Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Versenyképességi rangsor. Magyarország javított, Németország rontott
No menu items!

Versenyképességi rangsor. Magyarország javított, Németország rontott

Megjelent a Világgazdasági Fórum (WEF) 2019-es versenyképességi rangsora. Magyarország javított, mégis rontja az uniós átlagot. Németország rontott, ennek ellenére jól áll. Tanulságos a sorrend.

Éllovasok és a sereghajtók

Az 50 éves múltra visszatekintő WEF szervezi a davosi Világgazdasági Fórumot és több más top szakkonferenciát. E mellett minden év októberében globális gazdasági elemzéssel áll elő, amely több mint 100 szempont alapján vizsgálja az országok versenyképességét.

A versenyképességi rangsor élmezőnye (Klikkeljen a nagyításért)

Az első helyen idén is Szingapúr áll, megelőzve az USA-t és Hongkongot. A legjobb helyezést Európából Hollandia (4.) és Svájc (5.) érte el. Az EU tagországok pontátlaga alig változott (72). Így az USA (83) és Japán (82) továbbra is versenyképesebb. Az uniós átlagot a kelet-közép-európaiak húzzák le, a nyugatiak szignifikánsan jobban teljesítenek (67, illetve 76). Szinte valamennyi európai országok a lista első harmadán végezett. A rangsort afrikai és dél-ázsiai országok zárják. Az utolsó helyre Csád került.

Németország rontott, mégis jól áll

Németország négy hellyel esett vissza, de még így is az előkelő 7-en van a 141 országot tartalmazó listán. Az információtechnológia területén jelentősek a lemaradás. A vezetékes internetkapcsolat minőségében a megalázó 72., a mobilnet lefedettségben pedig az 58. hely jutott Németországnak. Ez a terület húzza magával a teljes gazdasági versenyképességet.

Andreas Scheuer

Az ok régóta ismert: a szolgáltatóknak nem kifizetődő a vidéki hálózatfejlesztés. Szakértők szerint a változáshoz állami ösztönzés kellene, a vidék önmagától nem lesz attraktívabb az internetszolgáltatóknak. Az illetékes miniszter, Andreas Scheuer bízik a szolgáltatók Berlinnek tett szándéknyilatkozatában.

E szerint 2021-ig a háztartások 99%-ban hozzáférhető lesz az LTE kapcsolat. Ha ez be is következik, az 1 százaléknyi kimaradó háztartással területileg az ország jóval több, mint 1%-a lesz továbbra is gyors internet nélkül.

Több szempont is van, amelyek alapján Németország a legversenyképesebbek közé tartozik. Az eladósodottság és az infláció tekintetében nagyon jó a helyezés, és az új szabadalmak számára is a legjobb osztályzatot kapták a németek. Ebben oroszlánrészük volt a nagy múltú német iparcégeknek, például a Boschnak és a Siemensnek, amelyek tucatnyi szabadalmat jelentenek be évente. Csak az USA-ban volt tavaly több levédett innováció. Elbizakodottságra azonban nincs ok. A jövő legfontosabb területének tartott mesterséges intelligenciához kapcsolódó szabadalmakban az amerikaiak jóval megelőzik a németeket.

Magyarország javított, egyet lépett előre

Magyarország javított tavalyhoz képest. 0,8 többletponttal egy helyet lépett előre, a 47 helyen áll. Összesen 65 pontot ért el a 100-ból. Jobb az idei osztályzat a kommunikációs technológiák terén, tehát éppen ott, ahol a németek csúnyán leszerepeltek. Javult az infrastruktúra, különösen az úthálózat sűrűségének és a közműellátottságának a megítélése. Magas pontokat kapott Magyarország a kedvező makroökonómiai mutatóknak, elsősorban a relatíve alacsony inflációnak köszönhetően is.

A Pénzügyminisztérium (PM) a kormány által 2018 novemberében elfogadta “Program a versenyképesebb Magyarországért” című intézkedéscsomagnak tudja be a javulást. Ez 6 fő területen, az adózás, a foglalkoztatás, a közszféra, az egészségügy, az oktatás és a vállalati környezet működését illetően tesz javaslatot konkrét lépésekre a versenyképesség javítása érdekében. A PM szerint a program végrehajtásnak elindulása már most érezteti kedvező hatását.

Tanulságos besorolás

Magyarország a Globális versenyképességi rangsorban – középmezőny (Klikkeljen a nagyításért)

A kép ennél árnyaltabb. A Magyarország által elért 65 pont nem csak az uniós átlagot múlja alul (72), a kelet-közép-európaitól is elmarad (67). A magyar gazdaság a lista 24. helyén végezte. A régió éllovasai Csehország (32), Szlovénia (35), Lengyelország (37) és Szlovákia (42). Nekünk csak Bulgáriát (49), Romániát (51), Görögországot (59) és a horvátokat (63) sikerült megelőzni az EU-ból.

Rosszak az osztályzatok. Komoly a romlás az egészségügyben, valamint a monopólium-ellenes szabályokkal összefüggésben. Összességében romlottak az innovációhoz kapcsolódó pontszámok is: több volt ugyan a tudományos publikáció és a szabadalom, de a k+f-költések és a kutatóintézetek teljesítménye terén a WEF 2019-ben rontott a korábbi, 2018-as osztályzaton.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Rengetegen bankolnak ezzel, pedig hiába magyar és világelső, de drága

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024. februári adatai szerint a számlavezetés során a bankok felé kifizetett díjak 15 százalékát teszik ki az SMS szolgáltatások. Bár a jegybank nyolcezer forint közelébe becsülte az SMS-ekre fordított éves átlagos ügyfélköltséget, a BiztosDöntés.hu szerint ez a költség még ennél nagyobb is lehet. Pedig ma már a legtöbb banknál létezik erre egy ingyenes alternatíva, melyre könnyen át lehet állni.

Az erdők fenntartása közcél, hasznuk minden állampolgáré

Az állam kiemelt kötelessége az erdők védelme és fenntartása, ebben a munkában pedig stratégiai feladat hárul az állami erdészeti cégcsoportokra.

A kormány a szőlőtermelők és a borászok mellett áll

Kihívásokból van elég a szőlő- és borágazatban, de a magyar kormány – ahogy eddig, úgy a jövőben is – a termelők és a borászok mellett áll. Partnerként segíti a változásokhoz való alkalmazkodást.

BÉT – Jól teljesített a Magyar Telekom

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 180,81 pontos, 0,26 százalékos emelkedéssel, 68 854,65 ponton zárt csütörtökön.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.