Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagyot nőtt a brit GDP - máris oda a lendület?
No menu items!

Nagyot nőtt a brit GDP – máris oda a lendület?

Rekordütemben nőtt a brit gazdaság teljesítménye harmadik negyedévben, de még mindig jelentősen elmarad a koronavírus-járvány előtti szinttől – közölte a brit statisztikai hivatal (ONS). Elemzők szerint ezzel véget is ért a brit gazdaság kilábalása, novemberben újra nagy visszaesés jön.

Az első becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 15,5 százalékkal nőtt júliustól szeptemberig az előző naptári negyedévvel összevetve, tükrözve a koronavírus-járvány megfékezését célzó, március végén életbe léptetett korlátozások fokozatos feloldását.

Ez volt a leggyorsabb negyedéves növekedés a brit gazdaságban azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a negyedévi összevetésű GDP-adatok rendszeres közlését.

Az ONS hangsúlyozta ugyanakkor: jóllehet a GDP-érték szeptemberben 22,9 százalékkal meghaladta az áprilisban elért mélypontot, még mindig 8,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint februárban, az országos zárlat bevezetése előtti utolsó teljes hónapban.

Február és április között soha nem mért ütemben, 25,3 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék, és áprilisban is példátlan mértékben, 19,5 százalékkal csökkent a GDP-érték az előző hónaphoz képest.

A statisztikai hivatal kimutatása szerint szeptemberben 1,1 százalékkal emelkedett a brit gazdaság teljesítménye havi összevetésben, és ez volt az ötödik olyan hónap egymás után, amelyben nőtt a GDP-érték.

A hazai össztermék ennek ellenére 9,7 százalékkal volt alacsonyabb a harmadik negyedévben, mint 2019 végén, és 9,6 százalékkal maradt el a tavalyi azonos negyedévben mért szinttől.

Az ONS számításai szerint a brit gazdaságban mért idei halmozott visszaesés több mint a kétszerese az olasz, a német és a francia gazdaság teljesítménycsökkenésének, és csaknem háromszorosan haladja meg az amerikai GDP-érték 2019 végéhez viszonyított csökkenését.

Londoni makrogazdasági elemzők várakozása szerint a rekordütemű harmadik negyedévi növekedéssel egyelőre véget is ért a brit gazdaság kilábalása a súlyos recesszióból.

Thomas Pugh, a Capital Economics brit gazdasági ügyekkel foglalkozó közgazdásza az adatismertetés utáni gyorselemzésében közölte: máris tudható, hogy a koronavírus-járvány második hullámának megfékezése végett bevezetett újbóli korlátozásokat a brit gazdaság ismét komolyan megszenvedi.

A Capital Economics azzal számol, hogy a hazai össztermék novemberben 8 százalékkal zuhan havi összevetésben, és ez a negyedik negyedév egészében várhatóan 3,5 százalékos visszaesést okoz a harmadik negyedévhez mérve.

Pugh szerint ugyanakkor a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztéséről érkező ígéretes hírek azt jelentik, hogy a következő hat hónap utáni időszak kilátásai “sokkal rózsásabbnak” bizonyulhatnak a cég által korábban feltételezettnél.

Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics elemzőház brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a friss GDP-adatok ismertetése utáni prognózisában közölte: az újbóli korlátozások figyelembevételével a cég 6 százalékos havi összevetésű GDP-visszaesésre számít novemberben. Decemberre viszont 5 százalékos havi növekedést várnak, és ennek alapján a negyedik negyedév egészében csak 0,5 százalékos csökkenésre számítanak.

A Pantheon Macroeconomics vezető közgazdásza szerint a brit GDP-érték valószínűleg októberben sem haladta meg a szeptemberit.

Tombs szerint erre vall, hogy a brit gazdaság aktivitását mérő összágazati kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) a szeptemberi 56,5-ről októberben 52,1-re csökkent, és ez a szint történelmi távlatú visszatekintésben elhanyagolható havi összevetésű GDP-növekedésre utal.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.