Miután egészségügyi tisztviselők világszerte már több mint 100 megerősített vagy feltételezett majomhimlős esetet követnek nyomon, sokakban felmerült a kérdés, hogy kitörhet-e egy újabb világjárvány. Szakértők egybehangzó véleménye szerint ez valószínűtlen, de vegyük sorra, hogy mint tudunk eddig a majomhimlőről, és miért kell komolyan venni.
Mi a majomhimlő?
A majomhimlő egy Közép- és Nyugat-Afrika egyes részein endémiásan előforduló vírus. Egy betegség kitörése akkor endémiás, ha folyamatosan jelen van, de előfordulása egy adott régióra korlátozódik, ami kiszámíthatóvá teszi a betegség terjedését és arányát. A majomhimlő a fekete himlő jóindulatúbb változata. A Centers for Disease Control and Prevention szerint 1958-ban fedezték fel, miután kitörések fordultak elő a kutatás céljából tartott majmoknál.
Mik a tünetek?
A majomhimlő kiütést okoz, lapos piros foltokkal kezdődik, amelyek megemelkednek és gennyel telnek meg. A fertőzötteknek lázuk és testfájásuk is lehet. A tünetek általában 6-13 nap alatt jelentkeznek és két-négy hétig is eltarthatnak. Az egészségügyi tisztviselők szerint a fekete himlő elleni védőoltásokkal és más kezelésekkel megfékezhető a járvány.
Mennyire fertőző?
A vírus testnedvek, bőrrel való érintkezés és légzőszervi cseppek útján terjed. Általában nem vezet nagyobb járványokhoz, bár idén szokatlan módon terjedt, és olyan népességcsoportok körében is, amelyek korábban nem voltak veszélyeztetettek.
Hány megbetegedés volt idén?
Május 23-ig több mint 100 megerősített eset volt 14 Afrikán kívüli országban, és több tucatnyi további esetet vizsgálnak. Az első amerikai esetet Massachusettsben diagnosztizálták, és egy lehetséges esetet vizsgálnak New Yorkban. Az európai országok közül Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Belgiumban, Hollandiában, Svédországban, Nagy-Britanniában és Ausztriában is megjelent már.
Kell-e aggódni?
Nagy a valószínűsége annak, hogy a vírus szexuális érintkezés során terjed, a más módon történő terjedés kockázata alacsony. A legtöbb embernek enyhe tünetei vannak, és heteken belül felépülnek, de a vírus az esetek kis százalékában halálos kimenetelű lehet.
A majomhimlő hasonlít a Covidhoz?
Egészségügyi szakértők szerint a majomhimlő nem valószínű, hogy a koronavírushoz hasonló forgatókönyvet hoz létre, mivel a majomhimlő átvitele szoros fizikai érintkezés útján történik. (The New York Times)