Oroszország költségvetési hiánya az idei első két hónapban 2581 milliárd rubelt tett ki, ami megközelítette a 2925 milliárd rubeles éves előirányzatot, mivel Moszkva drasztikusan növelte kiadásait, miközben a bevételek csökkentek a visszaeső olaj- és gázbevételek közepette – közölte az orosz pénzügyminisztérium.
Oroszország gazdasága váratlanul ellenállónak bizonyult a nyugati szankciókkal szemben tavaly, de a konfliktus előtti jóléti szintre való visszatérés még messze lehet, mivel a kormányzat több kiadást fordít a hadseregre, és az árkorlátok leszorítják Oroszország kulcsfontosságú energiaexport-bevételeit.
A pénzügyminisztérium előzetes adatai szerint az olaj- és gázbevételek 46,4%-kal, 947 milliárd rubellel voltak alacsonyabbak január-februárban, mint az előző év azonos időszakában, a teljes havi költségvetési bevétel pedig 24,8%-kal csökkent.
A kiadások 51,5%-kal voltak magasabbak 2023 első két hónapjában, 5,74 billió rubelt tettek ki. A tavalyi év azonos időszakában Oroszország 415 milliárd rubel többletet könyvelt el.
A pénzügyminisztérium tavaly megszüntette a havi költségvetési teljesítési adatok közzétételét. A friss adatok szerint a havi költségvetési hiány februárban 821 milliárd rubelre csökkent a januári rekordszintű 1,76 billió rubelről.
A hiány visszafogása enyhítheti a piac szigorúbb monetáris politikával kapcsolatos aggodalmait. A központi bank figyelmeztetett, hogy az orosz költségvetési hiány további növekedése arra kényszerítheti, hogy a jelenlegi 7,5%-os szintről emelje a kamatlábakat. A bank legközelebb március 17-én tart kamatdöntő ülést.
Moszkva alapvetően az olajból és gázból származó bevételekre – tavaly mintegy 11,6 billió rubelre – támaszkodik költségvetési kiadásainak finanszírozásában, és kénytelen volt nemzetközi tartalékok értékesítésébe kezdeni, hogy fedezze az ukrajnai háború költségei miatt megnyúlt hiányt. (Reuters)