Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát
No menu items!

Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

A Norddeutscher Rudfunk jelentése szerint Oroszország nagyarányban vonja ki a gabonát Ukrajnából, és közel kétmillió tonna ukrán gabona ellopását tervezi. Ha a vád igaz, az háborús bűncselekménynek minősül. A regionális közszolgálati műsorszolgáltató belső dokumentumokra és műholdfelvételekre hivatkozik.

Ukrajnát a világ egyik legfontosabb gabonatermelőjének tartják. A háború óta azonban az export stagnál. Most az NDR kutatásai szerint Oroszország összesen 1,8 millió tonna gabonát tervez ellopni Ukrajna megszállt területeiről – írja a Spiegel.

Amint az a hajóadatok, műholdfelvételek, valamint orosz dokumentumok értékeléséből kiderül, az oroszok egymillió tonna gabonát már ki is szállítottak Ukrajnából a 2014-bem elcsatolt Krím-félsziget tengeri kikötőin keresztül. Az NDR által megkérdezett szakértők a termés kisajátítását a nemzetközi jog lehetséges megsértéseként értékelték.

Az NDR kutatása szerint a háború kezdete, idén február óta mintegy húsz, búzával és más gabonával megrakott hajó hagyta el a krími Szevasztopol kikötőjét. A szállítmányok többsége Szíriába, Oroszországba vagy Törökországba irányult. A felderítést nehezíti, hogy az orosz teherhajók kikapcsolják nyomkövető berendezéseiket, mielőtt a krími kikötőkbe befutnának. De a műholdképek, valamint a hajómegfigyelők és a transzponderek adatai alapján nyomon lehet követni a szállítóhajók útját.

Ukrán mezőgazdasági vállalkozók az NDR szerint azt mondták, hogy Oroszország elkobozza a megszállt területekről menekülő gazdák által hátrahagyott gabonát. Más gazdák termését kisajátítottak, vagy dömpingáron kellett eladniuk a gabonájukat.

Az NDR szerint az újságírók által látott, a rakodási időpontokról és mennyiségekről, valamint a jövőbeli utakról szóló rakománylisták arra utalnak, hogy “az orosz megszállók nyilvánvalóan már megszervezték a logisztikát a jövőbeli gabonalopásokhoz“.

Oroszország az idei világpiaci árak mellett mintegy 600 millió dollárt kereshetne az illegális exporttal.

Az NDR idézi Paulina Starski nemzetközi jogi szakértőt a Freiburgi Egyetemről: szerinte a gabona nagyarányú, önkényes és katonai szükségességgel nem fedezett illegális kisajátítása háborús bűncselekménynek minősülhet.

A jelentés szerint az orosz nagykövetség arról tájékoztatta az NDR-t, hogy “vitathatatlan, hogy az Orosz Föderáció nemcsak saját gabonaszükségletét fedezi, hanem a világ minden részéből érkező exportigényeket is kielégíti“. Oroszországnak azonban nincs szüksége az ukrán búzára, különösen azért, mert az “minőségileg gyengébb, mint az orosz termék“. Az NDR megkeresésére Szíria és Törökország nagykövetsége nem válaszolt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.

Érdemes figyelni: felhasználókezelővel erősít online vonalon a NAV

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.