Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bundesbank: jelentős és tartós lesz a német gazdaság visszaesése
No menu items!

Bundesbank: jelentős és tartós lesz a német gazdaság visszaesése

Az energiaválság miatt a német Bundesbank hamarosan érezhető gazdasági visszaesésre és tíz százalék körüli inflációra számít Németországban havi rendszeres gazdasági jelentésének szeptemberi számában.

A Bundesbank szakértői a német gazdasági teljesítmény jelentős, széles körű és tartós csökkenését jelzik havi jelentésükben. A reál bruttó hazai termék (GDP) a Bundesbank havi jelentése szerint a folyó negyedévben várhatóan némileg csökken, a téli fél évben pedig jelentősen zsugorodik. A közgazdászok az idei negyedik negyedévre és a jövő év első negyedévére is a gazdasági teljesítmény érezhető csökkenését várják. A kilátások azonban rendkívül bizonytalanok.

A bank szakértői ennek fő okaként az orosz-ukrán háború miatt rendkívül feszültté vált energiaellátási helyzetet említik. “A magas infláció és az energiaellátással és annak költségeivel kapcsolatos bizonytalanság nemcsak a gáz- és villamosenergia-igényes iparra, annak exporttevékenységére és beruházásaira van hatással, hanem a magánfogyasztásra és az ettől függő szolgáltatókra is” – írja a jelentés.

A gázellátási helyzet a következő hónapokban is rendkívül szűkös marad a Bundesbank szerint. A gáz adagolására azonban a jelenlegi feltételek mellett a más beszállítóktól érkező tételeknek, valamint a megtakarítás és a gáztárolás terén elért eredményeknek köszönhetően nem lesz szükség a Bundesbank megítélése szerint.

“Ehhez azonban a gázfogyasztás további, jelentős csökkentésére van szükség, különösen a magánháztartások körében”

– jegyzi meg a dokumentum.

A magas energiaköltségek hátrányosan befolyásolják az energiaigényes ágazatok teljesítményét – írja a dokumentum. A vegyipar termelése jelentősen visszaesett. A fogyasztási cikkek gyártása is jelentősen visszaesett, különösen a bútorgyártók és a gyógyszeripar szenvedte meg a beszerzési költségek emelkedését. Az ipari új megrendelések júliusban tovább csökkentek a belföldi kereslet visszaesése miatt.

A kereslet erőteljes visszaesése ellenére az építőipari termelés még mindig erőteljes volt, és júliusban 1,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. A Bundesbank ugyanakkor az építőiparban a helyzet romlására utaló jeleket vél felismerni. A fő építőipari ágazatban a termelés érezhetően lelassult, és az építési költségek és árak erőteljes növekedése, valamint a magasabb finanszírozási költségek jelentősen gyengítették a keresletet.

A romló gazdasági kilátások ellenére a Bundesbank szerint a munkaerőpiaci helyzet továbbra is megfelelő, a foglalkoztatás júliusban mérsékelten nőtt. Ugyanakkor a munkanélküliség augusztusban enyhén, 0,1 százalékponttal 5,5 százalékra emelkedett.

A német inflációs ráta augusztusban 7,9 százalékra emelkedett az egy évvel korábbihoz képest a júliusi 7,5 százalék után. Az euróövezeti infláció augusztusban 9,1 százalékos rekordra emelkedett. A 9 eurós tömegközlekedési bérlet szeptemberi kivezetésével a Bundesbank szakértők a német infláció tíz százalék felé tartó növekedésére számítanak az energiaárak és a szolgáltatási árak további emelkedése miatt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.