Az Európai Bizottság 570 millió 566 ezer euró (mintegy 183 milliárd forint) bírságot szabott ki a MasterCard amerikai kártyakibocsátó vállalatra az unió versenyjogi előírásainak megsértése miatt – közölte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztos.
A brüsszeli bizottság 2013 áprilisában indított vizsgálata során megállapította:
a hitel- és betéti kártyákat kibocsátó vállalat megakadályozta, hogy kereskedők más európai országokban működő, kedvezőbb feltételeket kínáló bankok szolgáltatásait vegyék igénybe, amivel mesterségesen megemelte a kártyás fizetések költségeit, kárt okozva ezáltal a fogyasztóknak és a kiskereskedőknek az Európai Unióban.
A Visa után a MasterCard a második legnagyobb kártyaszolgáltató az Európai Gazdasági Térségben (EGT) a kibocsátott kártyák és a tranzakciók értékét illetően.
Az egységes piacon a kártyás fizetések kulcsfontosságú szerepet játszanak úgy a hazai mint a határokon átnyúló, vagy interneten történő fizetések terén: az európai fogyasztók és vállalatok készpénzmentes kifizetéseik több mint felét kártyák segítségével bonyolítják. A kártyás fizetéseknél az eladó bankja bankközi jutalékot fizet a fogyasztó bankjának, és ezt a díjat az eladók be szokták építeni áraikba.
A bankközi jutalék mértéke jelentősen különbözött az európai országokban 2015. december 9., a bankközi jutalékok egységes európai szabályozásának bevezetése előtt. A MasterCard ugyanakkor szerződéseiben előírta az eladóknak, hogy kártyás fizetések után a saját országukban érvényes bankközi jutalékot fizessék meg, amivel megakadályozta, hogy a bankok az EGT egy másik tagállamában található kiskereskedőtől alacsonyabb tranzakciós díjat kérjenek.
A MasterCard megsértette az Európai Unió trösztellenes szabályait azzal, hogy a bankközi jutalékokra vonatkozó szabályai mesterségesen megnövelték a kártyás fizetések költségeit, korlátozták a határokon átnyúló versenyt, és az egységes piac mesterséges felszabdalásához vezetett – állapította meg az Európai Bizottság, amely mindazonáltal 10 százalékkal csökkentette az előzetesen megállapított bírságot cserébe azért, mert a MasterCard együttműködött Brüsszellel, elismerve a tényeket és az unió versenyjogi szabályainak megsértését.
Az egységes európai szabályozás bevezetésével megszűnt a MasterCard jogsértő szabályozása – számolt be az MTI.