A Mastercard azt akarja elérni, hogy amerikai ügyfeleik ne vásárolhassanak a bankkártyáikkal legális marihuánát az erre szakosodott üzletekben.
Mivel a marihuána szövetségi szinten továbbra is illegális az Egyesült Államokban, a vásárlók abban a 38 államban, ahol ez engedélyezett, általában kénytelenek készpénzzel fizetni.
A Mastercard közölte, hogy a lépésre azután került sor, hogy egyes üzletek a szövetségi tilalom ellenére elfogadták a bankkártyás fizetést – írja a BBC News.
A marihuána szószólói ezért új törvényeket követelnek a legális kannabisz értékesítésének megkönnyítésére.
“Ahogy tudomást szereztünk erről az ügyről, gyorsan kivizsgáltuk. Irányelveinkkel összhangban utasítottuk azokat a pénzintézeteket, amelyek fizetési szolgáltatásokat nyújtanak a kannabisz-kereskedőknek, és összekötik őket a Mastercarddal, hogy szüntessék meg a tevékenységet” – áll a Mastercard közleményében.
“A szövetségi kormány illegálisnak tartja a kannabisz-értékesítést, így ezek a vásárlások nem engedélyezettek a rendszereinken”
– folytatódott a közlemény.
A szigorítás célja, hogy megakadályozza a marihuánaüzleteket abban, hogy a vásárlóknak a PIN-kód megadása után bankkártyával történő fizetés lehetőségét kínálják fel.
A marihuána jelenleg 38 államban legális orvosi célú felhasználásra. Emellett 23 államban, köztük Washington DC-ben és az Egyesült Államok teljes nyugati partvidékén 21 év feletti felnőttek számára legális a “szabadidős célú” vásárlás is.
Kanadában, ahol 2018-ban országos szinten legalizálták a kannabiszt, a vásárlók gyakran fizethetnek hitel- vagy betéti kártyával.
A Sunburn Cannabis vezérigazgatója, Brady Cobb bírálta a Mastercard döntését, mondván, hogy “ez a lépés újabb csapás az államilag legális kannabisziparra és azokra a betegekre/fogyasztókra, akik szeretnének hozzáférni ehhez a bimbózó kategóriához“.
A demokraták által ellenőrzött amerikai szenátus olyan törvényt szeretne elfogadni, amely megkönnyítené a kannabiszüzletek számára a pénzintézetekkel való kapcsolattartást.
A hónap elején azonban John Cornyn vezető republikánus szenátor “vágyálomnak” nevezte a törvényjavaslat elfogadását.