Kezdőlap Világgazdaság A szankciók fájnak, de nem tragikusak az orosz gazdaságnak
No menu items!

A szankciók fájnak, de nem tragikusak az orosz gazdaságnak

Egy esetleges energiaembargó akár 300 milliárd dollárnyi exportbevételbe is kerülhet Oroszországnak. Illusztráció: Bigstock

Bár Oroszország gazdasága az Ukrajnával vívott háború első hónapjában rengeteg nyugati szankciót kapott a nyakába, a mérleg még mindig ragyogóan alakulhat, mivel az ország néhány nagy kereskedelmi partnere egyelőre nem vezetett be embargót az orosz energiahordozókra.

A Bloomberg várakozásai szerint Oroszország az idén közel 321 milliárd dollárt fog keresni az energiaexportból, ami több mint egyharmados növekedést jelent 2021-hez képest. Emellett rekordméretű folyó fizetési mérlegtöbbletre számíthat, amely a Nemzetközi Pénzügyi Intézet szerint elérheti a 240 milliárd dollárt is.

Robin Brooks

Az orosz folyó fizetési mérleg többletének legnagyobb hajtóereje továbbra is szilárdnak tűnik. A jelenleg érvényben lévő szankciók mellett a kemény valuta jelentős beáramlása Oroszországba folytatódni látszik” – áll a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) közgazdászainak Robin Brooks által vezetett jelentésében.

Az energiaértékesítésre vonatkozó embargó esetén azonban teljesen megváltozhatnak a számok. Sőt anélkül is csökkene Oroszország olajexportja és kitermelése, ugyanis a Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint csak áprilisban az olajtermelésének közel negyedét veszítheti el az Ukrajnával hadban álló ország.

Ennek oka, hogy Oroszország számos hagyományos vásárlója máshol keresgél, és úgy döntött, hogy nem köt új szerződést az orosz szállításokról, miközben Vlagyimir Putyin elnök agresszióját széles körben elítélik. Mások, mint például India, meredek árengedményeket kapnak.

Az ukrajnai invázió sokkolta az Európai Uniót, amely radikális változást sürget az energiapolitikában, és igyekszik csökkenteni az Oroszországtól való függőségét. Ugyanakkor Európa legnagyobb gazdasága, Németország egyelőre ellenzi az olyan szankciókat vagy politikai nyomást, amelyek teljes energiaembargót eredményeznének. Csak néhány ország – köztük az Egyesült Államok – vezetett be kifejezett importtilalmat Oroszországból.

Oroszország exportjának mintegy felét az olaj és a gáz teszi ki, és a tavalyi költségvetési bevételek mintegy 40 százalékát adta.

A TS Lombard szerint a rubel meredek leértékelődése és a kőolaj magasabb dollárárának kombinációja mégis 103 milliárd dollár többletbevételt hoz a költségvetésnek az idén.

Madina Hrusztaleva

Az orosz pénzügyminisztérium ennek egy részét a szankciók tompítására fogja felhasználni, de óvatosan, nehogy tovább szítsa az inflációt. Ezzel együtt úgy tűnik, hogy a szankciók tönkretehetik a gazdaság nem energetikai részét. Vagyis Oroszország még inkább az energiától fog függeni” – mondta Madina Hrusztaleva, a TS Lombard londoni elemzője.

Bár az ukrajnai háború megingatta az energiaszállításokat, az importot és a belföldi keresletet ért sokk olyan súlyos lesz, hogy a folyó fizetési mérleg a tavalyi 120 milliárd dolláros rekord után új történelmi csúcsot érhet el.

A Goldman Sachs szerint, amely szerint az orosz fizetési mérlegtöbblet idén eléri a 205 milliárd dollárt, ez elegendő lehet az orosz jegybank számára, hogy kielégítse a magánszektor devizakeresletét, és végül lehetővé tegye a tőkekontroll enyhítését.

Mivel az orosz fogyasztókat már így is sokkhatás érte az inflációtól kezdve a jövedelmek csökkenéséig, a Goldman közgazdászai az import 20 százalékos visszaesését jósolják az idén, ami kétszerese az export várható csökkenésének.

És bár az egészséges mérleg nem menti meg Oroszországot a mély recessziótól, segít fenntartani a kormányzati kiadásokat egy olyan időszakban, amikor a kormánynak nincs hozzáférése a nemzetközi tőkepiacokhoz.

A TS Lombard elemzői szerint a rubel árfolyamát most, hogy a szankciók befagyasztották a központi bank devizatartalékainak nagy részét, gyakorlatilag a jelenlegi beáramlás támasztja alá.

Oroszországnak az a képessége, hogy külföldön el tudja adni az olajat és a gázt, lehet az egyetlen dolog, ami megóvja a gazdaságot attól, hogy még súlyosabb pénzügyi összeomlásba süllyedjen.

A világ legnagyobb pénzintézeteit tömörítő IIF szerint az EU, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok által bevezetett energiaembargó a termelés több mint 20 százalékos csökkenéséhez vezetne, és az áringadozásoktól függően akár 300 milliárd dollárnyi exportbevételbe is kerülhet Oroszországnak.

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak

A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán.

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program

Január 20-án könnyített feltételekkel nyílik újra az energetikai otthonfelújítási program, a lakossági pályázatra kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.