Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagy buktába fut, aki eladja az oroszországi cégét
No menu items!

Nagy buktába fut, aki eladja az oroszországi cégét

Illusztráció: Bigstock

Hónapokig tartó tárgyalások után a finn Nokian Tyres a tavalyi év végén már a küszöbén állt annak, hogy véglegesítse oroszországi üzletágának 400 millió eurós eladását. Aztán Moszkva ismét megváltoztatta a szabályokat, és végül csak 286 millió euróért tudták nyélbe ütni az üzletet. Ez a kálvária jól illusztrálja, hogy mekkora ellenszéllel szembesülnek az Oroszországot elhagyó nyugati vállalatok.

Az orosz kormány decemberben azt követelte, hogy az Oroszországot elhagyó vállalatok legalább féláron adják el tevékenységüket, és az eladás 10%-át fizessék be a költségvetésnek. Ezt az “adót” az amerikai pénzügyminisztérium “exit tax”-nak nevezte el.

Később a Nokian Tyres 286 millió euróra csökkentette az orosz olajipari nagyvállalat, a Tatneft felé megállapított eladási árat, és végül márciusban, kilenc hónappal az “ellenőrzött kivonulás” kezdeményezése után, megszerezte a külföldi befektetéseket felügyelő kormánybizottság jóváhagyását.

A Nokian Tyres elhúzódó távozása jól illusztrálja, hogy egyre nagyobb ellenszéllel szembesülnek azok a nyugati vállalatok, amelyek még nem távoztak teljesen az országból. Tizenöt hónappal azután, hogy Moszkva ukrajnai inváziója tömeges elvándorlásra késztette a nyugati vállalatokat, a még mindig ott lévő cégek egyre nagyobb bizonytalansággal néznek szembe.

A háború gyorsan és kiszámíthatatlanul megváltoztatta a működési környezetet” – mondta Johanna Horsma, a Nokian Tyres transzformációs igazgatója a Reutersnek. “Az oroszországi szabályozás szeptemberi és decemberi változásai nagy hatással voltak a működésre” – tette hozzá.

A távközlési cégektől a divatáru-kiskereskedőkig több ezer cég állította le tavaly a működését Oroszországban, mivel a nyugati kormányok szankciókat léptettek életbe. Néhányuknak sikerült gyors kivonulást elérniük, gyakran hatalmas árengedményekkel eladva vagy a helyi vezetésnek átadva a kulcsokat.

A kivonulások üteme mostanra jelentősen lelassult, de a szabályok még nehezebbé teszik az Oroszországban még működő nyugati cégek számára az eligazodást.

Az eszközök elnöki rendelettel történő államosítása – amely állandó fenyegetés – áprilisban a finn Fortumot és a német Unipert tulajdonában is utolérte.

Sokismeretlenes egyenlet

A kormánybizottsági jóváhagyás megszerzése nagyon időigényes és nehéz – mondta Dr. Peter Wand, a frankfurti Baker McKenzie partnere, aki a Nokian Tyres kilépésén dolgozott.

Elmondása szerint különösen hosszadalmas volt az értékelési folyamat, amely az üzlet oroszországi értékelését igényli, és az egyre szigorodó szankciórendszer folyamatos megfelelőségi ellenőrzéseket követel meg.

Nyugati szemszögből nézve az ember több konkrétumot várna a folyamatokról és a határidőkről” – mondta Wand. A december közepén közzétett további értékelési követelmények a Nokian Tyres tranzakciójának közepén jöttek – tette hozzá.

Thomas Kormendi, a norvég Elopak csomagolóipari vállalat vezérigazgatója, aki márciusban véglegesítette oroszországi üzletágának eladását helyi menedzsmentnek, azt mondta, hogy “az ismeretlen” volt a fő probléma.

Sokkal, de sokkal kevesebb rálátásunk van a külső tényezőkre, mint általában bármely más üzleti ügylet esetében” – mondta Kormendi, akinek az volt a benyomása, hogy a bizottságot túlterhelte a feldolgozandó kérelmek száma.

Más cégekkel együtt csoportosítottak minket, és utasításokat kaptunk. Valószínűleg azért, mert egyszerűen nem voltak meg a szükséges erőforrások ahhoz, hogy mindenkivel egyenként tárgyaljanak” – mondta.

Alekszej Mojszejev pénzügyminiszter-helyettes a múlt hónapban azt mondta, hogy az egyes döntések egyszeri jellege magyarázza, hogy a folyamat nem gyors, és azt mondta, hogy a bizottság hetente három-négy alkalommal ülésezik, és minden alkalommal 20 kérdést vizsgál meg.

A külföldieket nem szabad teljes áron elengedni. A távozásuknak nehéznek kell lennie számukra” – mondta Mojszejev.

Az orosz vevők igyekeznek kihasználni a hatalmas árengedményeket, és jól elhelyezett kapcsolataikat felhasználva próbálják keresztülvinni az üzleteket, egy olyan nyugati befektető szerint, akinek még mindig vannak orosz eszközei.

A vevőt jól kell kiválasztani, hogy elkerüljék a csalókat, mondta a Nokian Tyres transzformációs igazgatója. Sok orosz vevő opportunista volt, akik egyidejűleg más nagyszabású kilépésekben vagy tárgyalásokban is részt vettek – részletezte.

A vállalatok kormányhoz fűződő viszonya döntő fontosságú – mondta Tatyjana Sztanovaja, az R.Politik elemző cég alapítója.

Sokat számít, hogy egy külföldi vállalat milyen személyes kapcsolatban áll a kormánnyal, és hogy vannak-e befolyásos partnerei az orosz vezetésben” – mondta.

Kormendi, aki az államosítást minden vállalat “legrosszabb rémálmának” nevezte, elmondta, hogy az Elopak hatéves visszavásárlási záradékot fogadott el, amely sok más kilépő cég által kötött megállapodást tükröz.

Dr. Peter Wand, a frankfurti Baker McKenzie partnere arra figyelmeztetett, hogy a még Oroszországban lévő vállalatok számára fogytán az idő.

Ha nem tudsz időben távozni, eljön az a pont, amikor nem biztos, hogy lesz elég pénzed a működés folytatásához” – mondta. “Az óra gyorsan ketyeg azok számára, akik még Oroszországban vannak” – figyelmeztetett.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Elemző: a romló nemzetközi hangulat miatt csökkent a BUX

A részvénypiac forgalma 16,6 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest.

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal, 7,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.

Elutasítjuk a nyomásgyakorlást az energiapolitika terén

A magyar kormány elutasít mindenféle politikai nyomásgyakorlást azt illetően, hogy milyen forrásokból vásároljon energiát, és mindig is a nemzeti érdek szempontjából legjobb megoldásokat fogja választani.

NAV: éjfélkor jár le az szja-bevallási határidő

Éjfélig lehet kiegészíteni, illetve elfogadni az szja-bevallási tervezetet, de nem éri meg az utolsó percekre hagyni hívta fel a figyelmet kedden a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Heti várható: Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatokat közöl a KSH

Kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kamatdöntő ülést tart.

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...