Bár több kínai bank is komoly problémákkal küzd, nem hordoznak olyan kockázatokat, mint amilyeneket a Silicon Valley Bank (SVB) összeomlása jelentett – mondta Zhu Min, a China Center for International Economic Exchanges, egy államilag támogatott agytröszt alelnöke.
Az elmúlt néhány évben néhány kisebb kínai banknál merültek fel problémák. A Baoshang Bank csődbe ment, míg Henan tartományban néhány vidéki bank befagyasztotta számláit, ami a megtakarításaikért aggódó ügyfelek tiltakozását váltotta ki.
Zhu szerint ezen bankok problémái helyi problémákat tükröznek. Rámutatott, hogy bár e kínai bankok szerkezete és működése nem egyértelmű, nem jelentenek rendszerszintű kockázatot a gazdaság egészére nézve.
Az elmúlt három-négy év szabályozási intézkedései után javult a helyzet Kínában – mondta Zhu. Kína nagy bankjai – az úgynevezett öt nagy bank – a központi kormány tulajdonában vannak, és a világ legnagyobbjai közé tartoznak.
Másrészt az SVB makrokockázatot tükröz – mondta Zhu, megjegyezve, hogy az amerikai közepes méretű hitelezőnek megfelelő tőkéje és likviditása volt, mielőtt összeomlott.
A makrokockázatok sokkal aggasztóbb problémát jelentenek – magyarázta. Az amerikai bankválság strukturális kockázatot jelentett, mivel a megtakarítók a magasabb kamatlábak kihasználása érdekében átcsoportosították a forrásokat – mutatott rá Zhu.
Az amerikai jegybank agresszíven emelte a kamatlábakat, hogy megpróbálja enyhíteni az évtizedek óta magas inflációt az országban. Az amerikai dollár erősödött más valutákkal szemben, miközben a kincstárjegyek hozamai többéves csúcsra emelkedtek.
A jelenlegi amerikai bankprobléma ellentétben áll a 2008-as pénzügyi válsággal, amely a Lehman Brothers jelzálogfedezetű értékpapíroknak való kitettségéből eredt – tette hozzá.
Zhu, aki korábban a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgató-helyettese volt, szerdán a Boao Forum for Asia alkalmával nyilatkozott a CNBC-nek. A Kína által évente megrendezett eseményt a davosi csúcs ázsiai változatának tekintik.