japán
Megvan az oka, miért vált Japán a magyarok egyik slágerdesztinációjává
A külföldi turisták a keményebb valutáikat, például az eurót és a dollárt használták ki, hogy a gyengébb japán valutával szembeni előnyös árfolyam hasznát kiélvezzék.
Fukusima miatt Kína leállítja a japán élelmiszerimportot
A több mint 10 éve megrongálódott fukusimai atomerőmű szennyvize körüli vita most gazdasági következményekkel jár, Kína ugyanis betiltja a Japánból származó élelmiszereket. Ám egyelőre nem világos, hogy sugárzástól való félelemről vagy egy mélyebb politikai konfliktusról van-e szó.
Japán júniusban újraindítja a turizmust
Megnyitja határait Japán a külföldi turisták előtt, most érnek véget a két évvel ezelőtt, a járvány miatt bevezetett szigorú utazási korlátozások.
A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy a központi bank szeretné
Miközben a világ az elmúlt évtizedek legsúlyosabb inflációjával küzd, még mindig van egy ország, ahol az árak nem emelkednek olyan gyorsan, ahogy a központi bank szeretné, és a kamatlábak nulla körül ragadtak.
Japán embert küldene a Holdra
Japán űrhajósokat akar küldeni a Holdra a 2020-as évek második felében - jelentették be a japán űrkutatási hivatal (Jaxa) keddi tanácskozásán, amelyen jelen volt Kisida Fumio kormányfő és Kobajasi Takajuki tudományos és technológiai miniszter is.
37 év után ért partot egy palackposta – hatezer kilométerre a feladóktól
Japán középiskolások dobták az óceánba 37 éve azt a vizespalackot, amely most hatezer kilométerrel távolabb, Hawaiin sodródott partra júniusban.
Új szigettel bővült Japán
Egy víz alatti vulkán kitörése után új sziget bukkant elő a csendes-óceáni Ivoto-sziget közelében. Tokiótól nagyjából 1200 kilométerre délre bővült az ország új szigettel.
Fukusima. Hibrid vaddisznók uralják az atomkatasztrófa környékét
A fukusimai atomerőmű katasztrófájának körzetében lévő elhagyott településeken a vaddisznók vették át az uralmat. Egy genetikai kutatás szerint a vaddisznók a környékbeli gazdaságokból elszabadult házisertésekkel keveredtek.
Japán. A cégek többsége nem akar olimpiát
A japán vállalatok több mint 60 százaléka a legszívesebben törölné vagy elhalasztaná a tokiói olimpiát a koronavírus-járvány miatt - derült ki egy június elején készült, ám most publikált felmérésből.
Japán. Elismerték bűnösségüket a volt Nissan-vezér szöktetői
Bűnösnek vallotta magát Tokióban két amerikai - apa és a fia -, akiket azzal vádolnak, hogy törvényt szegve segédkeztek Carlos Ghosn, a Nissan-Renault-Mitsubishi autóipari szövetség egykori vezérigazgatójának megszöktetésében - jelentették hírügynökségek.
Japán. Öngyilkos lett az olimpiai bizottság egyik vezetője
Metrószerelvény elé vetette magát, és meghalt a japán olimpiai bizottság egyik vezető tisztségviselője Tokióban - jelentette a Nippon kereskedelemi televízió.
Karoshi – avagy a japán közalkalmazott a halálba dolgozza magát
A magángazdaságban már felismerték, hogy az agyonhajszoltság csökkenti a teljesítményt. Az állami szektorban (is) gyakoriak az öngyilkosságok és a túlhajszoltság miatti halálesetek, a "karoshi"-k. A pandémia tovább rontott a helyzeten. Az új kormány reformokat ígér.
Ázsia az első helyen. A világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete, az RCEP
Mialatt nyugaton minden a Covid-válságról szólt, addig Ázsiában gazdaságtörténetet írtak. 15 ország szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról szóló szerződést írt alá: az RCEP tagországai a világkereskedelem harmadát bonyolítják le. Mit, milyen változást hoz a világnak az új ázsiai gazdasági szövetség?
NOB-elnök: lesz nyáron olimpia Tokióban
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke biztos benne, hogy a terveknek megfelelően megrendezik nyáron a tokiói olimpiát.
Még mindig japánoké a legtöbb amerikai állampapír
Novemberben már a tizennyolcadik egymást követő hónapban volt japán tulajdonban a legtöbb amerikai állampapír.
Nem vaskarika – Fából építenek műholdat Japánban
Az űrszemét csökkentése céljából a világ első fából készült műholdját akarják elkészíteni Japánban a Kiotói Egyetem tudósai egy helyi céggel karöltve. A különleges űreszközt 2023-ban indítják útjára a tervek szerint.
Sertéspestis. Japán újra fogad magyar disznóhúst
Magyarország az első olyan afrikai sertéspestissel érintett ország a világon, amellyel Japán megállapodott a regionalizáció kérdésében - közölte az Agrárminisztérium.
Tokió 2020 – Kiderült, mennyibe kerül a halasztás
Mintegy 22 százalékkal 15,4 milliárd dollárra (4566 milliárd forint) emelkedett az idei évről jövőre halasztott tokiói nyári olimpia rendezési költsége - jelentette be a szervezőbizottság.
Ítéletidő Japánban – autók százai rekedtek a hóban, tízezrek áram nélkül
Legkevesebb tízezer háztartásban nincs áram Japánban: a Honsú sziget északi részén fekvő Niigata, valamint a déli részen lévő Hjógo prefektúrákban harmadik napja folyamatosan esik a hó - számolt be az NHK tévécsatorna.
Japán kormány: “Go to travel, go to eat” – a lakosság tiltakozik
Japán marketingkampánnyal élénkíti a belföldi turizmust. Jó a gazdaságnak, de irritálja a lakosságot.
Friss
Megjelentek a vidéki közösségeket támogató első LEADER helyi felhívások
A támogatási kérelmek benyújtására 2025 márciusától lesz lehetősége a pályázóknak.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet új innovációs képviselete hazánkban
A képviselet összegyűjti az EIT Közösség Magyarországon, az EU tagállamaiban és a Horizont Európa társult országaiban elérhető szolgáltatásairól és lehetőségeiről szóló információkat.
Megszűnik a Pénzügyminisztérium, feladatait a nemzetgazdasági tárca veszi át
A Pénzügyminisztérium a Nemzetgazdasági Minisztériumba történő beolvadással 2024. december 31-én megszűnik.
Megújul a MÁV vállalat vezetése
Az új, integrált személyszállító közszolgáltató vállalat, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója Kormányos László lesz.
Hírek
Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre
A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.
Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama
A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.
Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama
Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.
Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés
A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.
Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt
Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.
Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama
Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.
A Mikulás nyomában Antalyában
A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.
Vegyesen mozgott a forint péntek reggel
Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.
Gazdaság
Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték
A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.
A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat
z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.
Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB
A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.