Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása
No menu items!

Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása

Németország gázimportjának kétötödét orosz gáz teszi ki. Illusztráció: Bigstock

Németországnak a következő két évben 220 milliárd eurójába kerülhet, ha az ukrajnai háború miatt azonnal megszakad az orosz energiaellátás – közölték a berlini kormánynak tanácsot adó gazdasági intézetek. Egybehangzó véleményük szerint az orosz földgázimport teljes leállítása “erős recessziót” eredményezne.

Az orosz nyersanyagszállításoktól való függetlenedésre vonatkozó döntés valószínűleg akkor is érvényben marad, amikor a katonai és politikai helyzet ismét megnyugszik. Ez azt jelenti, hogy az energiaellátás és az energiaigényes ipar egy részének át kell szerveznie magát” – áll az intézetek közös jelentésében, amelyet a Bloomberg szemlézett.

Bár a 220 milliárd eurós becslés az éves termelés 6,5 százalékának felel meg, ez még a közelében sincs annak a közel 890 milliárd eurós hitelfelvételnek, amelyet Németország 2020-ban és 2021-ben hajtott végre, hogy megvédje a gazdaságot a világjárvány következményeitől.

A növekvő áldozatok és a brutális atrocitásokról szóló jelentések közepette Németországra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy igazolja az orosz gáz embargóval szembeni ellenállását, amelyet széles körben Vlagyimir Putyin elnökkel szembeni végső nyomásgyakorló eszköznek tekintenek.

A helyzetet bonyolítja, hogy Ukrajna tegnap elutasította Frank-Walter Steinmeier német elnök azon kérését, hogy a héten fogadják őt Kijevben. Steinmeier azért lett nemkívánatos személy az országban, mert korábban támogatta az Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlat 2 gázvezeték megépülését, és amiért külügyminiszterként a Kremllel való megbékélést és párbeszédet szorgalmazta.

Christian Lindner pénzügyminiszter ezzel párhuzamosan közölte, hogy Németországnak óriási kihívásokkal kell szembenéznie, mivel igyekszik minél gyorsabban leválni az orosz energiáról, miközben a 2045-re kitűzött klímasemlegességet is célul tűzte ki.

A világunk már nem lesz olyan, mint egykor volt” – írta a Lindner, a Szabad Demokraták elnöke a Handelsblatt című lapban.

“Új üzleti modellekre, új ötletekre, új ellátási láncokra és új kereskedelmi kapcsolatokra van szükség. Csökkentenünk kell az egyoldalú függőségeket, legyen szó akár az oroszországi energiaimportról, akár a Kínába irányuló exportról.”

A berlini székhelyű DIW, a becslésben részt vevő egyik intézet pénteken közölte, hogy Németország képes lenne túlélni az orosz gáz nélkül, amely jelenleg gázimportjának kétötödét teszi ki. De az üzleti szféra általában nem osztja ezt a nézetet, és az iparág vezetői – köztük Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója – súlyos gazdasági következményekre figyelmeztetnek, ha az orosz szállítások megszakadnak.

Romló kilátások

A friss jelentés az orosz energiahordozókról való leválás nélkül is borúlátóbban látja a német gazdaság kilátásait, mint korábban: az idei évre mindössze 2,7 százalékos növekedést jósol, szemben a korábbi 4,8 százalékos előrejelzéssel. A német infláció 2022-ben átlagosan 6,1 százalék, 40 éve a legmagasabb lesz a prognózis szerint.

Az ukrajnai háború lökéshullámai mind a kínálati, mind a keresleti oldalon nyomasztják a gazdasági tevékenységet. Az orosz inváziót követően a kritikus energiahordozók árának emelkedése tovább táplálja az árakra nehezedő felfelé irányuló nyomást” – mondta Stefan Kooths, a Kieli Világgazdasági Intézet alelnöke.

Németország iparra épülő gazdasága jelentős akadályokkal néz szembe, miután a háború miatt az energiaárak emelkedtek, miközben megzavarta az ellátási láncokat, amelyek már korábban is szenvedtek a világjárvány okozta fennakadásoktól.

A vállalatokat különösen sebezhetőnek tekintik, mivel Németország függ az orosz gáztól. A kormánykoalíció a múlt héten megállapodott a szenvedő vállalkozásoknak szánt segélycsomagról, amely hiteleket, hitelgaranciákat és tőkeinjekciókat tartalmaz, és különösen az energetikai cégeket hivatott segíteni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.