Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - Elemzők: a harmadik hullám visszaveti a kilábalást
No menu items!

Eurózóna – Elemzők: a harmadik hullám visszaveti a kilábalást

A koronavírus-járvány újabb hulláma és az oltóanyag-ellátási problémák miatt a vártnál valószínűleg később kezdődik a kilábalás folyamata az euróövezeti gazdaságban – vélik londoni makrogazdasági elemzők.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felülvizsgált előrejelzésében közölte: új várakozása szerint júniusban vagy júliusban várható a legnagyobb gazdasági károkat okozó korlátozások feloldása az euróövezetben.

A ház szerint ezután már gyors fellendülés következik a valutauniós gazdaságban, de csak a harmadik negyedévtől, annak ellenére is, hogy a jelek szerint a legtöbb előrejelző cég, sőt az euróövezeti jegybank (EKB) is már a legközelebbi jövőben az aktvitás élénkülésének elkezdődésére számít.

A Capital Economics londoni elemzői közölték: az idén immár csak 3 százalékos éves átlagos GDP-növekedéssel számolnak az euróövezetben, jövőre ugyanakkor az eddigi várakozásuknál gyorsabb, 4,5 százalékos növekedést valószínűsítenek a valutauniós gazdaságban. A ház eddigi prognózisában 2021-re és 2022-re is 4 százalékos euróövezeti növekedés szerepelt.

A Capital Economics tanulmánya szerint azok az euróövezeti gazdaságok, amelyek már most a járvány előtti szintet megközelítő kapacitással működnek, várhatóan kevésbé sínylik meg a fellendülés késedelmét.

A ház előrejelzése szerint Németországban a hazai össztermék értéke 2022 első negyedévére visszatérhet a koronavírus-járvány előtti szintre, Franciaországban és Spanyolországban azonban ugyanez csak 2023-ra várható.

A Capital Economics londoni elemzői közölték: azzal számolnak, hogy az euróövezet egészének gazdasági teljesítménye 2022 harmadik negyedévében éri el a járvány előtti szintet.

A cég várakozása szerint a brit hazai össztermék 2022 első negyedévére, az amerikai GDP-érték már az idei második negyedévben ismét a koronavírus-válság előtti szinteken lehet.

Más nagy londoni házak ennél derűlátóbban ítélik meg az euróövezeti gazdaság kilátásait és a globális növekedési kilátásokat is.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő friss negyedéves globális helyzetértékelésében közölte: az eddigi prognózisában szereplő 5,3 százalékról 6,1 százalékra javította a világgazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzését.

A cég szerint az előrejelzési forgatókönyv felülvizsgálatában döntő szerepe volt az egyre lendületesebb oltási kampányoknak, az erőteljesen növekvő költségvetési ösztönzéseknek, valamint annak, hogy a nagy gazdaságok alkalmazkodtak a járvány megfékezését célzó intézkedésekhez.

A Fitch Ratings londoni elemzői közölték: az amerikai gazdaság idei növekedésére adott előrejelzésüket az eddigi 4,5 százalékról 6,5 százalékra, a kínai hazai össztermék bővülési ütemére szóló prognózisukat 8 százalékról 8,4 százalékra javították, az euróövezetben pedig változatlanul 4,7 százalékos GDP-növekedést várnak 2021 egészére.

A hitelminősítő a globális feltörekvő térségben – Kína nélkül számolva – 6 százalékos idei átlagos növekedést vár az általa eddig valószínűsített 5 százalékos GDP-növekedés helyett.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.