Kezdőlap Világgazdaság A szankciók fájnak, de nem tragikusak az orosz gazdaságnak
No menu items!

A szankciók fájnak, de nem tragikusak az orosz gazdaságnak

Egy esetleges energiaembargó akár 300 milliárd dollárnyi exportbevételbe is kerülhet Oroszországnak. Illusztráció: Bigstock

Bár Oroszország gazdasága az Ukrajnával vívott háború első hónapjában rengeteg nyugati szankciót kapott a nyakába, a mérleg még mindig ragyogóan alakulhat, mivel az ország néhány nagy kereskedelmi partnere egyelőre nem vezetett be embargót az orosz energiahordozókra.

A Bloomberg várakozásai szerint Oroszország az idén közel 321 milliárd dollárt fog keresni az energiaexportból, ami több mint egyharmados növekedést jelent 2021-hez képest. Emellett rekordméretű folyó fizetési mérlegtöbbletre számíthat, amely a Nemzetközi Pénzügyi Intézet szerint elérheti a 240 milliárd dollárt is.

Robin Brooks

Az orosz folyó fizetési mérleg többletének legnagyobb hajtóereje továbbra is szilárdnak tűnik. A jelenleg érvényben lévő szankciók mellett a kemény valuta jelentős beáramlása Oroszországba folytatódni látszik” – áll a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) közgazdászainak Robin Brooks által vezetett jelentésében.

Az energiaértékesítésre vonatkozó embargó esetén azonban teljesen megváltozhatnak a számok. Sőt anélkül is csökkene Oroszország olajexportja és kitermelése, ugyanis a Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint csak áprilisban az olajtermelésének közel negyedét veszítheti el az Ukrajnával hadban álló ország.

Ennek oka, hogy Oroszország számos hagyományos vásárlója máshol keresgél, és úgy döntött, hogy nem köt új szerződést az orosz szállításokról, miközben Vlagyimir Putyin elnök agresszióját széles körben elítélik. Mások, mint például India, meredek árengedményeket kapnak.

Az ukrajnai invázió sokkolta az Európai Uniót, amely radikális változást sürget az energiapolitikában, és igyekszik csökkenteni az Oroszországtól való függőségét. Ugyanakkor Európa legnagyobb gazdasága, Németország egyelőre ellenzi az olyan szankciókat vagy politikai nyomást, amelyek teljes energiaembargót eredményeznének. Csak néhány ország – köztük az Egyesült Államok – vezetett be kifejezett importtilalmat Oroszországból.

Oroszország exportjának mintegy felét az olaj és a gáz teszi ki, és a tavalyi költségvetési bevételek mintegy 40 százalékát adta.

A TS Lombard szerint a rubel meredek leértékelődése és a kőolaj magasabb dollárárának kombinációja mégis 103 milliárd dollár többletbevételt hoz a költségvetésnek az idén.

Madina Hrusztaleva

Az orosz pénzügyminisztérium ennek egy részét a szankciók tompítására fogja felhasználni, de óvatosan, nehogy tovább szítsa az inflációt. Ezzel együtt úgy tűnik, hogy a szankciók tönkretehetik a gazdaság nem energetikai részét. Vagyis Oroszország még inkább az energiától fog függeni” – mondta Madina Hrusztaleva, a TS Lombard londoni elemzője.

Bár az ukrajnai háború megingatta az energiaszállításokat, az importot és a belföldi keresletet ért sokk olyan súlyos lesz, hogy a folyó fizetési mérleg a tavalyi 120 milliárd dolláros rekord után új történelmi csúcsot érhet el.

A Goldman Sachs szerint, amely szerint az orosz fizetési mérlegtöbblet idén eléri a 205 milliárd dollárt, ez elegendő lehet az orosz jegybank számára, hogy kielégítse a magánszektor devizakeresletét, és végül lehetővé tegye a tőkekontroll enyhítését.

Mivel az orosz fogyasztókat már így is sokkhatás érte az inflációtól kezdve a jövedelmek csökkenéséig, a Goldman közgazdászai az import 20 százalékos visszaesését jósolják az idén, ami kétszerese az export várható csökkenésének.

És bár az egészséges mérleg nem menti meg Oroszországot a mély recessziótól, segít fenntartani a kormányzati kiadásokat egy olyan időszakban, amikor a kormánynak nincs hozzáférése a nemzetközi tőkepiacokhoz.

A TS Lombard elemzői szerint a rubel árfolyamát most, hogy a szankciók befagyasztották a központi bank devizatartalékainak nagy részét, gyakorlatilag a jelenlegi beáramlás támasztja alá.

Oroszországnak az a képessége, hogy külföldön el tudja adni az olajat és a gázt, lehet az egyetlen dolog, ami megóvja a gazdaságot attól, hogy még súlyosabb pénzügyi összeomlásba süllyedjen.

A világ legnagyobb pénzintézeteit tömörítő IIF szerint az EU, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok által bevezetett energiaembargó a termelés több mint 20 százalékos csökkenéséhez vezetne, és az áringadozásoktól függően akár 300 milliárd dollárnyi exportbevételbe is kerülhet Oroszországnak.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Erőteljes mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn

Meredek csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék.

ViennaUP 2025: Az Innováció Fesztiválja Bécsben

Újra megrendezik Bécsben 2025. május  5-13. között a ViennaUP fesztivált. A rendezvény remek lehetőséget biztosít vállalkozók, befektetők és kreatív szakemberek számára, hogy új ötleteket fedezhessenek fel és kapcsolatokat építsenek.

A Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumán fókuszban az amerikai vámintézkedések gazdasági hatásai

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter idén második alkalommal hívta össze a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumát, ezúttal az Egyesül Államok által bejelentett vámintézkedésekre tekintettel kibővített formában került sor az ülésre

Kevesebben érdeklődnek a panellakások iránt

Az aktuális kínálatban egyre gyakoribb az 1,2-1,7 millió forintos négyzetméteráron hirdetett, jó vagy lakható állapotú panellakás, ezeknél azonban Duna House szerint piaci körülmények és a kereslet nem minden esetben indokolja a drágulás mértékét,

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.