Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: az inflációs nyomás lassítja a gazdasági növekedést
No menu items!

Fitch: az inflációs nyomás lassítja a gazdasági növekedést

Az egyre intenzívebb globális inflációs nyomás keresleti hatásai és a koronavírus-gócokban érvényesített újbóli kínai korlátozások miatt a világgazdaság a korábban vártnál valószínűleg számottevően lassabb ütemben növekszik az idén – áll a Fitch Ratings negyedéves globális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a 35 oldalas prognóziscsomagban közli, hogy az előző, márciusban kiadott előrejelzéséhez képest 0,6 százalékponttal lassabb, 2,9 százalékos világgazdasági növekedést vár 2022 egészére.

A Fitch londoni elemzői a globális átlagon belül a kínai hazai össztermék (GDP) idei növekedésére szóló prognózisukat rontották a legnagyobb mértékben: a márciusi negyedéves jelentésükben szereplő 4,8 százalék helyett immár csak 3,7 százalékos növekedést valószínűsítenek a kínai gazdaságban 2022-re.

A cég a márciusi jelentés óta másodszor rontja az idei kínai GDP-növekedésre adott becslését.

Kínáról külön összeállított, június elején Londonban bemutatott jelentésében is már közölte, hogy – különösen a koronavírus elleni korlátozások enyhítésének óvatos üteme miatt – egyre nagyobb lefelé ható növekedési kockázatokat érzékel a kínai gazdaságban, de abban az elemzésében még azzal számolt, hogy a kínai hazai össztermék az idei év egészében 4,3 százalékkal növekszik.

A kínai gazdaság teljesítménye tavaly 8,1 százalékkal bővült, vagyis a Fitch új negyedéves globális előrejelzésében szereplő 3,7 százalékos idei kínai növekedési becslés alapján a cég immár azt valószínűsíti, hogy a kínai GDP-érték az idén a tavaly elért ütemnek nem egészen a felével emelkedik.

Ezzel egyidőben egy másik globális hitelminősítő, a Moody’s Investors Service is jelentősen rontotta a kínai gazdaság idei növekedésére szóló prognózisát, bár a Fitch Ratings új becslésénél még mindig derűlátóbb előrejelzést adott.

A Moody’s tanulmányában közölte: az általa eddig várt 5,2 százalék helyett most már csak 4,5 százalékos GDP-bővüléssel számol a kínai gazdaságban 2022 egészében.

A Moody’s a koronavírus terjedésének akadályozását célzó hatósági intézkedések mellett a kínai ingatlanpiac jelenleg is zajló visszaesésével és a geopolitikai kockázatokhoz kapcsolódó megnövekedett bizonytalansággal indokolta a negatív korrekciót.

A Fitch Ratings új tanulmányában az amerikai gazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését a márciusban valószínűsített 3,5 százalékról 2,9 százalékra, az euróövezeti gazdaság növekedésére adott prognózisát 3 százalékról 2,6 százalékra rontotta.

A Fitch az eddigi 100 dollárról 105 dollárra emelte a Brent globális nyersolaj-alaptípus idei hordónkénti átlagárára szóló előrejelzését, felidézve, hogy az Európai Unió nemrégiben tilalmat hirdetett a tengeri szállítású orosz nyersolaj importjára.

A cég szerint ez a globális olajpiaci áramlások irányának módosulását eredményezheti, mivel az eddigieknél több orosz olaj érkezhet ázsiai országokba.

A Fitch hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy infrastrukturális és egyéb logisztikai korlátok miatt az orosz nyersolajkínálat jelentős része elveszhet a világpiacról.

A hitelminősítő a minap erről is külön tanulmányt állított össze, amelyben szintén megállapította, hogy infrastrukturális korlátok, az orosz olajjal szembeni esetleges vásárlói tartózkodás, valamint logisztikai bonyodalmak – például az orosz nyersolajat szállító hajókra köthető biztosítások potenciális korlátozása – miatt nem feltétlenül lesz lehetséges az Oroszországban kitermelt nyersolaj és az orosz olajtermékek teljes mennyiségének átirányítása az EU-ból más piacokra.

A Fitch Ratings becslése szerint ez azt jelenti, hogy napi 2-3 millió hordó orosz nyersolajexport – a teljes az orosz olajtermelésnek hozzávetőleg a negyede – tűnhet el a világpiacról 2022 végéig.

Friss előrejelzésében a Fitch mindezek figyelembevételével az Egyesült Államokban 7,8 százalékos, az euróövezetben 6,7 százalékos idei átlagos inflációt valószínűsített az előző globális jelentésében szereplő 6,9, illetve 5 százalék helyett.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.