Hirdetés
Kezdőlap Hírek Öt százalék fölé erősödött a magyar GDP-növekedés
No menu items!

Öt százalék fölé erősödött a magyar GDP-növekedés

A tavalyi negyedik negyedévben 5,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához mérve, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 4,9 százalékos volt a növekedés – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal. Mindkét szám 0,1 százalékponttal nagyobb a február 14-én közölt első becslésnél. A változást a szolgáltatások jobb eredményével magyarázta a KSH.  

Az előző negyedévhez mérve 1,0 százalékos volt a GDP növekedése a tavalyi utolsó három hónapban. Ezzel tizenegyedik negyedéve töretlen volt a gazdasági növekedés Magyarországon.

A múlt év egészét tekintve 4,9 százalékosra gyorsult a gazdasági növekedés üteme Magyarországon az előző évi 4,1 százalékosról. A naptárhatással és más egyedi rendkívüli tényezőktől megszűrt adat szerint 5,0 százalékos volt a növekedés az előző évi 4,4 százalékot követően.

Az első becslés szerint a GDP értéke folyó áron 42 073 milliárd forint volt 2018-ban, ami 9,7 százalékos nominális növekedésnek felel meg.

A tavalyi negyedik negyedévben a mezőgazdaság hozzáadott értéke 8,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amikor viszont 10,2 százalékkal csökkent. A feldolgozóipar teljesítménye 4,3 százalékkal nőtt, az építőipar hozzáadott értéke 20,4 százalékkal emelkedett, amivel alig lassult az egy évvel korábbi 21,1 százalékos növekedéséhez képest.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,9 százalékkal nőtt az előző év negyedik negyedévéhez viszonyítva, amikor 5,0 százalékos emelkedést regisztrált a statisztika. A legnagyobb bővülést a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás érte el 7,9 százalékkal. Az információ, kommunikáció területén hozzáadott érték 7,3 százalékkal emelkedett. A szállítás, raktározás teljesítménye 3,7 százalékkal nőtt. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes hozzáadott értéke 0,3 százalékkal csökkent, az előző év negyedik negyedévéhez mérve, amikor 3,2 százalékos volt a visszaesés.

A bruttó hazai termék 2018. negyedik negyedévi, 5,1 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 2,3, az építőipar 0,9, az ipar 0,8 százalékponttal járult hozzá. A szolgáltatásokon belül a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás 0,9 százalékpontnyi hozzájárulása volt a legjelentősebb.

A háztartások tényleges fogyasztása 4,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 5,0 százalékkal nőtt. A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,0 százalékkal bővült, a közösségi fogyasztásé lényegesen, 7,0 százalékkal csökkent, amivel együtt a végső fogyasztás 2,6 százalékos növekedése két éve, 2016 negyedik negyede óta a legalacsonyabb lett.

A beruházások a negyedik negyedévben 17,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. A készletváltozással kiegészítve a bruttó felhalmozás az egy évvel korábbihoz képest 20,7 százalékkal nőtt.

A GDP belföldi felhasználása a tavalyi negyedik negyedévben összességében 7,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi 5,8 százalékos növekedés után.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron az egy évvel korábbinál alacsonyabb, 393,6 milliárd forint aktívum keletkezett, ami 276,3 milliárd forinttal, 41,2 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. Az áruforgalomban 167 milliárd forint deficit alakult ki,  az egy évvel korábbi 73,8 milliárd forint aktívummal szemben, de a szolgáltatások 560,5 milliárd forintos többlete is 35,5 milliárddal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az összes export volumene 5,6, az importé 8,2 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 6,6, a behozatal 8,8 százalékkal nőtt. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve az idegenforgalmat is) exportja 2,0, importja 5,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A bruttó hazai termék a tavalyi negyedévi 5,1 százalékos bővüléséhez a végső fogyasztás 1,8, a bruttó felhalmozás 5,0 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,7 százalékponttal lassította a gazdasági teljesítmény bővülését.

A tavalyi egész évben a termelési oldalon a feldolgozóipar hozzáadott értéke 3,5 százalékkal nőtt az előző évi 4,1 százalék után. Az építőipar teljesítményének  22,9 százalékos növekedése felülmúlta az egy évvel korábbi 17,0 százalékot. A mezőgazdaságban 5,3 százalékkal nőtt a termelés, az előző évi 8,1 százalékos visszaesést követően.

A szolgáltatásokban 4,4, százalékkal nőtt a hozzáadott érték. A kereskedelem, gépjárműjavítás, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás terén az éves növekedés a negyedik negyedévivel egyező 7,9 százalékos volt. A szállítás, raktározás ágazatban 4,6 százalékosra gyorsult az előző évi 3,4 százalékról.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 4,6 százalékkal nőtt, a közösségi fogyasztás 2,1 százalékkal csökkent, ezek együttes eredményeként a végső fogyasztás 3,7 százalékkal emelkedett. A bruttó felhalmozás 17,2, ezen belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás is 16,5 százalékkal emelkedett. Az export 4,7, az import 7,1 százalékkal bővült.

A bruttó hazai termék 2018-as 4,9 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 2,4, az építőipar 0,8, a feldolgozóipar 0,7 százalékponttal járult hozzá. A felhasználási oldalon a GDP tavalyi növekedéséhez a végső fogyasztás 2,6, a bruttó felhalmozás 3,9 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,5 százalékponttal lassította a gazdasági növekedést – ismertette a KSH adatait az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

4 az 1-ben – a NAV felhasználókezelővel erősít az online vonalon

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.

ÉVOSZ: a sikeres otthonfelújítás titka a mesterember

A támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Két nagy közösségi médiát támadott be az EU

A feltételezett jogsértések a Meta megtévesztő reklámokkal és politikai tartalmakkal kapcsolatos szabályaihoz és gyakorlatához kapcsolódnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.