Megszűnik az uniós országok állampolgárai közötti különbség december 3-ától. Legalábbis, ha interneten vásárolnak. Hatályba lép a területi alapú korlátozás (geo-blocking) megszüntetését előíró uniós jogszabály. Ugyanazt az árut ugyanannyiért kell kínálni az interneten az EU területén. Eddig az áruk döntő többségére ez nem volt igaz. Jóllehet hagytak kibúvót.
Ha valaki egy másik uniós tagállamban személyesen vásárol, az eladó nem kéri az illető személy azonosító okmányait, hogy az állampolgárságáról meggyőződjön, vagy lakóhelyét megnézze, és ettől függően más árat vagy értékesítési feltételeket szabjon meg, mint másoknak. Meglepő is lenne. Az interneten azonban több mint gyakran ez történik. A fogyasztók nem tudják megvenni a másutt előnyösebb feltételekkel kínált termékeket, mert automatikusan átirányítják őket a vásárló hazájában működtetett honlapjára. Nem nehéz kitalálni, milyen okból…
Leginkább az elektronikus háztartási eszközöket, mobiltelefonokat, számítástechnikai eszközöket és számítógépes játékokat árusító webshopok alkalmazzák. A felmérések szerint 2016-ban az ilyen termékeket árusító internetes áruházak 73-86%-ánál alkalmazták a “területi alapú korlátozás”-t. Például úgy, hogy az adott műszaki cikket más uniós tagállamból nem lehetett megvásárolni, vagy ha mégis, akkor drágábban.
A geo-blocking rendelet értelmében az online kereskedők december 3-tól már nem alkalmazhatnak állampolgárság, lakóhely, illetve letelepedés hely szerinti különböző árakat, valamint értékesítési és fizetési feltételeket.
Érdemes tudni azonban, hogy az új uniós jogszabály nem kötelezi a kereskedőket arra, hogy az interneten rendelt termék szállítását is biztosítsák a külföldi vásárlók számára.
A vásárlóknak azonban meg kell szervezniük a vásárolt termék átvételét abban az országban, ahol a webshop működik. Továbbá nem ír elő értékesítési kötelezettséget és nem harmonizálja az árakat sem.
A rendelet alkalmazási köre az online vásárlások mellett kiterjed az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokra is, így például a webtárhely vagy a felhőalapú adattárolási szolgáltatásokra. Érintettek emellett az olyan üzletek is, mint a szállodai szolgáltatások, az autókölcsönzés vagy a belépőjegyek vásárlása.
A rendelet előírásai nemcsak a lakossági fogyasztókra, hanem a végfelhasználónak minősülő egyéb vállalkozások (jogi személyek) megrendeléseire is vonatkoznak.
Az új jogszabály gyakorlati haszna egyelőre nem teljesen belátható. Elvileg lehetővé teszi, hogy az EU-n belül szabadon vásároljunk a neten, akár azonos áron jussunk hozzá a termékekhez vagy szolgáltatásokhoz, viszont a postázás gondját a vásárlóra hagyják a jogalkotók. Talán azt remélik, hogy megoldja a piac a szállítást? Mert másként mi értelme a blokk feloldásának, ha a megrendelt áruért a vásárlónak a helyszínre kell utaznia?