Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az európai bankok nyerik az EU-USA erőversenyt
No menu items!

Az európai bankok nyerik az EU-USA erőversenyt

Az európai bankok számos mutató tekintetében erősebbnek és biztonságosabbnak tűnnek, mint amerikai társaik – vélik a héten Brüsszelben, az Institute of International Finance konferenciáján felszólaló tisztviselők és elemzők.

Az Egyesült Államok legnagyobb bankja annyit ér, mint a kilenc vagy tíz legnagyobb európai bank együttvéve, méghozzá a 2008-as pénzügyi válság óta tartó gyengébb növekedés és kisebb nyereségesség miatt – mondta Ana Botín, a spanyol Santander csoport ügyvezető elnöke a CNBC-nek a konferencián.

A vezető európai bankok azonban jobb hitel-nemteljesítési csereügyletekkel rendelkeznek, ami egyfajta biztosítás egy vállalat kötvénytulajdonosai számára a nemfizetés ellen, “ami azt jelenti, hogy a fix kamatozású befektetők úgy gondolják, hogy a mi adósságunk kockázata alacsonyabb, mint a legjobb amerikai bankoké” – tette hozzá Botín.

A közelmúltbeli volatilitás, amely a Credit Suisse eladásához vezetett a UBS-nek, nem egy rendszerszintű bankválságra utal, hanem inkább egyes bankok rossz irányítására és likviditási problémáira.

Nagyon erős helyzetben vagyunk a tőke, a likviditásfelügyelet és az ügyfelek adatainak védelme tekintetében. De egy kicsit több kapacitásra is szükségünk van a növekedés támogatásához, hogy nyereségesebbek lehessünk” – mondta.

Alapvetően újra kell gondolnunk, hogy milyen bankokat szeretnénk az új gazdaságban, egy olyan világban, ahol növekedésre van szükség” – folytatta Botín, hozzátéve, hogy ez lesz az IIF konferenciájának egyik fő témája.

Az európai bankok “biztonságosabbak, erősebbek és olcsóbbak“, mint az amerikaiak – mondta Davide Serra, az Algebris Investments vezérigazgatója, aki kiemelte az európai bankok magasabb – 160% körüli – likviditási arányát, szemben az amerikai 120%-kal.

Bizonyos értelemben az amerikai bankok jobban optimalizálták betétállományukat. És most, hogy a Fed magasabb kamatokat tart, az emberek csak a betéteik után akarnak pénzt kapni. Így vannak lehetőségeik a pénzpiacokon, vagy a készpénz mozgatásával” – mondta.

Ugyanakkor az Egyesült Államokban az embereket emlékeztetik arra, hogy nem minden bank született egyformának. És csak azért, mert van egy bank felirat, még nem vagy olyan biztonságos, mint a JPMorgan vagy a Morgan Stanley” – emelte ki.

Ez további konszolidációhoz fog vezetni az Egyesült Államokban – mondta -, miután idén több regionális bank összeomlott, és a biztonságosnak tartott bankok profitáltak belőle.

Összességében úgy gondolom, hogy a lehetőség egyértelmű az erős európai és amerikai bankok számára. De Európa sokkal, sokkal vonzóbb” – jelentette ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.