Kezdőlap Világgazdaság Történelmi csúcson a termelői infláció Németországban
No menu items!

Történelmi csúcson a termelői infláció Németországban

Elsősorban az energiaárak miatt a vártnál is jobban, rekordütemben emelkedtek márciusban a termelői árak Németországban – jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.

Az ipar termelői árai az idén márciusban átlagosan 30,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel azelőtt, ezzel a legmagasabb éves növekedést érték el a felmérés 1949-es kezdete óta. Februárban 25,9 százalékos, januárban pedig 25,0 százalékos volt az áremelkedés mértéke. Elemzők márciusra a termelői árak 28,2 százalékos éves emelkedését várták.

Az előző hónaphoz képest márciusban a termelői árak 4,9 százalékkal emelkedtek. A februári 1,4 százalékos havi áremelkedés után elemzők 2,6 százalékos áremelkedést vártak márciusra. A márciusi adatok már tükrözik az ukrajnai háború első hatásait.

A termelői árak márciusi emelkedéséhez a legnagyobb mértékben az energiaárak 83,3 százalékos éves emelkedése járult hozzá, az előző hónaphoz viszonyítva 10,4 százalékos volt a növekedés.

Az energiaárak emelkedésén belül pedig a legnagyobb mértékben a földgáz ára emelkedett, egy év alatt 144,8 százalékkal.

Energiaárak nélkül a termelői árak 14,0 százalékkal emelkedtek éves, és 2,3 százalékkal havi összevetésben. Az alapanyagárak márciusban 23,3 százalékkal emelkedtek egy év alatt és 3,5 százalékkal az előző havihoz képest.

Az előző évhez képest a legnagyobb hatással az alapanyagárak emelkedésére a fémek ára volt 39,7 százalékos növekedéssel. A nyersvas, az acél és a vasötvözetek ára 55,0 százalékkal emelkedett, míg a színesfémek és félkész termékeik 30,3 százalékkal kerültek többe. A megmunkálatlan alumínium ára 57,1 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban, és 9,1 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz, februárhoz képest.

Az előző évhez képest különösen nagyot, 87,2 százalékot emelkedett a műtrágyák és nitrogénvegyületek termelői ára. A februárihoz képest az árak 13,1 százalékkal emelkedtek. Az állati takarmányok 45,7 százalékkal voltak drágábbak, mint egy éve és 19,0 százalékkal februárhoz képest.

A nem tartós fogyasztási cikkek árai 2022 márciusában 9,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly márciusban, 2,9 százalékkal magasabbak, mint februárban. Az élelmiszerek 12,2 százalékkal voltak drágábbak, mint egy évvel korábban.

Különösen erőteljesen, 72,3 százalékkal emelkedett a növényi olajok termelői ára az előző év azonos időszakához képest, februárhoz képest pedig 25,6 százalékkal lettek drágábbak. A vaj 56,0 százalékkal került többe, mint egy éve. A marhahús 31,1 százalékkal volt drágább, mint egy évvel korábban és 5,4 százalékkal drágult februárhoz képest, a kávé ára 20,5 százalékkal nőtt. A sertéshús ára 25,3 százalékkal magasabb volt, mint februárban, 12,0 százalékkal magasabb, mint 2021 márciusában.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.

Vissza nem térítendő támogatás a hazai innovációk levédésére

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.

Összeírják a baromfiféléket Csongrád-Csanád vármegyében

A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása.

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.