Kezdőlap Világgazdaság Jövőre valószínűleg csökken a világkereskedelmi forgalom
No menu items!

Jövőre valószínűleg csökken a világkereskedelmi forgalom

Londoni pénzügyi elemzők legfrissebb előrejelzése szerint várhatóan csökken 2023-ban a világkereskedelmi áruforgalom értéke, elsősorban az amerikai és az európai import valószínűsíthető visszaesése miatt.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics éves prognózisában közölte: arra számít, hogy a globális áruforgalom jövőre 0,2 százalékkal esik.

A ház hangsúlyozza, hogy ez jelentősen rontott becslés, mivel júniusban kiadott előző prognózisa még a globális árukereskedelem 3,4 százalékos növekedését valószínűsítette 2023-ra.

A cég szerint ráadásul még a rontott előrejelzést is lefelé ható kockázatok terhelik.

Az Oxford Economics elemzői szerint a negatív korrekciót olyan nagy frekvenciájú – vagyis rövid időközönként összegyűjtött magas információtartalmú – adatsorok indokolják, amelyek arra vallanak, hogy a világkereskedelem növekedési üteme megtorpanásszerűen lassul a következő negyedévekben.

A globális áruforgalom értéke 2022 elején még 6 százalék körüli ütemben nőtt éves összevetésben, a negyedik negyedévben azonban várhatóan 1,9 százalékra lassul a növekedési ütem, az utána következő három negyedévben pedig visszaesik az áruforgalom, és csak 2023 negyedik negyedévében indul ismét növekedésnek – áll az Oxford Economics előrejelzésében.

A cég közölte ugyanakkor: egyes forgatókönyvei szerint, amelyek a vártnál magasabb inflációt és gyengébb ingatlanpiaci teljesítményt modelleznek, a világkereskedelem szintje 2024 végére 3-4 százalékkal elmaradhat az alapeseti előrejelzésben valószínűsített értéktől.

A ház szerint a növekedés megtorpanását az idén elsősorban a kínai gazdaság, jövőre azonban mindenekelőtt az észak-amerikai, a magasan fejlett ázsiai és az európai gazdaságok gyengeségei okozzák.

Az Oxford Economics közölte: becslése szerint a legfontosabb ázsiai gazdaságok exportja dollárban számolva már októberben 6 százalékkal esett havi összevetésben, és azokban a gazdaságokban, amelyeknek kereskedelméről már megvannak a legutóbbi adatok, az export mennyisége 2020 közepe – vagyis a globális koronavírus-járvány elhatalmasodásának időszaka – óta nem mért ütemben csökken.

A cég a világgazdaság egészében jövőre mindössze 1,3 százalékos GDP-növekedést vár.

Az utóbbi időben más nagy londoni házak is komor rövid távú előrejelzéseket adtak a világgazdaság teljesítményére.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő markánsan felülvizsgált új negyedéves prognózisában 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedést valószínűsített a világgazdaságban.

A Fitch a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évit egy teljes százalékponttal csökkentette az előző negyedéves prognózisához képest.

Egy másik globális hitelminősítő, a Moody’s Investors Service Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte: az idén még 3 százalékos, jövőre azonban szintén 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.