Az Oroszországból az Európai Unióba irányuló teljes kőolaj- és kőolajtermékimport 1,4 millió tonnára csökkent 2023 márciusában, ami 90 százalékos visszaesés a 2019-től 2022-ig tartó három év átlagos havi 15,2 millió tonnájához képest - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az olajárak jövőre emelkedhetnek, mivel a szankciók beszűkítik az orosz kínálatot, a kereslet pedig felülmúlja majd a korábbi várakozásokat.
Oroszország a jelek szerint régi tartályhajókból álló árnyékflottát állít fel: egy médiajelentés szerint Moszkva az orosz olaj elleni nyugati szankciók kijátszása érdekében több mint száz használt tankert vásárolt. A hajók célja nyilvánvalóan az, hogy a nyersanyagot a világ más régióiba szállítsák.
Oroszország dacol az olajkitermelés összeomlásával kapcsolatos várakozásokkal, Moszkvának azonban meg kell dupláznia erőfeszítéseit, hogy új vevőket találjon, ha nem akarja, hogy a következő hónapokban csökkenjen a kitermelés.
A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója szerint a turistaszezon beindulása, a társaság rendelkezésére álló korlátozott üzemanyagmennyiség és technikai okok miatt volt szükség a Mol töltőállomásain péntektől bevezetett...
Az orosz pénzügyminisztérium azzal számol, hogy az olajtermelés a tavalyi 524 millió tonnáról idén 475,3 millió tonnára, 2023-ban pedig 472,8 millió tonnára csökken, ami a tárca szerint elsősorban azzal függ össze, hogy "egyes országok megtagadják az Oroszországgal való együttműködést az olajágazatban".
A orosz olajra vonatkozó európai szankciók meghozatala után minden szem Moszkvára szegeződik. Oroszországnak két lehetősége is van a veszteségek minimalizálására: más vevőket keres, vagy a termelés csökkentésével magasan tartja az árakat. Bárhogy is dönt az orosz vezetés, annak globális gazdasági hatása lesz. Hacsak az OPEC nem lép közbe.
Az Oroszországban kitermelt kőolajmennyiség negyede eltűnhet a világpiacról az Európai Unió által bevezetett importszankciók miatt, mivel a teljes orosz exportot nem lehet más piacokra átirányítani - áll a Fitch Ratings friss helyzetértékelésében.
Az olajárak megugrottak, miután az Európai Unió vezetői megállapodásra jutottak abban, hogy kiiktatják az orosz olajimport kétharmadát, az év végéig pedig 90 százalékban betiltják azt.
Megállapodás született a tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról, az EU ezzel a lehető legnagyobb nyomást gyakorolja Oroszországra - jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Németország hajlandó lenne támogatni, hogy az Európai Unió tagországai Magyarország nélkül vezessenek be embargót az orosz kőolajra - mondta Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter.
Az Európai Unió egyes országai szerint ideje megfontolni az orosz olaj betiltásának elhalasztását, ha a blokk vezetése nem tudja meggyőzni Magyarországot az embargó támogatásáról. Erre azért lehet szükség, hogy a javasolt szankciócsomag többi részét mielőbb életbe léptethessék.
Ellenzi a tervezett európai uniós orosz olajembargót Michael Kretschmer, a németországi Szászország tartomány kereszténydemokrata (CDU) miniszterelnöke, Wolfram Günther miniszterelnök-helyettes, a Zöldek politikusa viszont nem ért egyet vele.
Emmanuel Macron francia elnök és Orbán Viktor miniszterelnök kedden az energiabiztonságról tárgyalt, miközben az Európai Unió igyekszik meggyőzni Budapestet, hogy hagyjon fel az orosz olajimportra vonatkozó szankciókkal szembeni ellenállásával.
A hét legfejlettebb ipari országot tömörítő csoport (G7) vezetői Oroszország ukrajnai háborújára válaszul az orosz olajimport betiltását ígérték meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek.
Az Európai Unió javaslatot tett az Oroszországgal szembeni olajembargó tervezetének felülvizsgálatára, amely Magyarországnak és Szlovákiának újabb egy évet adna a szankció bevezetésére - állítják az ügyet ismerő személyek.
Elfogadhatatlannak nevezte az Oroszország ellen bevezetni kívánt uniós olajembargót Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban, kijelentve: az felér egy magyar gazdaságra ledobott atombombával.
Mintegy 20 százalékkal zuhanhat az idén Oroszország nyersolajexportja, ha az Európai Unió elfogadja az orosz olajimport fokozatos betiltására kidolgozott tervet. A rendkívül magas földgázárak azonban így is komoly mértékben javítják az orosz fizetési egyensúlyt - közölték londoni árupiaci elemzők.
Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat
Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.
Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Fotó: popso.it
Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot.
Az ING Group...
A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomNem fogadom elAdatvédelmi irányelvek