Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína már messze nem az amerikai gyártók Eldorádója
No menu items!

Kína már messze nem az amerikai gyártók Eldorádója

Illusztráció: Bigstock

Kína sokáig az ázsiai Eldorádónak számított az amerikai vállalatok, köztük az Apple számára. Ez mind az értékesítésre, mind a gyártásra vonatkozott. De az idők változnak, méghozzá gyorsan.

Az amerikai elektronikai óriáscég, az Apple gyors ütemben halad előre a Kínától való függetlenedésben. Az elmúlt üzleti évben az Apple mintegy hétmilliárd dollárnak megfelelő értékben gyártott iPhone-okat Indiában, háromszor annyit, mint egy évvel korábban – jelentette a Bloomberg hírügynökség jól értesült személyekre hivatkozva.

Kínában az Apple az utóbbi időben nagyobb nehézségekbe ütközött, mert a szigorú Covid-zárlatok megbénították a helyi szerződéses gyártókat. Ráadásul az amerikai kormány egyre nagyobb nyomást gyakorol a kínai technológiai iparra, például azzal, hogy korlátozza a csúcstechnológiai chipek országba irányuló exportját.

Ráadásul az Apple fő gyártója, a Foxconn Tajvanon székel, amelyet a Kínai Népköztársaság saját területének tekint, és a Kína keleti partjainál fekvő szigetállam körül a közelmúltban fokozódott a feszültség. Az Apple ezért Indiába terjeszti ki gyártási struktúráját.

A vállalat szerződéses gyártókkal készítteti készülékeit. Az Apple beszállítói tavaly rekordgyorsasággal bővítették indiai gyártósorukat. Így a vállalat idén ősszel először egyszerre gyárthatja Kínában és Indiában a közelgő iPhone modellcsaládot. 2025-re aztán a világ iPhone-jainak egynegyede származhatna Indiából – áll a Spiegel által szemlézett jelentésben.

Ráadásul India mindent megtesz azért, hogy több Apple-gyártást vonzzon az országba, többek között az okostelefon-gyártás kormányzati ösztönzőivel. Az iPhone-gyártók, a Foxconn, a Wistron és a Pegatron, valamint az olyan beszállítók, mint a Sunwoda, az Avary, a Foxlink és a Salcomp 2021 augusztusa óta összesen közel 50 ezer közvetlen munkahelyet teremtettek Indiában, és várhatóan mintegy 100 ezer közvetett munkahelyet teremtenek még – mondta az indiai elektronikai minisztérium szóvivője az év elején. Márciusban a Foxconn bejelentette, hogy tervezi egy nagy gyártóüzem megnyitását Telangana államban, amely tíz év alatt várhatóan 100 ezer munkahelyet teremt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Jól teljesített a Magyar Telekom

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 180,81 pontos, 0,26 százalékos emelkedéssel, 68 854,65 ponton zárt csütörtökön.

A fogyasztás és a hitelpiac helyreállítása a legfontosabb célok között van

A fogyasztás és a hitelpiac helyreállítását, a beruházási aktivitás újraindítását, a munkaerőpiaci aktivitás növelését és a költségvetési hiány fokozatos csökkentését sorolta a legfontosabb gazdaságpolitikai célok közé a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiáért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkára.

A legversenyképesebb ágazatok között a baromfiágazat

Közvetlen és nemzeti támogatásokkal, állatjóléti támogatásokkal, átmeneti támogatásokkal, valamint a vidékfejlesztési programokból származó támogatásokkal segítjük a baromfiágazatot.

Ettől lehetnek jobbak a vidéki vendéglátóhelyek

13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a vendéglátóhelyek, elsőként az egész évben nyitva tartó, vidéki éttermeknek nyílik meg a lehetőség május 27-től. A program további ütemeiben júniustól a cukrászdák, júliustól a zenés táncos szórakozóhelyek, míg augusztustól az alkalmi vendéglátó üzletek pályázhatnak majd a vidéki Magyarországon.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.