Hirdetés
Kezdőlap Mozaik A Brexit-szükség. Jegyrendszert, más csempészést javasol
No menu items!

A Brexit-szükség. Jegyrendszert, más csempészést javasol

A britek a rendezetlen kilépésre készülnek. Tartós élelmiszerek, túlélő csomagok vásárlását, egyszerű és laktató ételek receptjeinek felidézését, olyanok is vannak, akik csempészést vagy jegyrendszer bevezetését javasolják rendezetlen Brexit esetére. 

A kartondobozon a brit és az uniós zászlóból, valamint a BREXIT feliratból készült kollázs. Súlya: 15 kiló. Tartalma: tartós élelmiszer 30 napra. Ára 295 font. Neve: BREXIT BOX. Beszerzése minden britnek ajánlott, ha az EU szabályozatlan elhagyása miatti áruhiány esetén sem akar éhezni. A csomagot árusító Leeds-i székhelyű Emergency Food Storage-nél több ezer csomag eladásáról számolnak be.

A nyugtalanság indokolt. A cégek, a lakosság és a kormány se tudja, mi történik március 30-án reggel. A brit sajtó és szociális média tele van horror szcenáriókkal.

Hiány, hiány hátán

A nagy élelmiszerláncok nyílt levélben fordultak a kormányhoz: sok termék hiánycikk lehet. A számok igazolják őket: a szigetországban eladott zöldség-gyümölcs 40%-a import az EU-ból. Behozatal nélkül WC-papírból sem lesz elég. Sok britnek ennél is nagyobb csapás lenne, ha a jégkrém és az európai bor is eltűnne a polcokról. Ezért az élelmiszeripari órás, az Unilever Magnum-jégkrémből, az ország legnagyobb borkereskedője, a Majestic pedig alkoholból halmozott fel komoly készletet. A Brexit-párti toryk vezetője, Boris Johnson más nem éppen alapvető élelmiszereket is szóba hozott: „Mars-szeletből és chipsből elegendő tartalék van.” Kérdés, hogy saját éléskamrájára, vagy a szupermarketek raktárkészletére gondolt-e valójában.

Kép a Mail beszámolójából. Anya, öt éves lányával a Brexitre felkészülve ételt és gyógyszert halmoztak fel.

Az áruhalmozás statisztikailag is kimutatható. Az IHS Markit konjunktúra indexe még sosem mutatott ilyen magas vállalati raktárkészletet. Nem csak az áruházak saját, de a logisztika cégek raktárai is megteltek. A piacvezető Miniclippers Logistics néhány hete már elküldi az új ügyfeleket.  A logisztika szektor egyébként már szembesült a Brexit negatívumaival. Munkaerőhiánnyal küzd. Dolgozóik nagy része a kelet-közép-európai, akik a bizonytalanság miatt nagy számban hagyják el Nagy-Britanniát.

Logisztikai gondok az autóiparban is vannak, ahol a just-in-time-termelés folyik. Tehát nincs raktárkészlet, a beszállítók közvetlenül a beépítés előtt szállítják a komponenseket. Az anyaghiány miatti leállás milliós veszteséget okozna naponta. Több autógyártó és beszállító helikoptereket szerzett be, hogy a legfontosabb alkatrészek akkor is elérjék a gyárakat, ha a határokon megadugók alakulnak ki.

Ellentmondó szavak és tettek

A kormány szavakban nyugtatni próbál: Fölösleges az élelmiszer felhalmozás! Tettei viszont arról árulkodnak, hogy maga is komoly problémákkal számol: terv készült a királyi család vidékre evakuálásra, ha az áruhiány zavargásokba torkollana a fővárosban; az egészségügyi miniszter arra kérte a kórházakat, hogy töltsék fel gyógyszer készleteiket – szellőztette meg a brit sajtó.

Dover a legrosszabbra készül

A brit Alsóház vétója óta nagyot nőtt a rendezetlen kilépés valószínűsége. Ez hetekig-hónapokig káoszt okozhat a határokon. A Nagy-Britannia és az EU közötti kereskedelem teljes összeomolhat.

A dráma középpontjában a Csatorna legfontosabb átkelési pontja, Dover fog állni. Évente 2,5 millió kamion lép itt be Nagy-Britanniában. Mielőtt a szigetország 1992-ben a vámunió tagja lett nyolcezer vámos dolgozott a határátkelő 130 áteresztő kapujánál. Így tudtak megbirkózni a napi tízezer kamionnal. Ma kétszázan vannak. Százból csak három, az EU-n kívülről leplombálva érkező kamiont kell ellenőrizniük. Körülbelül 20 perc alatt végeznek eggyel. Nem kérdés, hogy képtelenek lesznek napi 10 ezerrel megbirkózni.

A legnagyobb speditőrnek, a Harbor Shopping Limitednek 300, a vámhivatalnak pedig 8000 új dolgozóra lenne szüksége. „Lehetetlen ennyi munkavállalót találni. De akkor se lennénk előbbre, ha holnap felvennénk őket. Egy új ember betanítása 1 évig tart” – mondja Steve Applebie a Harbour Shippingtől. „Az egyetlen megoldás: Ellenőrizetlenül kell hagyni a határt.”

Apróságnak tűnik, de önmagában megadugót fog okozni, hogy a határátkelő parkolóiban maximum 300 kamionnak van hely.

Ha arra gondolunk, hogy a komposok 2015-ös sztrájkja csak néhány napig tartott, de elképzelni is nehéz, mi lesz Doverben április elején.

Tanít a múlt

Charles Moore

Nem lennének britek a britek, ha nem humorral várnák a közelgő káoszt. Az angol médiapiac legnagyobb múltú hetilapja, a Spectator népszerű publicistája, Charles Moore örül a közelgő hiánygazdaságnak: „Gyermek koromban áprilisban nem epret, hanem répát és almát ettünk. Ebédre pedig egyszerű és laktató ételek kerültek az asztalra. Nem tucatnyi hozzávalóból, hanem abból a kevésből, amit jegyre lehetett kapni. Mégis minden milyen finom volt!”

A publicista azt tanácsolja, otthon mindenki kezdjen el a régi receptek, szakácskönyvek után kutatni.

Van aki csempészésben látja a megoldást

Moor, aki a Brexit elkötelezett híve, a csempészet évszázados nagy-britanniai tradíciója is emlékezetet „Most sem fog nehezünkre esni az éjszaka leple alatt áthajózni Dunkerque és a feketepiacon zöldsalátát, narancsot és citromot venni.”

A publicista ironikus cikkeiről ismert. Egy harcos Brexit-párti tory képviselő viszont valóban a csempészetben látja a megoldást. Jacob Rees-Mogg azt javasolja, hogy a brit hatóságok egyoldalúan tekintsenek el az ír határ ellenőrzésétől, ezzel segítve a csempészek dolgát.

A BBC-be is bekerült egy Lincolnshire-i politikai gyűlésen felszólalója: „Se szeri, se száma a cégeknek, akik megtalálták az adóelkerülés legjobb útjait. Épp arra ne találnának majd lehetőséget, hogy narancsot hozzanak Spanyolországból Angliába?”

Se a csempészet, se a jegyrendszer nem tűnik jó megoldásnak. Az viszont biztos, hogy a rendezetlen Brexit kreativitásra fogja ösztönözni és talán lemondásra is fogja kényszeríteni a briteket.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.