Kezdőlap Gazdaság KSH - 185 ezerre csökkent a munkanélküliek száma
No menu items!

KSH – 185 ezerre csökkent a munkanélküliek száma

A június-augusztusi háromhónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 214 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalék volt. Augusztusban az előző hónaphoz viszonyítva 32 ezerrel 185 ezerre csökkent a munkanélküliek száma – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Az augusztusi munkanélküliségi ráta 3,9 százalék volt, egy hónap alatt 0,7 százalékponttal csökkent, míg egy év alatt 0,6 százalékponttal emelkedett az állástalanok számának 28 ezres növekedése következtében.

A 15-24 éves munkanélküliek száma 14 ezerrel 48 ezerre emelkedett, a korosztály munkanélküliségi rátája 14,8 százalék volt. A munkanélküliek több mint egyötöde ebből a korcsoportból került ki. A 25-54 évesek, az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak között 39 ezerrel többen, 142 ezren voltak állás nélkül, a munkanélküliségi ráta 1,1 százalékponttal 4,0 százalékra nőtt. Az 55-74 évesek munkanélküliségi rátája 0,4 százalékponttal, 2,9 százalékra emelkedett, az ilyen korú állástalanok száma 4 ezerrel 24 ezerre nőtt.

A munkanélküliség átlagos időtartama 9,8 hónap volt, a munkanélküliek 25,9 százaléka keresett legalább egy éve állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számított.

A férfiak körében a munkanélküliek száma 27 ezerrel 109 ezerre nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliségi ráta 1,0 százalékponttal 4,2 százalékosra emelkedett, míg a női munkanélküliek száma 30 ezerrel 105 ezerre duzzadt, a munkanélküliségi ráta 1,4 százalékponttal 5,0 százalékosra emelkedett.

Jelentésében a KSH beszámolt arról is, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 345 ezer volt, ami 99 ezerrel (40,6 százalékkal) több az egy évvel korábbinál.

Foglalkoztatottság

Augusztusban a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma az előző hónaphoz képest 54 ezerrel, 4 millió 514 ezerre emelkedett, a tavaly augusztusihoz képest pedig 18 ezerrel csökkent. A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 70,7 százalékos volt, ami a júliusi értékhez képest 1,1 százalékponttal, az előző év augusztusához képest pedig 0,2 százalékponttal nőtt.

A június-augusztusi háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma az egy évvel korábbinál 0,9 százalékkal alacsonyabb, 4 millió 477 ezer, a 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 69,9 százalékos volt, ami 0,7 százalékponttal magasabb az előző háromhónapos időszak átlagánál, és 0,4 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.

A munkaerőpiacon megjelenő népesség létszáma az egy évvel korábbihoz képest gyakorlatilag nem változott, a foglalkoztatottak számának 57 ezres csökkenése megjelent a munkanélküliek számában. A gazdaságilag inaktív népesség 50 ezres csökkenése a 15-64 éves korosztály lélekszámának zsugorodásával azonos volt, azaz a demográfia folyamatokból következett.

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma lényegében nem változott, 4 ezerrel (0,1 százalékkal) csökkent, a magukat közfoglalkoztatottaknak vallóké és a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjainak száma viszont egyaránt 18 ezerrel esett vissza.

A 15-64 éves férfi foglalkoztatottak létszáma 20 ezerrel, 2 millió 421 ezerre, a foglalkoztatási rátájuk 77,2 százalékra csökkent, míg a 15-64 éves foglalkoztatott nők létszáma 37 ezerrel, 1 millió 965 ezerre, a foglalkoztatási ráta 0,5 százalékponttal, 62,5 százalékra mérséklődött.

A 20-64 éves korcsoportban amelyre az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki az Európa 2020 stratégiában a foglalkoztatási ráta Magyarországon 75,2 százalékos volt, a férfiaknál 83,3 százalékos, a nőknél 67,2 százalékos.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hazai pezsgőpiac – a tavalyinál gyengébb keresletet várnak az év végén

Hazánkban évente mintegy 200 ezer hektoliter pezsgő készül, aminek a jelentős része a magyar piacon kel el.

Miénk itt a tér! – Hat kiemelt forgalmú budapesti téren már szolgálatba álltak a térgondnokok

Az eddigi tapasztalatok és a lakossági visszajelzések alapján igény van a térgondnokok munkájára, már lehet érzékelni ezeken a tereken a fokozatos változást, a járókelők is jobban figyelnek a köztisztaságra

Ez biztos fájt – 2025-ben 29 vállalkozással szemben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki

Augusztusban újabb eljárások indultak a világ legnagyobb online szálláshely-foglalási platformjaival, a Booking.com-mal és az Airbnb-vel szemben.

Rentingo: az otthon start évekre befagyaszthatja a bérleti díjakat

Decemberben átlagosan 244 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért a bérbeadók, miközben a bérlők 221 ezer forintot voltak hajlandók fizetni, így az árolló 10 százalékra szűkült.
Hirdetés

Hírek

Hazai pezsgőpiac – a tavalyinál gyengébb keresletet várnak az év végén

Hazánkban évente mintegy 200 ezer hektoliter pezsgő készül, aminek a jelentős része a magyar piacon kel el.

Miénk itt a tér! – Hat kiemelt forgalmú budapesti téren már szolgálatba álltak a térgondnokok

Az eddigi tapasztalatok és a lakossági visszajelzések alapján igény van a térgondnokok munkájára, már lehet érzékelni ezeken a tereken a fokozatos változást, a járókelők is jobban figyelnek a köztisztaságra

Ez biztos fájt – 2025-ben 29 vállalkozással szemben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki

Augusztusban újabb eljárások indultak a világ legnagyobb online szálláshely-foglalási platformjaival, a Booking.com-mal és az Airbnb-vel szemben.

Rentingo: az otthon start évekre befagyaszthatja a bérleti díjakat

Decemberben átlagosan 244 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért a bérbeadók, miközben a bérlők 221 ezer forintot voltak hajlandók fizetni, így az árolló 10 százalékra szűkült.

Nyáron indul a Halms Hungary Miskolcon épülő üzemének első gyártóegysége

A debreceni székhelyű Halms Hungary Kft. tavaly 17,318 millió eurós nettó árbevételre tett szert, 2023-ban ez az érték 10,015 millió euró volt.

A NAV nevével visszaélve támadnak adathalász csalók

A NAV soha nem küld az adótartozás aktuális egyenlegéről, a rendezéséről, vagy az adó-visszatérítés lehetőségéről szóló tájékoztatást e-mailben vagy SMS-ben.

Moody’s – A befektetési szint alatt Budapest

A Moody's Ratings szerint mindehhez társul a szolidaritási hozzájárulás ügyében a főváros és a kormány között fennálló viszály.

Oltári Múlt – ”Nemzetközi elismerésben részesült az „Oltári Múlt” projekt pályázata

A nemzetközi zsűri finalistának minősítette a Szimmetria Alapítvány programigazgatója, dr. Börcsök Gizella által összeállított Sacred Past Project: Promotion of the Religious Heritage in the Carpathian Basin (Oltári Múlt Projekt: A szakrális örökség népszerűsítése a Kárpát-medencében) című pályázatot.
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás