Bizonyíték híján feketelistázni nem lenne igazságos – jelentette ki az ENSZ távközlési szakosított intézménye, a genfi székhelyű ITU főtitkára. Szerinte politikai és kereskedelmi megfontolások állnak az Egyesült Államok Huawei-t ért kémkedési vádjai mögött.
Mint fogalmazott: a mobil hálózati rendszerei ellen felhozott biztonsági aggályok mögött, nincsenek tények és bizonyítékok.
Hou Lin-csao, a Nemzetközi Távközlési Unió (International Telecommunication Union – ITU) főtitkára Genfben újságírók előtt elmondta: az ötödik generációs mobil hálózati szolgáltatás kiépítése mindenkinek az érdekében áll, és eddig még nem találkozott olyasmivel, ami alátámasztaná a Huawei ellen felhozott vádakat.
Az Egyesült Államok arra szeretné rávenni szövetségeseit, hogy zárják ki a Huaweit az ötödik generációs mobil távközlési fejlesztési tenderekből, mivel a kínai cég berendezéseit állítása szerint “kémkedésre lehet felhasználni”. A Huawei viszont határozottan elutasította az amerikai vádakat, és “tipikus lúzer attitűdnek” minősítette Washington hozzáállását.
“Azt tartanám helyesnek, hogy a Huawei egyenlő esélyekkel indulhasson az üzleti tenderekben, és ha az üzemvitel folyamán bármilyen probléma jelentkezik, akkor fel kell lépni ellene” – mondta az ITU kínai származású főtitkára, hozzátéve: “bizonyíték híján feketelistázni viszont nem lenne igazságos“.
A főtitkár hangsúlyozta: a távközlési szolgáltató cégeknek maguknak is elemi érdekük, hogy biztonságos hardvert használjanak rendszereik kiépítéséhez, hiszen ellenkező esetben a felügyeleti hatóságok intézkedéseinek tehetik ki magukat, vagy akár közfelháborodás kereszttüzébe kerülhetnek. “A legfőbb gondjuk, a legfőbb céljuk biztonságos, a felhasználók megelégedésére szolgáló szolgáltatást nyújtani” – fogalmazott.