Az oktatás minősége és az iskolán kívüli élmények miatt választják rekordszámban kínai fiatalok a brit egyetemeket – olvasható a China News Service kínai hírügynökség jelentésében.
Persze van ennek egy sokkal prózaibb oka is – írják – hiszen a Brexit negatív következményeitől való félelem a brit egyetemek lobbi szervezetét arra késztette, hogy nagyobb sebességbe kapcsoljon a tengerentúli toborzó kampányával. És nem is eredménytelenül, mert a jelentésükre hivatkozva azt írja a tudósító, hogy a következő tanévben már minden öt tengerentúli egyetemi hallgatóból, egy kínai lesz Nagy-Britanniában.
A 2016/17-es tanévben például 95.000 kínai hallgató tanult brit egyetemeken, minden eddiginél nagyobb lélekszámú külföldi tanulócsoportként, mivel az utánuk következő Egyesült Államok „csak” 17.580 hallgatóval büszkélkedhetett. A beszámoló brit oktatási szakértőkre hivatkozva állítja, hogy szimpátiával követik a brit kormány azon törekvését, amellyel júniusban megkönnyítette a kínai diákok vízumszerzési eljárását.
A brit egyetemek a költségvetésük közel 15%-át finanszírozzák az Európai Bizottság Horizon 2020 elnevezésű programjából – számszerűsíti a kínai hírügynökség a brit oktatási szektor félelmeit, hozzátéve, hogy nem is csodálható az az idegesség, amivel a Brexit elé néznek a brit egyetemek.
Arról nem is beszélve – hangsúlyozza a tudósítás – hogy az elmúlt években számos brit egyetem campusokat állított fel Kínában, amelyekben a brit oktatási rendszerben képzik a diákokat. Innen pedig egyenes út vezet a továbbtanulni vágyók számára az Egyesült Királyságba. És hogy teljes legyen a kép, a kínai hírügynökség idézi a University College London legfrissebb globális felsőoktatási felmérését, amely megállapítja, hogy a külföldi diákok minden évben közel 20 billió fonttal, kb. 25,54 billió dollárral járulnak hozzá a brit nemzetgazdaság növekedéséhez.