Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Máris megvannak a jelentkezők Oroszország energia-nagyhatalmi szerepére
No menu items!

Máris megvannak a jelentkezők Oroszország energia-nagyhatalmi szerepére

Illusztráció: Bigstock

Oroszország globális energetikai szerepvállalása csökkenni fog, és az USA és Katar is a számos nemzet között van, amelyek készen állnak arra, hogy betöltsék a helyét – vélik iparági elemzők.

Oroszország globális LNG-ellátási részesedése ebben az évtizedben szinte biztosan csökkenni fog” – mondta Henning Gloystein, az Eurasia Group politikai tanácsadó cég energia-, klíma- és természeti erőforrásokért felelős igazgatója a CNBC-nek. Megjegyezte, hogy az orosz cseppfolyósított földgáz szerepe már az ország tavalyi ukrajnai inváziója előtt is visszaszorulóban volt.

A nyugati szankciók pedig, amelyek az Ukrajna ellen indított háború miatt léptek életbe Oroszországgal szemben, még inkább kiszorították a külföldi befektetéseket az orosz LNG-szektorból.

Az, hogy Oroszország nem tud cseppfolyósító modulokat (amelyek lehetővé teszik a földgáz LNG-vé alakítását) vásárolni, akadályozni fogja ambícióit – mondta az S&P dél- és délkelet-ázsiai gázipari igazgatója, Zhi Xin Chong.

Ebben az évtizedben Oroszország számára rendkívül nagy kihívást jelent majd cseppfolyósítási kapacitásának bővítése, tekintettel az országgal szemben bevezetett széles körű szankciókra” – részletezte Chong.

Hozzátette, hogy az orosz LNG-létesítmények földgáztermelésre szolgáló összkapacitása a következő években 37 millió tonnán marad.

2030-ra a teljes globális LNG-kapacitás 50%-kal, évi 671 millió tonnára nő – és Oroszország részesedése ebből a tortából várhatóan 5%-ra csökken a jelenlegi 6,7%-ról – vetítette előre az S&P szakértője.

Oroszország csökkenő szerepe

2021-ben, az ukrajnai inváziója előtt Oroszország volt a világ legnagyobb gázexportőre, valamint Ausztrália, Katar és az USA után a negyedik legnagyobb LNG-exportőr.

És várhatóan ezek az országok fogják betölteni a helyét – vélik az elemzők.

Sokkal nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni más országokra, például az Egyesült Államokra, Mozambikra és Ausztráliára” – mondta Chong.

2022 első felében az USA Katart és Ausztráliát megelőzve a világ legnagyobb LNG-exportőrévé vált az Energy Information Administration szerint.

Chong arra számít, hogy 2030-ra az USA a globális LNG-kapacitás 25%-át, Katar pedig 19%-át fogja kitenni.

Mellette Henning Gloystein is az Egyesült Államokat és Katart nevezte meg az orosz visszaszorulás “fő haszonélvezőnek“.

Az új projektek és a meglévő létesítmények bővítései az Egyesült Államokban felgyorsultak, akárcsak Katar hatalmas mezőbővítése, miután Európa tavaly betört az LNG-piacra” – mondta.

Az Egyesült Államok és Katar mellett a kelet-mediterrán térség is szerepel a listáján, mivel a régió földrajzilag alkalmas arra, hogy helyettesítse az orosz vezetékes gázt a dél-európai országok, különösen Olaszország, Görögország és Horvátország számára.

A kelet-afrikai LNG, beleértve Mozambikot és potenciálisan Tanzániát is, szintén előnyös megoldás lehet” – tette hozzá Gloystein.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Emelkedő forgalomban erősödött a BUX a héten

A budapesti börze legjobban teljesítő papírja a Richter volt a múlt héten.

Hszi Csin-ping magyarországi látogatása a nagyhatalmaknak is szól

Budapesten Hszi több beruházást ígért a közlekedés és az energia területén, beleértve a főváros központját a repülőtérrel összekötő nagysebességű vasútvonal megépítését.

A villany vezérelte tüzes ló. Ford Mustang Mach-E Premium RWD teszt

A Mach-E áramvonalas külseje kifejezetten mutatós, az ikonikus Whisper Blue fényezéssel pedig még izgalmasabbá teszi.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül...
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.

Távozik posztjáról a Pénztárszövetség elnöke

A döntésre azután került sor, hogy az őt delegáló OTP Nyugdíjpénztárnál február végén megszűnt a szakember vezetői megbízatása.

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.