Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A brit GDP 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban
No menu items!

A brit GDP 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban

Londoni elemzői számítások szerint havi összevetésben 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban a brit hazai össztermék (GDP) a koronavírus-járvány átszűrődő gazdasági hatásai miatt.

Az egyik legnagyobb londoni üzleti elemzőműhely, a Pantheon Macroeconomics előrejelzési forgatókönyvében felidézi, hogy a brit gazdaság fő szektorainak aktivitását mérő kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusban mért 36,0-ról áprilisban 13,8-ra zuhant.

Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának csökkenését jelzik. A rekordmélységű áprilisi kompozit BMI azt jelezte, hogy a brit gazdaság egészének aktivitása szabadesésszerűen zuhant abban a hónapban.

A Pantheon Macroeconomics elemzői kimutatják, hogy az elmaradás a stagnálást jelző 50-es értéktől áprilisban csaknem a két és félszerese volt a márciusinak, így elméletileg az áprilisi havi GDP-zuhanás is a két és félszerese lehetett a márciusban mért 5,8 százalékos visszaesésnek, vagyis 14,5 százalék.

A ház szerint azonban a szektorszintű adatok ennél is sokkal súlyosabb áprilisi GDP-visszaesésről vallanak.

A kiskereskedelmi értékesítés például márciusban 5,2 százalékkal, áprilisban – amikor a márciusi pánikszerű élelmiszerfelvásárlási hullám már elült – 22,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban. A teljes körű fogyasztási kiadások értéke áprilisban 36,5 százalékkal zuhant éves összevetésben a márciusi 6 százalékos visszaesés után.

Mindent borított a vírus

A Pantheon Macroeconomics londoni elemzőinek számításai szerint emellett a brit építőipar teljesítménye 35 százalékkal zuhanhatott áprilisban az előző hónaphoz képest, bár az építőipari szektor külön számolt beszerzésimenedzser-indexe mindössze 8,2 volt áprilisban, így a ház szerint ennél sokkal meredekebb visszaesés is elképzelhető.

A cég közölte, hogy a 18 százalékos havi összevetésű áprilisi GDP-zuhanást valószínűsítő előrejelzését ezeknek a tényezőknek a figyelembevételével alakította ki.

A ház elemzői szerint ugyanakkor a májusi előzetes adatok már arra vallanak, hogy a brit gazdaság azóta élénkülésnek indult, és bár a GDP-növekedési görbe nem lesz teljes mértékben V alakú – vagyis nem várható a hirtelen zuhanás után hasonlóan meredek visszalendülés -, a hazai össztermék azonban várhatóan még egyszer nem közelíti meg az áprilisi mélységeket.

Más nagy londoni házak az idei év egészére is mély recessziót jósolnak a brit gazdaságban, alapesetben azonban már a jövő év végére valószínűsítik a koronavírus-válság előtti kibocsátási érték újbóli elérését.

Az egyik legtekintélyesebb londoni makrogazdasági elemzőközpont, az Oxford Economics előrejelzési forgatókönyv-csokrában közölte: a korlátozások enyhítésével párhuzamosan élénkülő májusi és júniusi aktivitással együtt is arra számít, hogy az idei második negyedévben a brit hazai össztermék 14 százalékkal zuhan.

A ház 2020 egészére 8,3 százalékos visszaesést valószínűsít a brit gazdaságban, jövőre azonban – az idei mély recesszió bázisán – 7,8 százalékos GDP-növekedésre számít.

Az Oxford Economics számításai szerint ha ez az előrejelzési forgatókönyv beválik, a brit GDP-érték 2021 negyedik negyedévére eléri a koronavírus-válság előtti szintjét.

Figyelembe véve azonban az addig kieső beruházásokat, a brit hazai össztermék 2024-ben is várhatóan 2 százalékponttal kisebb mértékben haladja meg a tavaly előállított GDP 100-nak tekintett összehasonlító szintjét annál az értéknél, amelyet az Oxford Economics a járvány előtt arra az időszakra jósolt.

A ház ugyanakkor összeállított egy negatív forgatókönyvet is arra az esetre, ha a koronavírus-járvány megfékezését célzó brit és globális korlátozásokat a vártnál hosszabb ideig fenn kellene tartani.

Az Oxford Economics modellszámításai szerint ebben az esetben a brit hazai össztermék az idei év egészében 15 százalékkal – több 300 éve példátlan ütemben – zuhanna és jövőre is csak 3,4 százalékkal emelkedne.

E forgatókönyv esetén a ház szerint a brit GDP-érték 2021 végén is még 10 százalékkal alacsonyabb lenne a koronavírus-járvány előtt addigra várt szintnél, és 2024-re sem érné el a járvány előtti értéket.

Az Oxford Economics elemzői mindazonáltal hangsúlyozták, hogy e forgatókönyv megvalósulására mindössze 5 százalék esélyt látnak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.