Kezdőlap Építőipar Építőipari kilátások: sok múlik a beruházókon
No menu items!

Építőipari kilátások: sok múlik a beruházókon

Az építőipar más ágazatokhoz képest kevésbé kitett a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozó intézkedéseknek, de a megrendeléseken keresztül sújthatja – kommentálták elemzők a Központi Statisztikai Hivatal építőipari jelentését.  

Az adatok szerint márciusban az építőipari termelés 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építése 0,3 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 10,0 százalékkal csökkent. Februárhoz mérten 5,2 százalékkal csökkent az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése. Az első negyedévben az építőipari termelés lényegében nem változott, 0,1 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője részben a magas bázisidőszak adatával, részben a vírushelyzettel magyarázta az építőipari termelés márciusi kismértékű csökkenését. Az utóbbinak márciusban még leginkább csak az építőanyag-ellátás akadozásán keresztül lehetett szerepe, ami hozzájárulhatott az árak dinamikus emelkedésének folytatódásához is – tette hozzá.

Hosszabb távon a távolságtartás növekedése és a rendelésállomány csökkenése miatt hathat a vírus negatívan az ágazat teljesítményére: az állami, önkormányzati, illetve vállalati beruházások halasztása csökkenti a keresletet. A kedvezményes lakásáfa meghosszabbítása valamekkora részben tudná kompenzálni – jegyezte meg.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője a márciusi adatokat úgy értékelte, hogy az életbe lépett korlátozások az építőipart kevésbé érintik más iparágakhoz képest, így nem szükségszerűen fognak kiugró csökkenést jelző adatok megjelenni később sem. Negatív fejlemény, hogy sok vendégmunkás hazatért a korlátozások előtt, ám ezt ellensúlyozhatja, hogy Nyugat-Európából is visszaáramlott a magyar munkaerő – jegyezte meg.

A jelenlegi rendelésállományok alapján a Takarékbank szakértője szerint továbbra sem látszik probléma az ágazat kilátásait illetően, némi csökkenés az egyéb építményeknél látszik az uniós források kifutásával párhuzamosan, de itt a kormányzat új beruházásokat indíthat majd. Amennyiben a válság elhúzódik, akkor keresleti oldalról érheti negatív hatás az iparágat elsősorban a magánépítkezések és a felújítások terén, viszont a jóval jelentősebb volument képviselő üzleti beruházások továbbra is az eredeti menetrend szerint zajlanak majd.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy az építőipar teljesítményét a következő időszakban meghatározó rendelésállományok negatív tartományban voltak márciusban. Még nem lehet megmondani, hogy az új megrendelések mostani visszaesése a szokásos változékonyság számlájára írható vagy már szerepet kapott benne a járvány.

Konkrétumokat majd csak az áprilisi, májusi és júniusi adatok alapján lehet látni. Németh Dávid hozzátette: idén március végén a rendelésállomány 16 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ami megfelel az eddigi trendnek, mert ez a mutató már 12 hónapja mínuszban van.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.