Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása
No menu items!

Erős recessziót hozna Németországba a teljes orosz gázimport leállítása

Németország gázimportjának kétötödét orosz gáz teszi ki. Illusztráció: Bigstock

Németországnak a következő két évben 220 milliárd eurójába kerülhet, ha az ukrajnai háború miatt azonnal megszakad az orosz energiaellátás – közölték a berlini kormánynak tanácsot adó gazdasági intézetek. Egybehangzó véleményük szerint az orosz földgázimport teljes leállítása “erős recessziót” eredményezne.

Az orosz nyersanyagszállításoktól való függetlenedésre vonatkozó döntés valószínűleg akkor is érvényben marad, amikor a katonai és politikai helyzet ismét megnyugszik. Ez azt jelenti, hogy az energiaellátás és az energiaigényes ipar egy részének át kell szerveznie magát” – áll az intézetek közös jelentésében, amelyet a Bloomberg szemlézett.

Bár a 220 milliárd eurós becslés az éves termelés 6,5 százalékának felel meg, ez még a közelében sincs annak a közel 890 milliárd eurós hitelfelvételnek, amelyet Németország 2020-ban és 2021-ben hajtott végre, hogy megvédje a gazdaságot a világjárvány következményeitől.

A növekvő áldozatok és a brutális atrocitásokról szóló jelentések közepette Németországra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy igazolja az orosz gáz embargóval szembeni ellenállását, amelyet széles körben Vlagyimir Putyin elnökkel szembeni végső nyomásgyakorló eszköznek tekintenek.

A helyzetet bonyolítja, hogy Ukrajna tegnap elutasította Frank-Walter Steinmeier német elnök azon kérését, hogy a héten fogadják őt Kijevben. Steinmeier azért lett nemkívánatos személy az országban, mert korábban támogatta az Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlat 2 gázvezeték megépülését, és amiért külügyminiszterként a Kremllel való megbékélést és párbeszédet szorgalmazta.

Christian Lindner pénzügyminiszter ezzel párhuzamosan közölte, hogy Németországnak óriási kihívásokkal kell szembenéznie, mivel igyekszik minél gyorsabban leválni az orosz energiáról, miközben a 2045-re kitűzött klímasemlegességet is célul tűzte ki.

A világunk már nem lesz olyan, mint egykor volt” – írta a Lindner, a Szabad Demokraták elnöke a Handelsblatt című lapban.

“Új üzleti modellekre, új ötletekre, új ellátási láncokra és új kereskedelmi kapcsolatokra van szükség. Csökkentenünk kell az egyoldalú függőségeket, legyen szó akár az oroszországi energiaimportról, akár a Kínába irányuló exportról.”

A berlini székhelyű DIW, a becslésben részt vevő egyik intézet pénteken közölte, hogy Németország képes lenne túlélni az orosz gáz nélkül, amely jelenleg gázimportjának kétötödét teszi ki. De az üzleti szféra általában nem osztja ezt a nézetet, és az iparág vezetői – köztük Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója – súlyos gazdasági következményekre figyelmeztetnek, ha az orosz szállítások megszakadnak.

Romló kilátások

A friss jelentés az orosz energiahordozókról való leválás nélkül is borúlátóbban látja a német gazdaság kilátásait, mint korábban: az idei évre mindössze 2,7 százalékos növekedést jósol, szemben a korábbi 4,8 százalékos előrejelzéssel. A német infláció 2022-ben átlagosan 6,1 százalék, 40 éve a legmagasabb lesz a prognózis szerint.

Az ukrajnai háború lökéshullámai mind a kínálati, mind a keresleti oldalon nyomasztják a gazdasági tevékenységet. Az orosz inváziót követően a kritikus energiahordozók árának emelkedése tovább táplálja az árakra nehezedő felfelé irányuló nyomást” – mondta Stefan Kooths, a Kieli Világgazdasági Intézet alelnöke.

Németország iparra épülő gazdasága jelentős akadályokkal néz szembe, miután a háború miatt az energiaárak emelkedtek, miközben megzavarta az ellátási láncokat, amelyek már korábban is szenvedtek a világjárvány okozta fennakadásoktól.

A vállalatokat különösen sebezhetőnek tekintik, mivel Németország függ az orosz gáztól. A kormánykoalíció a múlt héten megállapodott a szenvedő vállalkozásoknak szánt segélycsomagról, amely hiteleket, hitelgaranciákat és tőkeinjekciókat tartalmaz, és különösen az energetikai cégeket hivatott segíteni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.