Szivárog a Barátság kőolajvezeték, a lengyel hatóságok pedig azonnal vizsgálatot indítottak az ügyben. Az orosz olajat Németországba szállító vezeték északi szakaszát az incidens miatt leállították. A Barátságon keresztül Magyarország is kap kőolajat Oroszországból, de a déli szakaszt jelenleg nem érinti a leállás.
“Jelenleg az esemény okai nem ismertek. A sérült szálon az áramlást azonnal leállították” – áll a PERN üzemeltető vállalat közleményében. Várhatóan néhány órán belül megismerik a lehetséges okokat – közölte a Bloomberggel Katarzyna Krasinska szóvivő.
Az olajárak máris emelkednek, a kereskedők pedig figyelik az esetleges szabotázsra utaló jeleket. Az energetikai infrastruktúra biztonsága az Északi Áramlat gázvezetékek múlt havi megsemmisülése óta kulcsfontosságú kérdéssé vált Európában. Az európai kormányok a biztonság megerősítésére törekednek, Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke szerint az energetikai eszközök célponttá váltak Oroszország Ukrajna elleni háborúja közepette.
A NATO védelmi miniszterei szerdán és csütörtökön Brüsszelben találkoznak, a megbeszélések témája többek között a kritikus infrastruktúrák biztonsága lesz. Jens Stoltenberg NATO-főnök kedden azt mondta, hogy a csoport tovább fokozza “kritikus infrastruktúrájának védelmét“.
A szivárgás a Németországot és Lengyelországot ellátó Barátság-hálózat északi szakaszán történt, és Németország a legnagyobb vevője az ezen keresztül szállított orosz nyersolajnak. A déli szakasz Magyarország és Szlovákia felé tart. A csővezetékes olajat Magyarország lobbizása nyomán kivonták az orosz olajimportra vonatkozó, decemberben életbe lépő uniós szankciók hatálya alól.
A PERN közölte, hogy a szivárgást kedden késő este észlelték a közép-lengyelországi Plocktól mintegy 70 kilométerre, ahol a PKN Orlen SA legnagyobb finomítója található. A cég a lengyel balti-tengeri terminálból továbbra is tud nyersolajat szivattyúzni Németországba.