Kezdőlap Világgazdaság Gazdasági hangulat. Uniós átlag alatt a magyar index
No menu items!

Gazdasági hangulat. Uniós átlag alatt a magyar index

A tavaszi történelmi visszaesés után augusztusban tovább javult, mégpedig a vártnál nagyobb mértékben a gazdasági hangulat az euróövezetben és az Európai Unióban – közölte az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin).

A DG EcFin gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) augusztusban az előző havi 82,4 pontról 5,3 ponttal 87,7 pontra emelkedett az euróövezetben a piacok által várt 85,0 pont helyett.

Az Európai Unió 27 tagállamában az ESI 5,0 ponttal emelkedett az előző havihoz képest augusztusban 86,9 pontra.

Augusztusra az ESI mindkét régióban behozta a március-áprilisban elszenvedett vesztesége mintegy kétharmadát.

Az euróövezetben javult a hangulat a feldolgozóiparban, a kereskedelemben is, de különösen a szolgáltatási szektorban. Az építőiparban viszont kissé romlott és nagyjából stabil maradt a fogyasztók körében.

Nagy javulás volt tapasztalható Franciaországban, ahol az ESI 9,3 ponttal 91,5 pontra emelkedett, Hollandiában 7,1 ponttal 89,8 pontra, Németországban pedig 5,9 ponttal 94,3 pontra. Olaszországban is emelkedett az ESI 2,7 ponttal 80,6 pontra, Spanyolországban viszont 2,5 ponttal 88,1 pontra csökkent.

Az euróövezetben az ESI feldolgozóipari részmutatója mínusz 16,2 pontról 3,5 ponttal mínusz 12,7 pontra javult a termelési érték és a megrendelésállomány számottevő növekedésének köszönhetően. A szolgáltatóipari hangulati mutató 9,0 ponttal mínusz 26,2 pontról mínusz 17,2 pontra javult.

A fogyasztói hangulat alig változott, 0,3 ponttal emelkedett mínusz 15,0 pontról mínusz 14,7 pontra, ami arra utal, hogy a lakosság továbbra sem tervez jelentős kiadásokat és jövedelmi helyzetében sem számít lényegi javulásra.

A kiskereskedelemben 4,6 ponttal javult a hangulati mutató mínusz 15,1 pontról mínusz 10,5 pontra. Az építőiparban 0,4 ponttal csökkent a mutató mínusz 11,4 pontról mínusz 11,8 pontra.

A foglalkoztatás várható alakulását tükröző mutató (Employment Expectations Indicator, EEI) 2,9 ponttal javult augusztusban az euróövezetben, 86,7 pontról 89,6 pontra emelkedett. A feldolgozóiparban, kiskereskedelemben és a szolgáltatási szektorban egyaránt javultak a foglalkoztatási kilátások, romlottak viszont az építőiparban.

Magyarországon az ESI a júliusi 84,4 pontról 85,1 pontra emelkedett augusztusban.

A foglalkoztatási hangulatindex 104,5 pontról 101,4 pontra csökkent. A feldolgozóipari mutató mínusz 17,4 pontról mínusz 16,4 pontra javult, a szolgáltatóiparban pedig mínusz 26,5 pontról mínusz 27,9 pontra csökkent.

A fogyasztói hangulat javult, mutatója a júliusi 22,7 pontról mínusz 20,1 pontra emelkedett augusztusban. A kiskereskedelem hangulati mutatója mínusz 10,4 pontról mínusz 11,0 pontra csökkent, az építőiparé pedig kissé javult, mínusz 16,3 pontról mínusz 16,0 pontra.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BKK: folyamatosan jönnek az új CAF-villamosok Budapestre

Tavaly október óta folyamatosan érkeznek annak a korábban megrendelt és gyártás alatt álló 51 darabos flottának a példányai, amelynek köszönhetően 2026 végére a jelenlegi 30-ról 40 százalékra növekedhet az alacsony padlós villamosok aránya a fővárosban.

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt az autóipar érdeklődése Magyarország iránt, minthogy hazánk a jelenlegi globális bizonytalanságok közepette is stabil környezetet nyújt az ágazat számára.

Csaknem 115 ezren a TeSzedd! akcióhan

Csaknem 115 ezren csatlakoztak az idei TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékszedési akcióhoz.

A banki díjak csökkentéséről állapodott meg Varga Mihály a Bankszövetséggel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.