Kezdőlap Világgazdaság Brexit - Több tízmilliárd fontba kerülne a rendezetlen kilépés
No menu items!

Brexit – Több tízmilliárd fontba kerülne a rendezetlen kilépés

90 milliárd fontjába is kerülhet a brit költségvetésnek, ha Nagy-Britannia rendezetlen módon lépne ki az Európai Unióból – közölte a brit pénzügyminiszter.

Philip Hammond az alsóház költségvetési vitáján egyenes utalást tett arra is, hogy kész lenne a saját pártja, vagyis a Konzervatív Párt által vezetett kormány ellen szavazni, ha Theresa May távozó miniszterelnök utódja megállapodás nélküli Brexitre törekedne.

Philip Hammond

A Konzervatív Párt vezetői tisztségéért Boris Johnson volt és Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszter verseng. A 160 ezer fős párttagság a következő három hétben választja meg közülük a párt új vezetőjét, aki a következő brit miniszterelnök is lesz.

Kampánybeszédeikben mindketten egyértelművé tették, hogy készek lennének megállapodás nélkül kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból a Brexit október 31-i határnapján, ha addig nem születik egyezség a kilépés feltételeiről.

Philip Hammond azonban az alsóházi vitán kijelentette: a rendezetlen Brexit rossz lenne az Egyesült Királyságnak, rossz lenne a brit gazdaságnak és a brit embereknek is.

A pénzügyminiszter szerint éppen ezért nem lenne helyénvaló, ha az új brit kormány kifejezetten törekedne a megállapodás nélküli kilépésre.

Hozzátette: ilyen kormánypolitika esetén az alsóházra hárulna a megállapodás nélküli Brexit megakadályozása. Hammond alig burkolt utalást tett arra, hogy ebben ő is részt vállalna, kijelentve: ő az új kormány beiktatása után is az alsóház képviselője marad.

A brit pénzügyminiszter elmondta azt is, hogy a tárca számításai szerint a brit EU-tagság gazdasági felfordulást okozó rendezetlen megszűnése 90 milliárd fonttal (33 ezer milliárd forint) terhelné meg a költségvetést.

Hammond, aki a kormányzó Konzervatív Párton belül a megállapodás nélküli Brexitet határozottan ellenző frakciócsoport rendkívül befolyásos és tekintélyes frontembere, egy napon belül másodszor figyelmeztette a vezetőválasztási verseny két résztvevőjét a rendezetlen kilépés potenciálisan súlyos költségvetési és gazdasági következményeire, és az ezek ellensúlyozását célzó pénzügyi ígérgetések tarthatatlanságára.

Sokba kerülne a briteknek a rendezetlen kilépés

Előző nap a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: azok a költségvetési kiadási ígéretek, amelyeket Boris Johnson és Jeremy Hunt a vezetőválasztási kampányban eddig tett, jelentősen meghaladják a brit költségvetés mozgásterét.

Philip Hammond szerint ezért a következő miniszterelnöknek – ha teljesíteni akarja ezeket az ígéreteket – vagy olyan mennyiségű hitelt kell felvennie, amely messze meghaladja a kormányzat jelenleg érvényes hitelfelvételi korlátait, vagy más területeken kell csökkentenie a kiadásokat, vagy adókat kellene emelnie.

Boris Johnson a kampányban többször – keddi észak-írországi kampányrendezvényén is – kijelentette, hogy ha ő lesz a Konzervatív Párt új vezetője és így az új brit miniszterelnök, az Egyesült Királyság a Brexit október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár sikerül elfogadtatni addig a Brexit-megállapodást a brit parlamentben, akár nem.

Jeremy Hunt a vezetőválasztási kampányban tett nyilatkozataiban úgy fogalmazott, hogy ha semmi esély nem mutatkozik a Brexit-megállapodás újratárgyalására október 31-ig, akkor “nehéz szívvel ugyan”, de ő is kész lenne megállapodás nélkül kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.