Kezdőlap Hirdetés Magánnyugdíjpénztár összefoglaló egy népszerű befektetési tanácsadótól
No menu items!

Magánnyugdíjpénztár összefoglaló egy népszerű befektetési tanácsadótól

Illusztráció: Unsplash

Az 1997-es bevezetését követően hatalmas népszerűségnek örvendett a magánnyugdíjpénztár intézménye, hiszen az itt felhalmozott vagyon 2010-re elérte a 3500 milliárd forintot. Az ezt követő évben azonban az állam az itt lévő összegek átcsoportosításáról döntött, ezzel pedig a három pillérű nyugdíjrendszer egyik ágát tulajdonképpen megszüntették. Noha aki nyilatkozott, annak nem kellett visszalépnie az állami konstrukcióba, ám ezzel nagyon kevesen éltek. Az intézkedés anno igen nagy port kavart és hatását mind a mai napig érezteti. Sokan ugyanis azért fordulnak fenntartásokkal a jelenlegi eszközök felé, mert attól tartanak, újból megtörténhet, hogy elveszítik az összegyűjtött megtakarításukat. Miként azonban az a Grantis magánnyugdíjpénztár összefoglaló részleteiből is kitűnik, az itt felhalmozott tőke tulajdonképpen soha nem volt a miénk. Tudniillik a befizetett járulékaink egy része került a nevünkre szóló számlára és abba ugyan volt beleszólásunk, hogy milyen módon legyen befektetve ez az összeg, de tekintettel arra, miszerint az egy adónemből származott, végig az állam tulajdonában maradt. Így tehát hamis képet fest, amikor arra gondolunk, hogy ezeket az összegeket elvették, hiszen az nem volt a miénk. A cél épp a felosztó-kirovó rendszer hátrányainak mérséklése volt. Hazánkban az állami nyugellátás ugyanis ezen szisztéma alapján működik.

Mit is jelent ez pontosan és milyen hátulütői vannak?

Noha azt gondolhatnánk, a hosszú évtizedek alatt befizetett nyugdíjjárulékunk biztosítja, hogy passzív éveinkben nagy összegű ellátásban részesüljünk, valójában ez nem egészen így van. A felosztó-kirovó rendszer egyik sajátossága épp az, hogy nem képez tartalékot és ennélfogva nem tartalmaz személyes számlákat. A beszedett járulékokat gyakorlatilag azonnal ki is fizetik, azaz a ma aktív dolgozók tartják el az időseket. Ez a módszer egészen addig működőképes, amíg a társadalmi berendezkedés és a korfa alakulása optimális. Ám hazánkban ma már minden ötödik ember 65 év feletti, az elöregedés pedig folyamatos és egyelőre megállíthatatlannak tűnik. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb aktív dolgozónak kell majd eltartania egyre több nyugdíjast, hiszen mindeközben a várható élettartam is növekszik. Ez a rendszer azonban ebben a formában nem fenntartható, így az ellátások reálértékek komoly csökkenése várható a jövőben. A magánnyugdíjpénztár pontosan erre a problémára adott választ, hiszen az öngondoskodási formák és az állami felosztó-kirovó pillér mellett egy olyan harmadik módozatot jelentett, amivel biztosíthattuk időskori anyagi biztonságunkat. Míg 2010-ben több mint 3 millió tagja volt a magánnyugdíjpénztáraknak, addig az átszervezést követően százezernél is kevesebben nyilatkoztak úgy, hogy maradni szeretnének. A drasztikus arányok egyrészt annak voltak köszönhetők, miszerint a hivatalos információk alapján úgy tűnt, aki mégis marad, az kiesik az állami nyugdíjrendszerből. Ma már tudjuk, hogy az okok leginkább az államadósság csökkentésével voltak összefüggésben, ám ez a lényegen tulajdonképpen nem változtat. A kérdés most inkább az, milyen eszközök állnak a rendelkezésünkre. Tudniillik az időskori megtakarítás égetőbb kérdés, mint valaha.

Milyen megoldások léteznek a magánnyugdíjpénztár intézménye helyett?

Még mindig komoly aggályokat jelent, hogy az állam vajon bármikor átcsoportosíthatja-e kötött célú befektetéseinket. Ahogy az a fentiekből is jól látszik, óriási különbség van aközt, amikor a tőke a járulékainkból kerül felhalmozásra és amikor a saját, leadózott jövedelmünkből. Ma már csak eszközök érthetők el, amik az utóbbi kategóriába tartoznak, így ettől a legkevésbé sem kell tartanunk. Az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla egyaránt kiváló metódust jelent, ám hatalmas különbségek vannak az egyes módozatok előnyeit és hátrányait tekintve. Mindhárom konstrukció esetében élhetünk ugyanakkor a 20 százalékos SZJA-adóvisszatérítéssel, sőt, megfelelően diverzifikált portfólióval ez kombinálható is, így akár évi 280 ezer forint támogatást is kaphatunk. A legfontosabb tehát kellő figyelmet fordítani a magánnyugdíjpénztár pótlására, hiszen ma már csak két pillérre támaszkodhatunk. A megfelelő öngondoskodási forma nélkül pedig nagyjából úgy kalkulálhatunk, hogy keresetünk felét kaphatjuk majd nyugellátásként, ami jelentős életszínvonal eséssel járna. Így minél előbb kezdünk el megtakarítani, annál könnyebb dolgunk lesz. Ezzel együtt a legoptimálisabb konstrukció kiválasztása nem egyszerű feladat. Míg a magánnyugdíjpénztár esetében nem kellett komoly elhatározásokat hozni, addig a ma elérhető megoldások ettől jelentősen eltérnek. Nagyon sokat nyom a latban a futamidő, a kockázatvállalási hajlandóság, a befizetéseink mértéke és még rengeteg apró tényező, melyekre laikusként embert próbáló feladat kellő figyelmet fordítani. Épp ezért kérjük ki egy független pénzügyi szakértő tanácsait, aki segít megtalálni a legjobb öngondoskodási formát számunkra.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.