Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A jegybanki kamatemelések sebezhetőbbé tették a bankokat
No menu items!

A jegybanki kamatemelések sebezhetőbbé tették a bankokat

Illusztráció: Bigstock

A kamatemelések növelték a bankok sebezhetőségét, a válaszlépéseik pedig jelentős kockázatot jelentenek a globális növekedésre – figyelmeztet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza.

Aggódunk amiatt, amit a bankszektorban láttunk, különösen az Egyesült Államokban. Ez 2023-ban hatással lehet a növekedésre” – mondta Pierre-Olivier Gourinchas a CNBC-nek.

A jegybanki kamatemelések megnövelték a bankok finanszírozási költségeit, miközben a hitelezők az olyan eszközökön, mint a hosszú lejáratú kötvények, veszteségeket szenvedtek el.

A bankok bizonytalanabb helyzetben vannak. Egészséges tartalékkal rendelkeznek, de ez minden bizonnyal arra fogja késztetni őket, hogy egy kicsit óvatosabbak legyenek, és talán némileg csökkentsék a hitelezést” – mondta Gourinchas.

Az IMF egyik forgatókönyve szerint a bankok finanszírozási feltételei tovább szigorodnak, ami a hitelezést is visszafogja, és a 2023-ra prognosztizált 2,8%-os globális növekedést 2,5%-ra csökkenti.

Gourinchas elmondta, hogy modelljei egy kedvezőtlenebb forgatókönyvet is előrevetítettek, amelyben a pénzügyi stabilitás nem kerül kordában tartásra.

Ez ahhoz vezetne, hogy a világ többi részéből tömeges tőkeáramlások indulnának vissza biztonságos eszközökbe, elsősorban az amerikai állampapírokba, aminek hatására a dollár felértékelődne, a kockázati felárak növekednének, a bizalom pedig elveszne” – mondta. Ebben a forgatókönyvben az IMF úgy látja, hogy a világgazdaság az idei évben körülbelül 1%-kal fog növekedni. Ennek valószínűsége azonban viszonylag alacsony, mintegy 15%-os – jegyezte meg Gourinchas.

Az IMF kedden tette közzé legfrissebb globális növekedési jelentését, amely több mint 30 éve a leggyengébb középtávú növekedési várakozásokat tartalmazza.

Az elmúlt hónapokban a pénzügyi stabilitás reflektorfénybe került, több amerikai bank összeomlása, a Credit Suisse gyors eladása, valamint az Egyesült Királyság kötvénypiacának zavarai miatt.

Gourinchas a CNBC-nek elmondta, hogy a jegybanki kamatemelések körüli vita a növekedés kontra infláció helyett a pénzügyi stabilitás kontra infláció témakörre tevődött át.

Mint mondta, a központi bankok és a pénzügyi hatóságok megmutatták, hogy rendelkeznek az eszközökkel az instabilitási zónák kezelésére, például az amerikai szabályozó hatóságok garanciát vállaltak a Silicon Valley Bank ügyfeleinek betéteire. “A monetáris politikának továbbra is az infláció csökkentésére kell összpontosítania, jelenleg ez a mi ajánlásunk” – mondta Gourinchas.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

PM: tovább erősödnek a magyar-kínai digitális kereskedelmi kapcsolatok

A magyar-kínai gazdasági kapcsolatok erősödése kiemelt fontosságú mindkét ország számára - jelentette ki Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára, miután kereskedelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Wu Jianggal, Shandong Dihao International Investment Limited Company képviselőjével a szaktárca tájékoztatása szerint.

Az egyéni vállalkozók, őstermelők is használhatják az szja-bevallási tervezeteket

Az egyéni vállalkozók, őstermelők és az áfás magánszemélyek is használhatják az szja-bevallási tervezeteket bevallásuk elkészítéséhez.

Tőzsde – Vegyes kezdés az európai tőzsdéken

Vegyes indexekkel indult a kereskedés csütörtökön a főbb európai értékpapírpiacokon.

BÉT – Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

Iránykereséssel indulhat a kereskedés csütörtökön a Budapesti Értéktőzsdén; a BUX 17,96 pontos, 0,03 százalékos emelkedéssel, 68 900,51 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán, a részvénypiac forgalma 13,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések