Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mit tesz Oroszország, végül fizet?
No menu items!

Mit tesz Oroszország, végül fizet?

Oroszországnak az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés kell teljesítenie. Illusztráció: Bigstock

Oroszország több mint egy évszázad, 1918 óta az első jelentős külföldi adósságtörlesztési késedelembe eshet, miután vasárnap este lejárt két nemzetközi kötvénykifizetés türelmi ideje is lejárt.

Az összesen 100 millió dollárnyi kamatfizetés május 27-én volt esedékes, ennek a türelmi ideje járt le vasárnap éjjel. Több médium is arról számolt be, hogy a kötvénytulajdonosok még nem kapták meg a kifizetéseket, miután Oroszország rubelben történő fizetési kísérleteit a nemzetközi szankciók megakadályozták.

A nyugati hatalmak által Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul bevezetett átfogó szankciók, valamint a Moszkva által hozott ellenintézkedések gyakorlatilag kiközösítették az országot a globális pénzügyi rendszerből, de a Kremlnek eddig többször is sikerült módot találnia arra, hogy a kötvénytulajdonosok számára kifizetéseket eszközöljön.

A szankciók kijátszására tett kísérletek azonban május végén újabb csapást szenvedtek, amikor az amerikai pénzügyminisztérium engedélyezte egy kulcsfontosságú mentesség lejártát. A mentesség korábban lehetővé tette, hogy az orosz központi bank eseti alapon amerikai és nemzetközi bankokon keresztül dollárban teljesítse a kötvénytulajdonosoknak történő kifizetéseket.

Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter a hónap elején azt sugallta, hogy Oroszország talán más fizetési módot talált. Moszkva a 100 millió dollárt rubelben utalta át hazai elszámolóházának, de a szóban forgó két kötvényre nem vonatkozik olyan rubelzáradék, amely lehetővé tenné a hazai valutában történő kifizetés átváltását a tengerentúlra.

A Reuters hétfőn kora reggel két forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz eurókötvények egyes tajvani tulajdonosai nem kapták meg a május 27-én esedékes kamatfizetéseket, ami azt jelzi, hogy Oroszország 1918 óta először léphet külföldi adósságtörlesztési késedelembe annak ellenére, hogy bőséges készpénzzel és fizetési hajlandósággal rendelkezik.

Sziluanov állítólag azt mondta a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek, hogy a kifizetések elakadása nem minősül valódi fizetésképtelenségnek, amely általában a fizetési hajlandóság vagy képtelenség következtében következik be, és a helyzetet “bohózatnak” nevezte.

Az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés esedékes, bár a 2014 után kibocsátott kötvények egy része a szerződések szerint rubelben vagy más alternatív valutában fizethető.

Bár a jelek arra utalnak, hogy a kifizetéseket valóban a nemzetközi szankciók hátráltatják, a nemfizetés megerősítése még eltarthat egy ideig. (CNBC)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.