Szergej Lavrov orosz külügyminiszter afrikai körútjára indulva visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint Moszkva okozta a globális élelmiszerválságot.
Az Arab Liga kairói nagykövetei előtt tartott beszédében azt mondta, hogy a nyugati országok elferdítik az igazságot a szankciók globális élelmezésbiztonságra gyakorolt hatásáról.
Azzal vádolta a nyugati nemzeteket, hogy megpróbálják uralmukat mások fölé erőltetni.
Az arab világ és Afrika nagy részét súlyosan érinti az Oroszország ukrajnai háborúja okozta gabonahiány.
Az ukrán gabonaexport újraindításáról pénteken aláírt, mérföldkőnek számító megállapodás veszélyben forog, miután Oroszország szombaton célpontokat támadott meg az odesszai kikötőben.
Lavrov három afrikai országba látogat, hogy a háború miatti harag közepette támogatást gyűjtsön.
Lavrov szerint a nyugati országok “agresszivitása” az Oroszországgal szembeni szankciók bevezetésében egy egyszerű következtetést jelez: “Nem Ukrajnáról van szó, hanem a világrend jövőjéről.”
“Azt mondják, hogy mindenkinek támogatnia kell a szabályokon alapuló világrendet, a szabályokat pedig attól függően írják, hogy a Nyugat milyen konkrét helyzetet akar a maga javára megoldani” – mondta.
Lavrov korábban megbeszélést folytatott egyiptomi kollégájával, Számeh Sukrival.
Egyiptomnak jelentős kapcsolatai vannak Oroszországgal, amely búzát, fegyvereket és – az ukrajnai invázió kezdetéig – nagyszámú turistát szállít az országba.
A Sukrival folytatott megbeszélései után Lavrov elmondta, hogy a Nyugat meghosszabbítja a konfliktust, noha megértette, “minek és kinek a vége lesz“.
Lavrov afrikai körútjának első állomásaként Etiópiába, Ugandába és Kongóba látogat.
A helyi újságoknak az útja előtt Lavrov azt mondta, hogy országa mindig is “őszintén támogatta az afrikaiakat a gyarmati igától való megszabadulásért folytatott küzdelmükben“.
Hozzátette, hogy Oroszország nagyra értékeli az afrikaiak “kiegyensúlyozott álláspontját” Ukrajna kérdésében.
Az Afrikai Fejlesztési Bank szerint Ukrajna és Oroszország Afrika búzájának több mint 40 százalékát szállítja.
Egyiptom az ukrán búza nagy fogyasztója. 2019-ben 3,62 millió tonnát importált belőle, többet, mint bármely más ország.
Lavrov azonban visszautasította azt a vádat, hogy Oroszország “éhínséget exportál“, és a nyugati propagandát okolta.
Hozzátette, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett nyugati szankciók felerősítették a nemzetközi élelmiszerpiacon a koronavírus-járványból eredő “negatív tendenciákat“. (BBC)