Az angol klubok kiszálltak, akkora volt a felháborodás. Ezért az olaszok is visszamondták a részvételt. Így mégsem lesz konkurense a Bajnokok Ligájának. Az új európai bajnokság ötletét a szurkolói felháborodás sodorta el. A klubelnökök bocsánatot kértek tőlük. Az UEFA elnöke örömmel kommentálta a fejleményeket. Az adósság azonban megmaradt a nagy klubok számláján.
„Szuperliga angolok nélkül? Semmi értelme!”
Ezzel a mondattal temette el a Juventus elnöke az új európai focikupa alig 48 órát élt ötletét. Andrea Angelli az után nyilatkozott, hogy az angol klub bejelentették, kiszállnak. „Visszavárjuk őket” – nyilatkozta az UEFA elnöke, Aleksander Ceferin a ’Super League’ bukását kiszivárogtató francia hírügynökségnek.
Az AFP információ szerint a Liverpool, a Manchester City, a Manchester United, a Tottenham, az Arsenal és a Chelsea kedd esti egyeztetésén dőlt el, hogy kiszállnak a Bajnokok Ligáját leváltani tervezett ’Super League’ projektjéből.
Elsodorta a népharag
Látványosan esik kútba a terv, amelyet csak hétfőn jelentettek be, és amely rögtön heves tiltakozásokat váltott ki, különösen Angliában. Spontán demonstrációk alakultak ki a klubok székházainál és elárasztották a netet a szurkok felháborodott kommentárjai.
Az ügy dimenzióját mutatja, hogy Boris Johnson brit kormányfő pár perccel az után, hogy kiszivárgott a Manchester City kiszállása, kommentárt írt a Twitteren: „Remélem, hogy hamarosan a többi angol csapat is követi a jó példát.” Johnson az után is hallatott magáról, hogy kiderült, ezt tették: „A legjobb döntés a szurkolók, a klubok és az egész ország szempontjából. Meg kell védenünk a szeretett nemzeti sportunkat!”
A Liverpool elnöke egyenesen elnézést kért a szurkolóktól: „Rögtön tudnunk kellett volna, hogy a szurkolók támogatása nélkül halva született az ötlet” – írta a Twitteren John W. Henry.
„A részvételről a klub menedzsmentje és nem a csapat döntött. A csapat csak egy része a klubnak, nem felelős a menedzserek és tulajdonosok döntéseiért” – mentegetőzött Jürgen Klopp, a Liverpool német edzője és igazságtalannak nevezte a szurkolók részéről a személyét ért „sokszor útszéli stílusú támadásokat”. Egyidejűleg cáfolta a lemondásáról felröppent a hírt. „Felelősnek érzem magam a csapatért, de nem vagyok felelős a menedzsment döntéseiért” – indokolta, miért nem lép vissza az új liga tervének bukása ellenére.
A Milan közleményében igyekezett nyugtatni a szurkolókat: “Meghallottuk a szurkolóink aggódó hangját. Tiszteletben tartjuk a véleményüket. Feladjuk a ’Super League’ tervét.” Az egyik első reakció egy konkurens csapattól, az új bajnokság tervét a kezdetektől elutasító Roma menedzsmentjétől érkezett: „Felszólítjuk a ’Super League’ három olasz alapító klubjának vezetését, hogy kérjenek elnézést az összes olasz szurkolóktól!”
Az olasz sportlap is ezeket az adatokat idézi.Az ötletet vélhetően a pénz, a kiesett bevétel mozgatta. Azt Írja a tuttosport: szörnyű adat: 2,7 milliárd euró. Ez a Szuperligához eredetileg csatlakozott 12 klub adósságainak összesített értéke, amelyet a Kpmg Football Benchmark számított ki a 2020. június 30-i pénzügyi kimutatások alapján. Ez az adat nem tartalmazza a Liverpoolt, mivel a társaság nem hozta nyilvánosságra a számlákat. A Szuper Liga 12 alapító tagja közül ” csak a Chelsea árulta el, hogy nincs adóssága “- olvasható egy tweetben, amely kifejti, hogy” a magas eladósodás oka klubonként eltérő. ”
Dominóhatás
A hírek szerint elsőként az angol bajnokságot vezető Manchester City szállt ki. Ez után a Manchester United ügyvezetője tájékoztatta a többi résztvevő klubot, hogy a csapat marad a Bajnokok Ligájában. Az ezt követő keddi egyeztetésen a három további csapat is visszavonulót fújt.
Miután a hír szerda délben nyilvános lett, az olasz Juventus elnöke a Reuters útján közölte, hogy a torinói klubok is feladja a ’Super League’ tervét. A megmaradt két olasz és három spanyol csapattal pedig működésképtelenné vált az ötlet. Ezért Andrea Agnelli, a Juve vezetője, aki egyidejűleg a ’Super League’ alelnöke, el is temette a saját vállalkozását: “Világos, hogy 5-6 csapattal nincs jövője az új bajnokságnak.”
Az üzlet az üzlet – Az ötletgazdák kitartanak
A ’Super League’ menedzsmentje nem akarja feladni a tervet: „A mostani rendszer nem működik. Új európai bajnokság kell” – állt közleményükben. Viszont a fejlemények hatására végig gondolják, hogy „nem kell-e kisebb változtatásokat végrehajtani az eredeti koncepción”.
A ’Big 12’, az európai klubokat tulajdonló 12 milliárdos által alapított ’Super League’ elsősorban az üzletről szól. Ezt mutatja, hogy a JP Morgan, a világ harmadik legnagyobb pénzintézete is a projekt résztvevői között szerepel, és hogy a Juventus részvényárfolyama a milánói tőzsdén a részvétel hétfői bejelentése után szárnyalásba, a kiszállás hírére pedig mélyrepülésbe kezdtek: a hétfői emelkedés 12, a szerdai esés 18 százalék volt.
A ’Super League’ alapítója között volt az angol Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Arsenal és Chelsea, a spanyol Real Madrid, Barcelona és Atletico Madrid, az olasz Juventus Turin, AC Milan és az Inter. Összesen 12 európai élcsapat. A menedzsment állítása szerint további 3 csapat elvi szinten döntött a csatlakozásról és bíztak abban, hogy rövidesen megtelik a 20-as keret.
A ’Super League’ a JP Morgen jóvoltából 3,5 milliárd eurót osztott volna szét még az új bajnokság őszre tervezett elindulása előtt a résztvevő csapatok között.
A ’Super League’ alapításával a klubok sok éves fenyegetésüket akarták beváltani: kiszállnak az UEFA által szervezett Bajnokok Ligájából, de maradnak a szintén az európai szövetség menedzselte nemzeti bajnokságokban, az EB-n és a FIFA szervezte vb-n is.
Biztosra mentek – konkurencia
Az új európai liga az UEFA legfontosabb bevételi forrásának, az évi több tíz milliárd eurót hozó Bajnokok Ligájának teremtett volna konkurenciát. Ezért érthető, hogy az európai fociszövetség a résztvevő csapatokat komoly szankciókkal fenyegette. Kizárta volna őket a nemzeti bajnokságokból, az EB-ről és a VB-ről is.
A koronavírus-krízis hatására bevételük jó részétől elesett és a bajnokságok jövője miatt aggódó csapatok úgy látszik megijedtek a fenyegetéstől. A bizonytalan időkben a biztos bevétel mellett döntöttek és nem csábultak el a ’Super League’ által ígért több, de bizonytalan pénz ígéretétől. Az UEFA a 2020/21-es szezonban a bevételcsökkenés ellenére is 15 milliárd eurót oszt szét a Bajnokok Ligájában résztvevő csapatok között!
Akik örülnek még a bukásnak
Az UEFA és a FIFA vezetése mellett a német és francia csapatok is üdvözülték a ’Super League’ bukásának hírét. A Bayern München, a Borussia Dortmund és a Paris St. Germain már korábban bejelentette, hogy nem vesz részt az új bajnokságban.
A német fociszövetség elnöke szintén üdvözölte a fejleményeket: „Örülök, hogy néhány angol, spanyol és olasz klub bevétel maximalizálási terve nem fogja megingatni a kontinens jól működő bajnokságát. Az új liga maradandó kárt okozott volna az európai focinak.”
Az UEFA elnöke látható örömmel kommentált már a bukás első jelét is: „Örülök, hogy a City ismét az európai focicsapatok családjának tagja lesz. Bölcs döntés” – mondta videó üzenetében Aleksander Čeferin már akkor, amikor még úgy nézett ki, a 12-ből 11 csapat kitart a terv mellett. Az UEFA szlovén vezetője tudja, hogy az élcsapatok nélkül megrogyna a Bajnokok Ligája. Ezért igyekezett elásni a csatabárdot, miután kiderült, hogy mind a 12 klub visszatér: „A hiba beismerése nehéz, a klubok menedzserei mégis megtették. Ez erény. Velük együtt fogjuk visszaállítani az európai foci egységét.”
Petrus Szabolcs