Hirdetés
Kezdőlap Hírek Pandémia - Milánói rögvalóság: „Nincs munkám, nem telik a betevő falatra sem.” 
No menu items!

Pandémia – Milánói rögvalóság: „Nincs munkám, nem telik a betevő falatra sem.” 

Egy dél-európai COVID sors. A milánói szálloda, ahol Paola pincérnőként dolgozott még mindig zárva. A szociális segély nem érkezik. Minimális megtakarításából próbálja a víz felett tartani fiát és saját magát. Petrus Szabolcs a Repubblica megrázó riportját idézi, ami a túlélésért vívott harcról szól.

„Tésztát vagy krumplit eszünk. Olcsó és laktató”

Paolát máshogy hívják a valóságban. Más tekintetben ragaszkodik a valósághoz a riport. Bemutatja a vezető olasz napilap a dél-európai az alsó középosztály leszakadását, hitelesen a milánói nő mindennapjain keresztül.

A tízes csomagban olcsóbban, darabonként 85 centért kapható csokipuding az egyetlen luxus a két személyes család életében. Ezt sem engedhetnék meg maguknak. „Simon kedvence. Nem vehetem el tőle ezt a kis örömöt is” – szabadkozik Paola. Néha ő is megeszik egyet – teszi hozzá szégyenkezve.

A járvány előtt évekig pincérnőként dolgozott egy milánói hotelban a városi körgyűrű mentén. „Nem éltünk luxusban, de nem szenvedtünk hiányt.” Nem akarja, hogy az interjúból ismerősei, barátai, szomszédai ráismerjenek. A lecsúszása miatt szégyelli magát.

Az észak-olasz metropolisz agglomerációjában rosszul kiépített a tömegközlekedés. Üzletek, iskola, orvos, metró sok kilométeres távolságra vannak. Paola és Simon kénytelenek gyalogolni. Az asszonynak nincs pénze benzinre és a negyedévre a kötelező biztosítást sem tudta kifizetni. A legközelebbi üzletet, egy autópálya melletti hipermarketet fél óra alatt érik el gyalogosan. Sokat nem kell cipelniük. Alig vásárolnak. Amikor a Repubblica riportere elkíséri őket egy csomag tészta, fél kiló paradicsom, kenyér és 8 tojás kerül a kosarába: 6 euró 20 cent. „Másra nem telik. Ezzel kell kijönniük 4 napig. „Február óta minden nap tésztát vagy krumplit eszünk. Olcsó és laktató” – mondja beletörődően.

Húst nagyon ritkán veszek. Akkor is legfeljebb csirkét. “Az a legolcsóbb” – teszi hozzá. Simon a kilátástalan helyzetben is jókedvű. Édesanyja mindent megpróbál, hogy ne érezze, milyen nehéz a helyzetük. Paolát az bántja a legjobban, hogy nem tud egészséges ételeket, zöldséget-gyümölcsöt tenni Simon elé az asztalra. Magára nem költ. „Leszoktam a sminkelésről. Ezzel is spórolok.” Körmeit rövidre vágta, haját kontyba fonta. „Így nem kell mennem se manikűröshöz, se fodrászhoz” – magyarázza.

Se munka, se család…

Paola szerény megtakarításai a szálloda bezárása után kimerültek. 430 eurós lakbér és a rezsi kifizetése után korábban is alig tudott félretenni a 940 eurós fizetéséből. Ezt utoljára februárban kapta meg.

Néztük a tévét. A hírekben csak a halottakról volt szó. Féltünk. Ennek ellenére azt gondoltam, újra kell indulnia az életnek, ki kell nyitnia a szállodának, dolgoznom kell” – emlékszik vissza a karantén heteire. „Ha hamarosan nem dolgozhatok, éhen halunk” – jegyzi meg keserűen. De munkába járni se lenne egyszerű. Az iskolák szeptemberig biztos zárva maradnak. Nincsenek nyári napközik se. Nem tudná kire hagyni 7 éves kisfiát.

…se segély

A 38 éves egyedülálló anya Dél-Amerikából érkezett 18 évvel ezelőtt Itáliába. Az olaszok többségének anyagi és mentális támaszt nyújt a nehéz időkben a családjuk. Ők ketten, Paola és Simon magukra vannak utalva.

A képek illusztrációk

A kormány által megígért segítséget a válság miatt fizetés nélküli szabadságra kényszerült munkavállalókat csak a sajtóból ismeri. Eddig egyetlen fillér sem kapott, pedig már többször is igényelte az önkormányzatnál. De nem érkezik a támogatás és a rendszeres szociális segély se. A kifizetésért felelős ’Cassa d’integrazione’ március óta senkinek sem utalt! Üres az államkassza is. „Amikor a sokadik alkalommal a hivatalban jártam, megítéltek 480 euró egyszeri szociális segélyt. Ennyi támogatást kaptam az államtól február óta” – mondja elkeseredetten. „Pedig mindig rendesen be voltam jelentve. Nem alamizsnát akarok, hanem ami a szociális kasszából megillet” – teszi hozzá most már felháborodottan.

Természetesen a legjobban annak örülne, ha dolgozhatna. A szállodát a tulaj szeptemberben akarja megnyitni. Paula szkeptikus. A hotel a milánói vásárváros mellett van. „A vendégek többsége a kiállításokra érkezik. Ameddig azok nem indulhatnak újra, nem hiszem, hogy kinyitunk.

De nem akarja feladni a reményt. Nem maradt neki más, ahogy sok millió sorstárasának se Dél-Európa szerte – írja a tekintélyes lap.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések