Váratlan mértékű lassulással háromévi mélypontra süllyedt a brit infláció. A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint a fogyasztói árak 1,7 százalékkal voltak magasabbak augusztusban, mint egy évvel korábban.
Júliusban 2,1 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Nagy-Britanniában.
Az előzetes elemzői konszenzus átlaga augusztusra 1,9 százalékos éves inflációt valószínűsített a teljes kosárra számolva. 2016 vége óta az augusztusi volt a legalacsonyabb tizenkét havi brit infláció.
A múlt havi adat azt is jelenti, hogy az éves brit infláció a Bank of England célszintje alá lassult. A brit kormány által a brit jegybank számára előírt éves inflációs cél 2 százalék.
Az ONS felmérése szerint a vártnál meredekebb múlt havi lassulás fő tényezői között volt egyes szolgáltatások árainak csökkenése, illetve bizonyos ruházati termékek áremelkedésének lassulása.
Londoni pénzügyi elemzők szerint azonban a továbbiakban a brit politikai fejlemények lesznek az inflációs pálya elsődleges meghatározói.
Az egyik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) brit gazdasági folyamatokkal foglalkozó vezető közgazdásza, Marina Mensah-Afoakwah a friss inflációs adatok ismertetése után kifejtette: az infláció irányának legnagyobb egyedi tényezője a Brexit kimenetele lesz.
A szakértő szerint miután Boris Johnson miniszterelnök felfüggesztette a parlamenti ülésszakot, és a törvényhozásnak így nincs módja a Brexit-folyamat befolyásolására, a rendezetlen Brexit kockázata folyamatosan növekszik.
A CEBR vezető közgazdászának elemzése szerint ebben a helyzetben a font valószínűleg tovább gyengül, és ez az infláció kiugró gyorsulásának veszélyével jár a brit gazdaságban.
A szakértő szerint a CEBR minden tényezőt egybevetve azzal számol, hogy a tizenkét havi infláció az év végéig 2 százalékra emelkedik vissza.