommilliárd frankért átveszi gyengélkedő riválisát. A Svájci Nemzeti Bank 100 milliárd frankos likviditási segítséggel támogatja mindkét pénzintézetet.

Az erősen gyengélkedő svájci nagybankot, a Credit Suisse-t átveszi nagyobb helyi riválisa, a UBS, amely hárommilliárd frankot fizet érte. Ezt a svájci szövetségi tanács, valamint a két intézmény és a felügyeleti hatóságok képviselői jelentették be vasárnap este. A Svájci Nemzeti Bank (SNB) a felvásárlást mindkét banknak nyújtott 100 milliárd frank (mintegy 101 milliárd euró) likviditási segítséggel támogatja – számolt be a Spiegel.

Ez a felvásárlás a legjelentősebb bankfúzió Európában a 15 évvel ezelőtti pénzügyi válság óta. A döntést egy egész hétvégén át tartó, maratoni tárgyalás előzte meg, amelyen a két bankban érintett felek, valamint a politika és a felügyeleti hatóságok vezető képviselői vettek részt.

Az UBS kockázatainak csökkentése érdekében a szövetségi kormány 9 milliárd svájci frankos garanciát is vállal az UBS számára az esetleges veszteségek fedezésére – közölte a szövetségi kormány. Az intézkedések biztosítanák, hogy az SNB szükség esetén széleskörű likviditást tudjon biztosítani a Credit Suisse számára.

A berni svájci kormányra jelentős nyomás nehezedett a helyzet stabilizálása és a Credit Suisse megtámasztása érdekében. A bank ugyanis a világ egyik legnagyobb vagyonkezelője, és egyike a 30 globálisan rendszerszinten fontos banknak, amelyek csődje megrengetné a nemzetközi pénzügyi rendszert. Sajtóértesülések szerint az amerikai hatóságok is részt vettek a sürgősségi átvételről szóló tárgyalásokban. Mindkét bank a tengerentúlon is nagyon aktív.

“A szövetségi tanács meg van győződve arról, hogy az átvétel a legjobb megoldás”

Alain Berset elnök szerint a Credit Suisse elvesztette ügyfelei bizalmát, és a likviditást biztosítani kell. Ezért az SNB hitelt bocsátott rendelkezésre. Az átvételt a Szövetségi Tanács is támogatja – mondta. A tranzakció fontos a svájci pénzügyi központ stabilitása szempontjából.”A Szövetségi Tanácsnak meggyőződése, hogy az átvétel a legjobb megoldás a bizalom helyreállítására” – emelte ki.

Karin Keller-Suter svájci pénzügyminiszter elmondta, hogy a szövetség a Credit Suisse kockázatainak tompítására adta a 9 milliárd svájci frankos garanciát. Thomas Jordan, az SNB elnöke hangsúlyozta, hogy a hírnév központi szerepet játszik Svájc gazdaságában. Colm Kelleher, a UBS csoport igazgatótanácsának elnöke azt mondta: “Ez egy hatalmas lehetőség számunkra“. Hozzátette, hogy a két bank egyesülése megerősíti a UBS pozícióját.

A svájci pénzügyi piacfelügyelet (Finma) üdvözölte a felvásárlási megoldást, valamint a svájci kormány és a Svájci Nemzeti Bank (SNB) által hozott intézkedéseket. Mint írták, mivel felvásárlás egy nagyobb bankot eredményez, a hatályos szabályozás magasabb tőkepuffereket ír elő. A Finma megfelelő átmeneti időszakokat fog biztosítani ezek felépítéséhez – közölte a szervezet.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Trump azonnali hatállyal 125 százalékra emeli a kínai vámot, haladékot ad a többieknek.

Donald Trump ismét posztolt a közösségi médiában, ezúttal megint...

Megvan a  döntés: az EU visszavág az USÁ-nak a vámháborúban  

Az USA elleni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányuló bizottsági javaslat megkapta az EU-tagállamok szükséges támogatását

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.
Hirdetés

Hírek

Trump azonnali hatállyal 125 százalékra emeli a kínai vámot, haladékot ad a többieknek.

Donald Trump ismét posztolt a közösségi médiában, ezúttal megint...

Kína 84%-os vámokat jelent be az amerikai árukra a Trumppal való leszámolás során. Európa is visszavág

Kína szerdán 84 százalékos megtorló vámokat vezetett be az...

Trump vámol, a kongresszusi republikánusok közül egyre többen féltik a nyugdíjasokat

A kongresszusi republikánusok már csak azért is aggódnak a...

Kínai válaszlépés: plusz vám és 18 amerikai cég feketelistán a Trump-vámok miatt

A kínai kereskedelmi minisztérium szerdán korlátozásokat vezetett be több...

Megvan a döntés: az EU visszavág az USÁ-nak a vámháborúban

Az USA elleni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányuló bizottsági javaslat...

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.