Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Elemzők az iparról - idén kétszámjegyű bővülés jöhet
No menu items!

Elemzők az iparról – idén kétszámjegyű bővülés jöhet

Inkább negatív, mint pozitív meglepetést okozott az elemzőknek az ipari termelés decemberi alakulása, hiszen az októberi felpattanás után második hónapja csökkent a termelés. Úgy vélik, az alkatrészhiány miatt tartani lehet attól, hogy januárban sem következett be fordulat, az év egészében viszont kétszámjegyű is lehet a növekedés.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint tavaly decemberben az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a decemberi termelés 1,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, mivel 2020 decemberében kettővel több munkanap volt, mint 2019-ben. Az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított termelés, de az áprilisi mélyponthoz képest 58 százalékkal nőtt.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a piaci várakozásokhoz képest negatív meglepetésnek találta, hogy november után decemberben is zsugorodott az ipari termelés volumene havi összevetésben, vagyis a korábbi hat hónapon át tartó bővülést most két hónapja visszaesés követi.

Virovácz Péter

Az ipar negyedik negyedévi teljesítménye összességében jónak mondható, hiszen mind éves, mind negyedéves alapon bővülést mutatott. Ugyanakkor ez jóval mérsékeltebb volt a harmadik negyedévben mutatott felpattanásnál. Tekintettel arra, hogy a decemberi adatok összességében inkább negatív meglepetést okoztak, az ING Bank elemzői továbbra is úgy látják, hogy a negyedik negyedévben zsugorodott a GDP az előző negyedévhez képest.

A januári adatokat a járműgyártás vélhetően jelentősen lefelé húzza majd és a legfőbb kérdés, hogy vajon a többi ágazat képes lesz-e újra erőre kapni és némileg ellentételezni az ellátási problémákkal küzdő autógyártók kieső ipari teljesítményét. Az ING Bank elemzői nagy esélyt látnak arra, hogy zsinórban három hónapon keresztül zsugorodjon az ipari termelés.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint is elmaradt a várakozásoktól az az ipari termelés decemberi növekedési üteme, azt követően, hogy az ágazat októberben teljesen kilábalt a járvány okozta válságól.

Suppan Gergely

Számításai szerint a negyedik negyedévben az ipari termelés 3,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, harmadik negyedévben mért 2,5 százalékos, valamint a második negyedévi 25 százalékos visszaesés után. Az előző negyedévhez mérve pedig 4,3 százalékos volt a növekedés. Ennek alapján a Takarékbank 4,9 százalékos negyedik negyedévi és 5,2 százalékos egész éves GDP-visszaesésre számít 2020-ra, míg a harmadik negyedévhez képest minimális lehetett a visszaesés.

Suppan Gergely kiemelte a következő hónapokban folytatódhat az ipar stabilizálódása, bár januárban valószínűleg visszaesést okozhattak a chiphiány miatt átmenetileg leálló autógyárak. Már látszik az elhalasztott kereslet megjelenése, valamint a készletek feltöltése is, így a következő hónapokban további fokozatos élénkülésre lehet számítani az ipari termelésben.

Idén bázishatások és új kapacitások üzembe helyezése miatt érdemi, akár 14-16 százalékos növekedés is várható, de áprilisában a tavalyi alacsony bázis miatt a növekedés bőven meghaladhatja a 60 százalékot is.

Az ipari termelés ebben az évben markánsan, akár 3 százalékpontnál is nagyobb mértékben járulhat hozzá a GDP növekedéséhez – vélekedett a Takarékbank vezető elemzője.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője szerint viszont a vártnál kedvezőbben alakult az ipari termelés decemberben. Bár ez részben a naptárhatásnak tudható be, de az év végi leállások miatt fontos hangsúlyozni, hogy ez nem lett volna önmagában elég a növekedéshez, hiszen ha nincs kereslet, a cégek nem használják ki a több munkanapot, hanem meghosszabbítják az év végi leállást.

Regős Gábor

Ugyanakkor óvatosságra ad okot, hogy havi alapon csökkent a termelés, bár ez a szezonális kiigazítás ellenére is talán magyarázható a naptárhatással. Örvendetesnek találta azt is, hogy az iparágak többségében nőtt a termelés. Jól látható, hogy a koronavírus második hulláma az ipart kevéssé érintette, inkább azok az ágazatok szenvedhetik meg a korlátozásokat, amelyek a működésükben korlátozott vállalkozások beszállítói.

Összességében az ipari termelés a negyedik negyedévben pozitívan járulhatott hozzá a gazdasági teljesítményhez. 2021-ben az ipari termelés összességében bővülhet. Ezt segítheti a beruházások magas szintje, míg pontos mértékét nagyban befolyásolja majd a kereslet alakulása – tette hozzá a Századvég Gazdaságkutató szakértője.

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint továbbra is csak mérsékelt növekedést mutat a magyar ipar. A múlt évben összességében gyors visszapattanás volt az iparban. Ezt mutatja, hogy az ipari termelés a múlt év áprilisában és májusában a 2015-ös szinttől 27, illetve 14 százalékkal maradt el. Tavaly augusztusban került az öt évvel korábbi szint fölé és az év utolsó hónapjaiban 15-20 százalékkal haladta meg azt.

Az idén az ipari termékek iránti belföldi és külföldi kereslet helyreállásától függ az ipar teljesítménye, tehát elsősorban attól, hogy a járványhatás milyen ütemben húzódik vissza. A bázishatás miatt várhatóan áprilisban és májusban lesznek kiugró adatok. A K&H szakértője szerint a mostani kilátások szerint az idén 5 és 10 százalék közötti növekedés várható, a múlt évi alig több mint 6 százalékos hanyatlás után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.