Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat Franciaország mint fontos partner - Interjú Madame Pascale Andreani nagykövettel

Franciaország mint fontos partner – Interjú Madame Pascale Andreani nagykövettel

Pascale Andreani asszony, a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete  Fotók: Kiss Annamarie

A francia magyar gazdasági kapcsolatokat a járványhelyzet sem vetette vissza. Miközben a francia vállalatok 46.000 közvetlen munkahelyet teremtenek Magyarországon, a nagy cégek mellett, már a francia KKV-k is egyre aktívabbak a magyar piacon. Jó látni, hogy már a magyar fiatalok körében is egyre népszerűbbek a nagy francia cégek, amelyek leányvállalatainál egyre több magyar menedzser kap vezető szerepet – fejti ki Pascale Andreani asszony, a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete.

– Hogy látja a francia-magyar üzleti kapcsolatok alakulását?

– A francia-magyar gazdasági kapcsolatok fontosak, és a további növekedési lehetőséget is magukban hordozzák. A Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara által végzett utolsó kiterjedt felmérés szerint 2020-ban 757 francia vállalkozás volt jelen a magyar piacon, szemben a 2012-es 336 szereplővel. Országunk jelentős befektető Magyarországon, mivel a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint (MNB) Franciaország a negyedik legnagyobb beruházó, a befektetések becsült összértéke közel 5 milliárd EUR.

Az elmúlt években jelentősen megváltozott a francia jelenlét jellege

Az elmúlt években jelentősen megváltozott a francia jelenlét jellege a magyar területen, nevezetesen a nagy francia vállalkozások túlsúlyának csökkenése, a kkv-k és a közepes méretű cégek térnyerése volt jellemző. Ezt a nagyon pozitív változást nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok megerősítését segíti, ha több a gazdasági szereplő. A fenti folyamat egy kiterjedtebb francia jelenlétet eredményez a magyar területen.

Mindemellett a francia jelenlét fő jellegzetessége Magyarországon az ipari jelenlét marad. Valójában a francia cégek magyarországi forgalmának közel felét az ipari tevékenység, és az autóipar teszik ki. Ezt a forgalmat a cégek csupán 21%-a generálja, és az alkalmazott munkaerő 36%-át jelenti. Nagyon dinamikus a francia cégek szerepe a szolgáltatóiparban is. Összességében 46000 francia cégek által közvetlenül létrehozott munkahelyről beszélhetünk.

Továbbá azt is meg kell állapítsam, hogy a magyar fiatalok, akik frissen a munkavállalói piacra lépnek, az olyan francia cégeket keresik először, mint Auchan, Decathlon, Danone, Michelin, Bonduelle, Egis, Air France, Sanofi, Valeo, vagy Schneider-Electric.

– Hogyan érintették a pandémia okozta bezárások a francia gazdaságot és a francia-magyar gazdasági kapcsolatokat ?

– A jogos félelmek ellenére, a kapott adatok szerint a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok erős rezílienciát mutatnak. A francia export (3,69 miliárd EUR) figyelemre méltó rezílienciát mutatott 2020-ban, egy 0,9%-os csökkenéssel. Az év első hónapjainak adatai szerint pedig már erős magyar gazdasági élénkülésről beszélhetünk. Ráadásul, az ide telepedett cégeknek új bővülési tervei is vannak, ami egyértelmű bizalmat jelent a magyar piac felé.

A pandémia ideje alatt a nagykövetség szoros kapcsolatot tartott fenn az ide települt cégek vezetőivel – akik ahogy említettem korábban – jellemzően magyar vezetők. Meglepetten és ugyanakkor örömmel tapasztaltam ezen cégek gyors alkamazkodását a helyzethez, hogy a megrendelések számának csökkenése okozta sokkot ellensúlyozzák, és a készséget arra, hogy mielőbb visszaállítsák az eredeti helyzetet. A krízis nem ért véget, de az ipari szektor szereplői különösen jól tartották magukat. Ez már kevésbé igaz az olyan területeken, mint a turizmus, ahol a nemzeti légitársaságunk és a szállásadók közvetlenül érintettek voltak. De mind készen állnak az élénkülni látszó nemzetközi turizmust újraindítani.

– Ön szerint milyen értékeket tudnak a francia cégek a magyar gazdaság fejlődésében képviselni ?

A munkavállalók jól-léte most kulcskérdés

– Az emberi szempontok elsődlegesek a cég vezetésében. A munkavállalók jól-léte most kulcskérdés, ez egy olyan érték, amely a francia cégek vezetésében mindig is szerepet játszott. A cégek szociális érzékenysége sokféleképpen megjelenhet. Az egészségügyi kiadásokban való részt vállalás, a dolgozók gyerekei megőrzésének megszervezése, a fogyatékkal élők integrálása a munkaerőpiacra, a cég jó teljesítménye esetén járó fizetésösztönzések mind-mind a munkáltató és munkavállaló közötti bizalom erősödését eredményezik. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy sok esetben olyan fiatal magyar vezetők döntéseiről van szó, akik a francia cégek élén állnak.

– Mit tehetnek a magyar cégek, hogy versenyképesek legyenek a francia piacon?

A francia piac egy 65 milliós piac, ami a V4-ek országainak a méretét jelenti, komoly vásárlóerővel. A francia piac egyben ugródeszka a frankofón országokba. Tudja, hogy 2020. január elsejével  a francia nyelvű országok lakosainak száma 520 millió, azaz több, mint a teljes Európai Unió 448 milliós lakossága? Azt javaslom, hogy a minőségi elvárásokon túlmenően fektessenek a francia nyelv tudásába, és ilymódon nyerjenek időt, amíg a bizalmi kapcsolat kialakul a francia, vagy francia nyelvterületről származó céggel.

– Ön szerint melyek azok a kereskedelmi lehetőségek, amelyek nincsenek kellően kiaknázva a két ország közötti gazdasági viszonyokban, és amelyeket ajánlatos lenne követni ahhoz, hogy elmélyüljön a kapcsolat ?

több olyan szektora van a magyar gazdaságnak, amelynek minden adottsága megvan a sikerhez

– Hagyjuk a szakemberekre! Mégis azt gondolom, hogy több olyan szektora van a magyar gazdaságnak, amelynek minden adottsága megvan a sikerhez. Elsősorban a gyógyszeriparra, mint a magyar ipar egyik fontos pillérére gondolok, amelynek a tudását messzemenően elismerik Franciaországban. Vagy gondoljunk az élelmiszeriparra, ahol rengeteg minőségi termék szerepel. Ajánlom a magyar cégeknek, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Francia-Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, hiszen most kötöttek együttműködési szerződést a Magyar Exportfejlesztési Ügynökséggel (HEPA), amelynek a csapata mindenben rendelkezésére áll azon magyar vállalkozásoknak, amelyek a francia piacon szeretnének megjelenni.

Érsek M. Zoltán

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.